301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:16 Bu haber 98 kez okundu
 
Otizmle ilgili sosyal farkındalık oluşturmak istiyoruz
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Otizm Vakfı’nı ziyaret etti
Yaşam Haberi


Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Otizm Vakfı’nı ziyaretinde Aksaray'da otizmli çocukların "yuhalandığı" iddiasına ilişkin, “Gelişmiş bir toplum, farklı insanlarına ve dezavantajlı gruplarına gösterdiği ilgiyle ölçülür. Amacımız suçlu aramak değil, yapılan hataları minimize ederek kademeli olarak bu tür konularda Türkiye ile yurt dışı arasındaki mesafeyi kapatmaktır” dedi.


OTİZMLE İLGİLİ SOSYAL FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

 

Genel Başkan Uysal, Genel Başkan Yardımcıları, GİK ve MKK üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanları ile birlikte Otizm Vakfı’nı ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundu.


Gölbaşı ilçesindeki kurum binasında Genel Başkan Gültekin Uysal'ı karşılayan Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Cengizhan Soneren de heyete; vakıf, burada eğitim gören öğrenciler ve otizm hakkında detaylı olarak bilgi verdi. Soneren, otizmlilerin sorunları, çözüm yolları ve ihtiyaçları hakkında uygulamadaki eksiklikleri dile getirdi.

 

Ziyaretinde bir araya geldiği öğrencilerle tek tek ilgilenen Uysal ve beraberindeki heyet, vakfı gezerek isteklerini dinledi.

 

DURUMU YERİNDE GÖRMEK VE DEĞERLENDİRMEK İSTEDİK

 

Aksaray'da otizmli çocukların "yuhalandığı" iddiasına değinen Uysal, “Çok acı hadiseler yaşıyoruz. Özellikle otistik çocuklarla ilgili yakın zamanda Aksaray’da bir vakıa oldu. Biz de toplumun her alanıyla ilgili hassasiyetimizi sadece siyasi kimliğimizle değil ama toplumun seçilmiş kanaat önderleri olarak, farkındalığı artırıcı faydamız olması açısından durumu yerinde görmek ve değerlendirmek istedik.

 

Türkiye’de ne yazık ki otizmle ilgili de çok sağlıklı veriler yok. Bu tür vakıalar her geçen gün sıklıkla karşılaşılır hale geldi. Kamunun politikalarından başlayarak sosyal farkındalıkta Türkiye’nin hala çok mesafe alması gerektiğini görüyoruz” dedi.

 

Genel Başkan Gültekin Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye, bu özel eğitimlere erişebilme sayısını her geçen gün artırıyor ancak fazlasını yapmak lazım. Gönüllülük esasına dayalı bu vakıf gibi kurumları görmekten dolayı elbette memnunuz. Otizm Vakfı’nı bu vesileyle ziyaret ettik. Burası bizi başka düşüncelere sevk etti. Hem burada eğitim gören arkadaşlarımızı görme şansımız oldu hem de birinci elden otizm hakkında gereken bilgileri almış olduk.

 

“GELİŞMİŞ BİR TOPLUM,  FARKLI İNSANLARINA VE DEZAVANTAJLI GRUPLARINA GÖSTERDİĞİ İLGİYLE ÖLÇÜLÜR”

 

Elbette toplumun çeşitli dezavantajlı grupları var, engelli grupları var. Normal bireyler olarak bizlerin de farkındalık noktasında bir vesile olmasını ümit ediyorum.

 

Gelişmiş bir toplum, farklı insanlarına ve dezavantajlı gruplarına gösterdiği ilgiyle ölçülür. Türkiye'nin hem dini akidesi hem de milli örfü icabı bu tür faaliyetlere daha farklı imkanlar sunmak mecburiyetindeyiz.

 

AMACIMIZ SUÇLU ARAMAK DEĞİL HATALARI MİNİMİZE ETMEKTİR”

 

TBMM zemininde de belirli bir altyapı oluşturuldu. Elbette eksikliklerimiz muhakkak vardır. Amacımız suçlu aramak değil, yapılan hataları minimize ederek kademeli olarak bu tür konularda Türkiye ile yurt dışı arasındaki mesafeyi kapatmaktır. Bunun için de politikalar üretebilmek, kaynak ayırabilmek noktasında daha fazla çaba göstermemiz gerekir ” dedi.HİSAR

 


 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Otizmle, ilgili, sosyal, farkındalık, oluşturmak, istiyoruz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.05.2020
Bugün
- 16°
Perşembe
- 17°
Cuma
- 17°
Afyon

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:20
Yatsı
21:58
Arşiv Arama
Haber Yazılımı