Haber Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 10:35 Bu haber 964 kez okundu
 
MEKKE'NİN FETHİ KUTLU OLSUN
Gündem Haberi


Mekke’nin Fethi’ni Peygamber efendimiz kan dökmeden gerçekleştirmek istiyordu. Bu yüzden Mekkeli müşrikler uykudayken Mekke’nin fethini planlıyordu. Peygamber efendimiz ve mübarek ordusu Mekke’nin fethi için yola çıktıklarında müşrikler uykudaydı. Peygamber efendimi Mekke fethi için hiç kan dökmemiş ve gece vakti Mekke’yi kuşatmak suretiyle Mekke’yi fethetmiştir.

Mekke fethedildikten sonra öncelikle Kâbe’de bulunan putlar yıkıldı ve Mekke putlardan temizlendi. Putperestlikte Mekke’de yok edilmiş olmakla kalmayıp, tüm Mekkeliler Müslüman oldular.

Peygamber efendimiz tarafından Mekkenin fethedilmesi ile birlikte diğer Arap kabileler de Müslüman olmayı seçtiler. Bununla kalmayıp, Mekkede Kuran’ın hakim olmasıyla birlikte eşitlik adalet ve yardımlaşma hüküm sürmeye başlamıştır. Kabenin Mekke’de olması sebebiyle diğer Müslüman kabileler Mekkeyi sürekli ziyaret etmeye başlamış ve Mekkede ticari bir canlılık baş göstermiştir. Mekkenin fethi en çok da, Mekkede yaşayan yoksullara fayda sağlamış olup, İslam dininin emrettiği toplumsal yardımlaşma sayesinde Mekke şehrinde hiçbir yoksul kalmamıştır.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MEKKE'NİN, FETHİ, KUTLU, OLSUN,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
- 19°
Perşembe
- 20°
Cuma
10° - 24°
Afyon

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:39
Sabah
05:27
Öğle
13:01
İkindi
16:55
Akşam
20:25
Yatsı
22:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı