301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 11:40 Bu haber 32 kez okundu
 
“Âlim Yetiştirmenin Önemi”
Merhum Âlim, Müftü Celal Yıldırım için İl Müftülüğü’nce Vefa ve Anma Programı düzenlendi. Merhum Müftü Celal Yıldırım’a özel Vefa ve Anma Programı Kamil Miras Anadolu Lisesi Şehit Kerim Üye Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar İl Müftülüğünce  son devrin büyük âlimlerinden olan ve 11 yıl ilimizde müftülük yapan rahmetli alim müftü Celal Yıldırım hoca için anma programı düzenlendi.Vefa ve Anma Programının açılış konuşmasını İl Müftüsü Şükrü Kabukçu yaptı. “Âlim Yetiştirmenin Önemi” başlıklı konferansı Afyonkarahisar eski Müftüsü Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen verdi. Daha sonra AKÜ İslami İlimler Fakülte-si’nden Dr. Ercan Şen, “Celal Yıldırım Hayatı, Eserleri ve Düşünce Dünyası” başlığında sunum yaparak hatırat bölümü ile tamamlandı.

CELAL YILDIRIM KİMDİR?

Merhum Müftü Celal Yıldırım 1927 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde dünyaya geldi. İlk tahsilini memleketinde yaptı. Daha sonra babasından hususi dersler aldı. 1956 yılında Kuyucak Müftülüğüne atandı. İzmir Müftülüğü’nde ki 4 yıllık görevinden sonra 1966 yılında Afyon Müftülüğüne atandı. 11 yıl Afyon’da müftülük yaptı. Şu anda kullanılan mevcut Müftülük binası rahmetli Celal Yıldırım’ın eseridir. Bir süre İzmir Merkez Vaizliği görevini yürüten merhum 1979 yılında emekli oldu. 2019 yılı Ağustos ayında da vefat etmiştir. Eserlerinden bazıları; Ahiret Alemi, Amellerin Faziletlileri, Türk İslam Tarihinin Altın Sahifeleri, İslam Bahçesinin Gül Demetleri, Dört Mezhebe Göre Kur’an Ahkamı, İslam Hidayeti Tercümesi, Riyadan İhlasa, Zulmetten Nur’a, Kur’an ve Modern İlm Tercümesi, El İbriz Tercümesi, Büyük Günahlar, Büyük Sevaplar, Tarikat-ı Muhammediye Tercümesi, Müslümanlara Öğütler, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Dört Mezhebe Göre İslam İlmihali, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri. İslâmi ilimler alanında yaptığı çalışmalarla dünyaca tanınmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Pogramın açılış konuşmasını  Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu yaptı. Kabukçu; “Âlimlerimize düşen görev devletine ve milletine sadık bir toplum ve gençlik yetiştirmektir. Alimlerimizin görevi bölgemizde her geçen gün uçurumun kenarına itilen gençlerimizi uçurumdan kurtarmak ve faydalı bir nesil yetiştirmektir. Hocamız bu görevlerini yerine getirerek  İlmin faydaları insanlara aktarmıştır.İlim himmet sahibi olmak çok önemlidir. Bu,hedefini ve himmetini yüce tutmak demek” dedi.

BURHAN İŞLEYEN

Afyonkarahisar eski Müftüsü Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen ise ; “Âlimlerimize düşen görev devletine ve milletine sadık bir toplum ve gençlik yetiştirmektir.Alimlerimizin görevi bölgemizde her geçen gün uçurumun kenarına itilen gençlerimizi uçurumdan kurtarmak ve faydalı bir nesil yetiştirmektir. İlmin âlimin faydaları insanlar için büyük önem arz etmektedir. İnsanlık tarihinde Elde etmek istediğimiz ilimde insanoğlunun ulaşacağı en ileri nokta ne ise onu hedeflemeliyiz, Allah'tan isterken mütevazı olunmaz. İslam ahlakının önemli bir edebi olan tevazuun yeri burası değildir.En büyük müçtehit, en büyük mütefekkir ya da en büyük âlim olmayı istemekte hiçbir sakınca yok. Hedef bu olursa ilim talibi şartları ve kabiliyetleri itibariyle aslında ulaşabileceği son noktaya kadar çıkabilir. Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuştur ki: “Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslüman’a farzdır. Melekler, yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler.” Bu hadis-i şeriften şu hükümleri ve sonuçları çıkarmamız mümkündür. Doğru bilginin milliyeti yoktur. İnsan doğru bilgiyi Çin’de de olsa aramalı ve onu her nerede bulursa almalıdır. Allah faydalı bilgiyi isteyene verir. Müslüman olup olmaması fark etmeksizin; isteyen, yoluna baş koyan, uğrunda çalışan ve istidat lisanıyla dua eden herkes faydalı bilgiye ulaşma  hususunda Allah’tan yardım görebilir, Allah’ın yardımıyla faydalı bilgi elde edebilir. Kim bu uğurda istidat lisanını konuşturur ve Allah’tan isterse, Allah ona verir. Allah hocamızdan razı olsun. Yaptıkları ile gençlerimize yol gösterdi. Gençlerimizin önünü açtı” diyerek  sözlerini tamamladı.

Selçuk Taşkın

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Âlim, Yetiştirmenin, Önemi”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.12.2019
Bugün
-4° -
Pazar
-5° -
Pazartesi
-
Afyon

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:27
Sabah
07:55
Öğle
12:54
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı