301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 13:19 Bu haber 40 kez okundu
 
ÖZEL CİHAZLAR ÜRETİLİYOR
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serhat Korkmaz 2019 yılını değerlendirdi. Korkmaz yaptığı değerlendirme de 2019 yılında yaptıkları çalışmaları aktarırken 2020 projelerinden de bahsetti.
Yaşam Haberi


Korkmaz yoğun bakım sayısını arttırdıklarını söylerken;"2019 Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım sayımızı 60'dan 85'e çıkarttık. Bunların hepsi nitelikli yatağımız,1. basamak kaldı onları da 2. basamağa çevirmek için gerekli işlemlerimizi yaptık inşallah onları da bu sene tamamlayacağız. Hepsi 2’nci ve 3’ncü basamak olacak yeni doğan yoğun bakım sayımızı 22'ye çıkartmaya uğraşıyoruz şu anda 15'e çıkarttık. Hepsini nitelikli yatağa çevirmeye çalışıyoruz. Afyon Devlette ayrıca bizim kan alma ve diğer laboratuarlarımız eksi 1. kattaydı sıkıntı oluyordu. Çalışanlar mutsuzlardı gürültü ve orada çıkan gazlardan dolayı bunların hepsinin ihalelerini yaptık üst kata çıkarttık hem asansörle eksi 1'e in çık yoğun bir eziyet oluyordu hastalarımıza. Onları kurtardık hepsi 1. katta işlerini halledebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

“Yaşlı hastalarımız için çok iyi olacak”

 Devlet Hastanesi’nin A bloğundaki çatı problemi ile ilgili olarak Korkmaz,” Afyon Devletin A blok tarafındaki çatısında sıkıntımız vardı su kaçırıyordu oranın ihalesi baya bir zor oldu, oranında ihalesini de yaptık şu anda çatı bitmek üzere. Acil serviste düzenlemeler yaptık fiziki mekan birleştirdik. Sandıklı Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımımız yoktu, 1’nci basamak vardı onun 2’nci basamağını yoğun bakıma çevirdik göz polikliniği sıfırladık, göz için ciddi yatırımlar yaptık malzeme alımı yaptık. İlimizde paletli bakım dediğimiz bu evde bakılan hastaların hastanede tedavisini hiç olmazsa kısa süreliğine hasta yakınlarını biraz dinlendirmek için sistemimiz var. Bu sayı 38'den 64'e çıktı neredeyse iki katı. Paletli yatak sayısını bu sene daha da arttıracağız çünkü Sinanpaşa Devlet Hastanemiz ve İscehisar Devlet Hastanemiz bitiyor. Onları yoğun bakımda da güçlendireceğiz. O yüzden yaşlı hastalarımız için çok iyi olacak” cümlelerini kullandı.

Çocuklar için özel cihazlar üretiliyor

Psikiyatri bölümünün çocuk ve ergen ruh sağlığı merkezini açtıklarını belirten Korkmaz,”Geçen yıl bizim çocuk psikiyatri bölümünün çocuk ve ergen ruh sağlığı merkezi açtık. Orası için çok uğraştık. Otizmli köy projemiz vardı. Bazı nedenlerden dolayı çok pahalı olduğu için biraz ertelemeye aldık onun minyatürünü yaptık şu anda Afyon Devlet Hastanesi’nde çalışıyor iki tane çocuk psikiyatrimiz, ergoterapistimiz, sosyologlarımız bunlar üniversite konservatuarı bölümümüz tarafı açısından destek veriyor. Milli eğitim müdürü ve aile sosyal politikalarda bize destek veriyor. Gerekirse müftülükten de destek sözü aldık. Emirdağ ve Çay onlar eklenecek, Sinanpaşa ve İscehisar’la beraber bu sayıyı arttıracağız orda çok rahatlatacak bizi. Çocuk psikiyatrisine dönersek de aynı zaman da üniversitenin AKÜ' nün klinik biyomedikal mühendislik bölümü var. Onlar da bu çocuklar için özel cihazlar üretiyorlar şu anda iki tanesi bizde aktif çalışıyorlar ve geliştiriyorlar, bir iki alet daha yapacaklar. Afyon Kocatepe Üniversitesine çok destek veriyoruz. Afyon Sağlık Bilimler Üniversitesinde bir tane çocuk psikiyatristimiz var. Onunla beraber üç çocuk piskiyatristlerimiz bu sorunlu gruplara sadece otistik değil down sendromu, ileri zekalı, geri zekalı ya da sadece hiperaktif olarak ders çalışma sorunu vardır, bunların aileleri haftada bir gün iki gün grup terapi yapacaklar. Bir salonumuz var aileler gelip yaklaşık 10 kişi çok kalabalık yapmayacağız. Doktor hanım ya da doktor hanım gelip bunlar bir saat aralığında muhabbet, sohbet edecekler. Birisinin derdi normalde başkası için dert olmayabilir ama bu bizde de var diyecekleri ile gurup terapinin bu güzelliği olacak. Tüp bebek de çok iyi bir yol aldık şimdi proje ihalesine çıkmak üzereyiz yalnız çok gelişmiş bir teknoloji olduğu için projeye verecek firma bulamadık, bakanlıkla anca bulabildik bu günlerde onun da imzasını da atacağız inşallah ihale kısmını 1 - 2 ay içerisinde o da biter diye düşünüyoruz yazın açmayı hedefliyoruz. " dedi.

“2020 hedefimiz tüp bebek”

2020’de ki hedefin tüp bebek olduğunu belirten Korkmaz,"Köylerde sağlık evlerimiz var. Biz geçen yıl araştırma yaptık sağlık evlerinde ne oluyor diye. Sağlık evlerinde bin kişinin üstünde ki merkezlerde çalışma yapılıyor ve günde 5 - 6 Afyon ortalaması ise 2’den biraz fazla. Yani köye bir ebe veriyorsunuz günde 2,50 - 3,50 ortalama görüyor. Bir hafta hiç hasta gelmeyen sağlık evlerimiz var. Maalesef bu küçük yerlerde ki sağlık evleri sıkıntılı ama devlet politikası olarak çalıştırıyoruz. Bakanlığımız 500 nüfusun altındaki yerlere sağlık evleri açmayın diyor çünkü vatandaşımız gelmiyor. Gelen hastaların çoğu da ameliyat olmuş pansuman için gelen insanlar. Sağlık evlerinde antibiyotik yapma usulümüz ve uygulamamız yok aslında yok sadece ağrı kesiciler, tansiyon, basit pansuman onları yapıyoruz. Antibiyotik yapmama gerekçemiz de alerji olduğu zaman ambulans oraya yetişene kadar bizim orada ki personelimizin yapacağı çok fazla bir şey yok alerji geliştiğinde hastamızı kaybetme riskine kadar bile gidebiliyor. O yüzden personelimizin evde ya da köyün ortasında antibiyotik yapma riskini almalarını istemiyoruz. Antibiyotik olmayınca ne olur sadece ağrı kesici tansiyon pansuman başka bir şey yok. Bir hekimimiz lisansını aldı, diğeri de eğitimde inşallah yaza kadar tüp bebek işi de bitecek. Bu yıl inşallah tüp bebeğimizi bitireceğiz. 9 tane sağlık ocağımız bitti onların açılışlarını yapacağız. İki tane hastanemiz var, Sinanpaşa ve İscehisar’ıda bu yıl bitirebilirsek onların açılışlarını da yapacağız inşallah. Bekleyen Bolvadin, Emirdağ, Başmakçı hastanelerimiz var, inşallah onların da ihalesi bu sene olacak bekliyoruz. Şu an her şeyler hazır bakanlıkta ihale bekliyorlar. Başmakçıda arsa problemimiz var, onun haricinde başka bir problemimiz yok” ifadelerini kullandı. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: ÖZEL, CİHAZLAR, ÜRETİLİYOR,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 23.02.2020
Bugün
-2° -
Pazartesi
-4° -
Salı
-2° -
Afyon

Güncelleme: 22.02.2020
İmsak
06:12
Sabah
07:34
Öğle
13:16
İkindi
16:19
Akşam
18:49
Yatsı
20:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı