Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 11:15 Bu haber 170 kez okundu
 
KİTAPSEVERLER YAYINEVLERİ VE YAZARLARLA BULUŞTU
Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarı’nda yazarlar ve yayınevleri ile bir araya geldik. Yazarlarımız ve yayınevlerimiz kitap fuarlarını değerlendirirken Hisar Gazetesi’ne düşüncelerini aktardı.
Gündem Haberi


DOKUZ YAYINLARI

 

Dokuz Yayınları’nın editörü Şefika Aydın fuarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aydın,” Geçen yıl çok ciddi bir katılım olmuştu bunda ilk olmasının etkisi büyüktü. Bundan dolayı bu yıl şansımızı denemek istedik biz de katıldık. Hem katılımcı hem de yayınevleri olarak biz çok memnun kaldık. İlk etapta bu tür kitap fuarlarında önemli olan reklam ve tanıtımdır. Bu konuda da ben Afyon’ da güzel çalışılmış olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler için hazırlanan kuponlar çok hoşuma gitti onlara kitap sevgisi aşılanmış oldu” şeklinde konuştu.

 

İNDİGO YAYINLARI

 

İndigo Yayınları temsilcisi Hasan Kavioğlu fuarla ilgili olarak,” Biz birçok ile gidiyoruz fuarla alakalı Afyon’da da fuara olan talep gayet güzel inşallah katlanarak devam eder. Organizasyon beklediğimiz gibi oldu biz memnun kaldık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Halkımızı fuara bekliyoruz gelsinler görsünler” dedi.

 

5 ŞUBAT VE CADI YAYINLARI

 

5 Şubat ve Cadı Yayınları’nın ve sekiz kitabın yazarı Tolga Uluaydın 2. Kitap Fuarı’nda yerini aldı. Uluaydın fuarla ilgili olarak,” Burada fuar süresini güzel geçireceğimizi düşünüyorum. İnsanların konularla ilgili bilinçlenmesi zaman alır bu bakımdan geçen seneyle aynı çizgi üzerinde gidiyoruz. Hafta sonunu geride bıraktık artık yoğunluk başlar diye düşünüyorum. Fuarın gelenekselliği o bölge halkı için çok özel bir şeydir her geldiklerinde yeni bir kitapla karşılaşıyor ve bulamadıkları kitaplara fuarlar sayesinde ulaşıyorlar. En önemli şey sizlerle beraber olabilmek bize konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

ÖYKÜ KİTAPEVİ

 

Öykü Kitapevi’nin görevlisi Betül Öztürk Fuarla ilgili düşüncelerini aktardı. Öztürk,” Ben fuarla ilgili daha çok yayınevi ve yazar olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra kitap ücretlerinin halkımızın alım gücüne göre biraz daha düşürülmesini talep ediyorum. Bu şekilde olursa insanlarımız daha rahat bir şekilde fuarlara gelebilir ve gönül rahatlığı ile ilgilenebilir. Çocuklarımız için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

UZAY YAYINEVİ

 

Uzay Yayınevi sahibi ve yazar Ömer Güngör gerçekleştirdiğimiz röportaj da fuarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Güngör,” Afyon fuarı geçen sene de çok güzeldi bu sene de aynı şekilde bir fuar ümit ediyoruz. Çocukların talepleri gerçekten çok yüksek ve bana da çok büyük bir ilgi var bu da beni mutlu etti. Afyon güzel bir il ve halkı da okumaya çok meraklı bu nedenle kitap fuarlarının devamlılığını istiyorum. Biz de mutluyuz ikinci kitabım İnsan Değiller’in ikinci baskısını bu fuara yetiştirmeye çalışıyorum. Organizasyonun çalışmasını beğendim bizde buna karşılık elimizden geleni yapıyoruz. 21. yüzyıldayız ve bu zaman da bilime, tarihe kültüre önem vermeliyiz bunun da yolu okumaktan geçer” şeklinde konuştu.

PAROLA YAYINLARI

 

Parola Yayınları’nda görevli Cenkhan Ünal fuarla ilgili olarak,” Biz geçen seneki fuara olan ilgi alaka ve yoğunluktan ötürü bu sene de gelmek istedik. Çalışma bakımından çok güzel olmuş biz çok beğendik. Her fuar bir öncekine göre daha tecrübeli ve profesyonel oluyor tabi fuar organizasyonunun yanı sıra halkın alım gücü de çok önemlidir. Bir eksiklik göremedim ben fuarla alakalı ve emeği geçen valimize organizasyoncularımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

NESİL YAYINLARI

 

Nesil Yayınları’nda Songül Yuran Hisar Gazetesi’ne fuarla ilgili düşüncelerini aktardı. Yuran,” Gelen kişi sayısı yüksek ama sanırım ekonomik durumlardan dolayı alım gücü düşük. Keşke herkes istediği şekilde alabilse kitapları ve fuarlarda reklam ve tanıtım çok önemlidir. Geçen seneye göre bu sene bu seneye göre de bir sonraki fuar daha iyi olur diye düşünüyorum ve daha çok kampanyaların olmasını istiyorum kampanyalar insanlar için önemli oluyor. Halkımızın sürekli okumalarını istiyorum en önemli talep eğitim üzerine olmalı insanlarımızın okuma oranlarını yükseltmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

YAPI KREDİ YAYINLARI

 

Yapı Kredi Yayınları’nın temsilcisi Kübra Hamide okumak çok önemli diyerek düşüncelerini aktardı. Hamide,” Afyon bizi çok şaşırttı okuma potansiyelinden dolayı düşük bir talep bekliyorduk ama tam aksine yoğun bir şekilde çocuk kitapları satıyoruz. Ailelerimiz çok bilinçli bir şekilde geliyorlar ve kaliteli kitaplar okuyan öğrencilerimiz geliyor. Bizim bile tanıma fırsatı yakalayamadığımız yazarların kitaplarını soran öğrencilerimiz oluyor. Afyon gayet kaliteli bir okur kitlesine sahip olduğunu göstermiş oldu bu fuarla. Ben önümüzde ki fuarlarla ilgili olarak daha çok ve daha istenilen yazarların gelmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

 

UĞUR TUNA YAYINLARI

 

Uğur Tuna Yayınları’nın sahibi ve aynı zaman da yazarı olan Uğur Tuna hayat yolunu aydınlatan en büyük ışık kitaptır dedi ve devam etti; “ Geçen sene de katıldık fuara bu yılda katılmak istedik. Bu sene daha organize bir fuarla karşılaştık tabi her yeni fuar eksiklikleri giderilerek karşımıza çıkıyor. Ben reklam anlamında ve öğrencilerin servisi anlamında Valimizin gerekli çalışmayı yaptığını düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve Afyonkarahisar halkını fuarımıza davet ediyorum” dedi.

 

SAVAŞ YAYINLARI

 

Savaş Yayınları standında yazar Naciye Demirkol fuarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirkol,” Kitapseverlerle buluşmak adına fuara katıldık buradan halkımıza çok teşekkür ediyorum güzel bir ilgi ve alaka var. Ülkemizde kitap okuma oranı az olmasına rağmen fuarlar da ben güzel bir yoğunlukla karşılaşıyorum bu da bizi mutlu ediyor. Fuarlara daha çok yazarlar ve yayınevleri gelmeli çünkü gelişmemiz ve ilerlememiz için eğitim şart” dedi.

 

KAVİM OKYANUS YAYINLARI

 

Kavim Okyanus Yayınları’nda yazarımız Melisa Tani fuarla ilgili olarak,” Fuara İstanbul’dan katılıyoruz. İlk fuara göre bu sene insanlarımız biraz daha bilinçli ve ilgili ancak biz daha yüksek talepler bekliyoruz halkımızdan. Biz yetkililerimizden daha çok tanıtım ve reklam bekliyoruz. İnsanlara ne kadar çok duyurabilirsek sesimizi o kadar iyi. Kitapseverlerimize buradan seslenmek istiyorum. Kitap insanların yeme içme gibi bir ihtiyacıdır daha çok kitap okumalarını istiyorum” diyerek düşünlerini aktardı.

 

ZEYREK YAYINLARI

 

Zeyrek Yayınları’nda Tuncay Öztürk ile yaptığımız röportaj da fuarla ilgili düşüncelerini dinledik. Öztürk,” Güzel bir şehriniz var Afyonkarahisar’ı beğendim. Fuarın değerlendirmesini yapmak için henüz çok erken bitime doğru daha net konuşabiliriz ama şuan ki akış güzel gözüküyor. Bu organizasyon geleneksel hale gelirse çok daha güzel olur” şeklinde konuştu.

 

44 YAYINLARI

 

44 Yayınları standında LANGA eserinin yazarı ve Git Ara Bul Getir, Saçlarını Yol Getir dizelerinden bildiğimiz Rıza Karahan’ın (Aşık Fakir) kızı Nermin Karahan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Karahan,” Ben fuara gelen misafirlerimizin alım güçlerinin düşük olduğunu fark ettim ama çalışma ve hazırlık olarak güzel bir çalışma olmuş. Bu tür organizasyonlar da sadece fuar alanının organizasyonu ya da yazarların geliş organizasyonlarının yanı sıra katılım organizasyonu da çok önemli. Çocuklarımızın iyi bir şekilde hazırlanabilmesi için çok önceden bilgilendirmek gerekir. Çocukların kitaplarla bizim de çocuklarla buluşabilmemiz için güzel organizasyonlar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

 

KUMRAN YAYINLARI

 

Kumran Yayınları’nda yazarımız Fikret Eroğlu fuarla ilgili düşüncelerini aktardı. Eroğlu,” 15 kitabı olan ve sürekli üretmeye çalışan bir yazarım. Bu organizasyonlar okuma ve eğitim kültürü açısından büyük çalışmalardır. Denizli’de bir fuardaydım oradan buraya geçtim. Henüz gözlem yapamadım ancak zaman geçtikçe düşüncelerimiz netlik kazanacak” dedi.

 

SİNADA YAYINEVİ

 

Sinada Yayınevi’nde yazarımız ve öğretmenimiz Hasan Başdemir fuarla ilgili olarak,” Afyon’da öğretmenlik yapıyorum ve Sinada Yayınevi’nin kurucularındanım. Hafta içi özelikle öğrencilerimiz yoğunluk gösteriyor ve ailelerimiz büyük ilgi gösteriyor bu da bizi mutlu ediyor. Her yıl bir önceki seneye göre daha da profesyonelleşerek ilerliyor fuarlarımız. Afyon’ da bu fuarlar aracılığı ile okuma oranının artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

EFSUS YAYINLARI

 

Efsus Yayınları’nda fuara Kahramanmaraş’tan katılan yetkilimiz Hüsamettin Köse fuarla ilgili değerlendirme yaptı. Köse,” Bana göre geçen seneye göre biraz daha düşük talep olarak halkın yoğunluğu. Ekonomik durumlardan dolayı böyle olduğunu düşünüyorum. İlgi ve alaka tabi ki şu anda da güzel ama ben her sene talebin artarak gitmesini istiyorum. Ailelerden çocuklarını daha sık getirmelerini istiyorum” dedi.

 

ALİS YAYINCILIK

 

Alis Yayıncılık’ta yazarımız ve öğretmenimiz Nihat Gökmen fuarla ilgili olarak,” Ben fuara Kırıkkale’den katılıyorum. Afyonkarahisar halkı kitaplara ve yazarlara gerçekten çok ilgi gösteriyor. Burada okuma oranı biraz düşük ama inanıyorum zamanla düzelecek bu durum ve insanlarımızın daha çok kitap okumalarını, araştırmalarını, merak etmelerini istiyorum. Araştırma yaptıkça kitap okuma bilinci artacaktır ve kalkınmanın en büyük etkeni okumaktır. Aydınlık bir gelecek için kitapla şarttır” ifadelerini kullandı.

 

PAYDOS YAYINCILIK

 

Paydos Yayıncılıkta Karikatürist çılgın adam Fahri Coşkun ile sohbet ettik. Fuarla ilgili durum değerlendirmesi yapan Coşkun,” Tüm fuarlarda sevenlerimizle buluşup söyleşi yapıyoruz tabi Türkiye’de fantastik roman yazarı az o yüzden bu alanda romanlar yazıyorum. Romanlarımdan bit tanesi olan cesaret duvarları filme dönüşecek. Afyon kitap fuarı çok güzel geçiyor artık Türkiye’nin neresine giderseniz gidin insanlar kitap alıyorlar okuyorlar. Ama çocuklarımız dijital oyunlara kilitlenip kalmış onlara buradan seslenmek istiyorum bu oyunların içerisine girip zamanınızı ve hayal gücünüzü öldürmeyin. Hayalleriniz ve bakışınız için kitap okumak zorundasınız ayda en az iki roman okumak şarttır. Afyon müthiş bir yer sık sık geliyorum ve okuyucu kitlesini çok beğendim” şeklinde konuştu.

 

HAYAT YAYIN GRUBU

 

Hayat Yayın Grubu’nda yazarımız Safiye Çetinkaya ve Psikoloğumuz Tuncel Altınköprü ile röportaj gerçekleştirdik. Fuarla ilgili olarak değerlendirme yapan Çetinkaya,” Geçen sene de fuara katıldım ve ilk olduğu için biraz sönük kalmıştı ama bu seneki fuara baktığım güzel bir çalışma olduğunu gördüm yani Valiliğimiz ve organizasyoncularımız iyi çalışmışlar. Ama dikkatimi çeken şeyler oldu mesela farklı şehirlerden gelen yazarlarımız var ve Afyonu kalacakları otelleri bilmiyorlar onları yönlendirebilmek ve ağırlayabilmek adına biraz daha güzel bir çalışma yapılabilirdi. Biz fuarlarda bizim yanımıza gelemeyen kitapseverlerin yanına gelmiş oluyoruz ve bu tür çalışmalarda okullara önem verilerek yazarların öğrencilerle okullarla da buluşması gerekir yetkili kişilerin bu konuya ağırlık vermesini istiyorum” dedi.

 

Psikoloğumuz Tuncel Altınköprü Çocukları yanlış kahramanlarla yetiştirmemeliyiz diyerek değerlendirmelerde bulundu. Altınköprü,” Ben kahramanları hırsız olmayan iyi karakterli çocuklara yanlış izlenim uyandırmayan romanlar yazıyorum. Evde kararları anne baba veriyor okulda kararları öğretmen ve idareciler veriyor çocuklara siz ne zaman karar vereceksiniz diye sorduğumuzda büyüdüğümüzde cevabını alıyoruz ya da hiç cevap alamıyoruz. Ben fuarın daha iyisini beklerdim yani organizasyonla ilgili değil ama bir çok çocuğumuz parası olmadan geliyorlar kitaplara iç geçiriyorlar bu bakımdan çocuklara bir kampanya türünde bir şey yapılmalıydı” diyerek düşüncelerini aktardı.

 

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KİTAPSEVERLER, YAYINEVLERİ, VE, YAZARLARLA, BULUŞTU,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
14° - 30°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 14.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı