Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:01 Bu haber 148 kez okundu
 
Ön yargılarınızı değiştirip hayat kurtarın
Kök Hücre yaşam boyu kendi kendini yenileme ve tamamen olgun hücrelere. Dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. İhtiyaç olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar.
Yaşam Haberi


Eskişehir Bölge Kan Merkezi Kök hücre Bağışçısı kazanım yetkilisi Nejdet Ayduran bağışlamanın bedene zararları var mıdır Hangi hastalara kök hücre ile tedavi uygulanmaktadır? İşte kök hücre hakkında merak edilenleri cevapladı.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı merkez TÜRKÖK kurumuna bağışçılarının kazanılması 2014 tarihinden bu yana Türk Kızılay’ı tarafından sağlanmaktadır. İlk olarak kök hücre nedir sorusuna cevap veren Ayduran; “Yaşam boyu kendi kendini yenileme ve farklı, tamamen olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. İhtiyaç olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Damar yolu ile verildiğinde kemik iliğine yerleşir ve hematopoezi (kan hücrelerinin oluşumu) başlatırlar. HLA, bir kişinin dokusunun diğer bir kişiye ne kadar uyduğunu gösterir. HLA doku tipi kalıtsal olup, kişinin kardeşleri, varsa ikizi en iyi eşleşme ihtimali olan kişilerdir. Hastanın ailesi içerisinde eşleşme bulunamaz ise tarama sizin gibi akraba olmayan kişiler arasında yapılmaya başlanır. Bir bağışçının, bir hasta için uygun olduğunun belirlenmesi, HLA doku tiplerinin eşleşmesi ile olur. Bağışçı ve hastanın HLA sonuçlarının yüksek oranda eşleşmesi, en iyi nakil sonucunun alınmasına neden olur. Kök hücre tedavisi uygulanan hastalıklar Kemik iliği kanserleri, Lenfomalar, Çeşitli organ kanserleri, Kemik iliğinin yetersiz çalıştığı veya çalışmadığı durumlar, Kalıtsal anemiler, İmmün yetersizlikler, Kalıtsal metabolik hastalıkların tedavilerinde kullanılır.

Türk Kızılayı’na başvurarak bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir

18-50 yaş aralığında  Sağlıklı bir kişiler (Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı geçirmemiş olan, kronik hastalığı bulunmayan, kanser, HIV ( AIDS ) tanısı almamış olan kişiler” bağışta bulunabilir diyerek sözlerine devam eden Ayduran, Nerede kök hücre bağışında bulunabileceği hakkında devam etti. “Size en yakın Gönüllü Verici Merkezi ve Sabit Kan Alma Merkezlerinde kök hücre bağışı ile ilgili bilgilendirme alabilir ve kök hücre bağışında bulunabilirsiniz. Bağışçılar kök hücre bağışı işlemi öncesinde isim-soy isim, doğum tarihi (gün/ay/yıl), TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ve kalıcı adres bilgilerini vererek kendilerini tanıtmalıdır. Kimlik ibrazı yasal zorunluluktur. Kişi kök hücre bağışı için başvurduğunda bilgilendirme ve onay formundaki kişisel ve sağlıkla ilgili soruları eksiksiz cevaplandırarak ve bu formu imzalayarak onaylamak zorundadır. İstenen bilgilerin, özellikle adres ve iletişim bilgilerinin eksiksiz doldurulması, bir hasta ile uyum olması durumunda bağışçı ile iletişime geçme aşamasında önem arz etmektedir. Kök hücre bağışçı adayı olduktan sonra adres veya iletişim bilgilerinizin değişmesi halinde ilerleyen süreçte size ulaşabilmemiz için Türk Kızılayı’na başvurarak bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir” dedi.

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Ön, yargılarınızı, değiştirip, hayat, kurtarın, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 06.08.2020
Bugün
17° - 33°
Cuma
18° - 35°
Cumartesi
19° - 35°
Afyon

Güncelleme: 06.08.2020
İmsak
04:21
Sabah
05:57
Öğle
13:09
İkindi
16:58
Akşam
20:11
Yatsı
21:40
Arşiv Arama
Haber Yazılımı