Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 11:46 Bu haber 138 kez okundu
 
“İthalatla et fiyatı düşürülemez”
Kasaplar ve Sucukçular odası Başkanı İbrahim Yörük yaklaşan Ramazan ayı öncesi et fiyatlarındaki artışa açıklık getirdi. Yörük, et fiyatlarının düşürülmesi için ithalatın çözüm olmadığını, yem fiyatlarının düşürülmesiyle et fiyatlarının da düşeceğini kaydetti.
Gündem Haberi


Üreticinin ithalat ve enflasyon karşısında ezildiğini belirten Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, “2018-2019 yılları hayvancılık ve et sektörü açısından değerlendirildiğinde ise ekonomi politikalarındaki daralma ve gıda, et, süt sektörlerinde üretilemeyen politikalar nedeniyle üreticiyi önce ithalat sonra enflasyon altında ezilmeye mahkum etmiştir. Ülkemizin dış kaynaklı saldırılara cevabı ne kadar isabetli ise de üreticilerimiz bu saldırılar karşısında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yalnız bırakılmış ve kaderine terk edilmiştir. Tarım ve Gıda gelişen dünyanın en stratejik sahaları olmalarına rağmen; ülkemizde Tarım Bakanlığı devamlı popülist politikalara kurban edilmektedir. Hemen her kabine değişikliği ile  üreticilere destekleme yapılmakta ve bunun reklamı yapılmakta, yapılması gereken yapısal değişiklikler böylece yıllarca ıskalanmaya devam etmektedir. Seçim öncesi desteklendiği söylenen bu sektörler. Ne zaman kendi ayakları üzerinde durmasına yönelik gerçek desteği alacaktır? Et ve Süt fiyatları da ekonomik zincir içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olup ekonomik sistemin bütünü içinde ele alınmalıdır. Et fiyatlarına müdahale edilmesi için geçtiğimiz hafta 150 milyon lira bütçe ayıran et ve süt kurumu; defalarca deneyip yanıldığı bu müdahale şeklini ne zaman değiştirecektir” dedi.

 

Yem fiyatları 80-85 TL

80-85 TL bandında ilerleyen yem fiyatlarının olduğu bir ülkede et fiyatlarının düşmesinin beklenilemeyeceğinin altını çizen Yörük, “Üreticinin nabzını dinlediğimizde  yem maliyetinin bir çuvalda 80-85 TL olduğu bir yerde et fiyatının ucuzlaması beklenebilir mi. Bakanlık bu konuda görevini yapıp yem fiyatlarını aşağı çekmelidir. Ucuz yem temini et fiyatlarında  doğrudan etkili bir çözümdür.  Her bir fiyat krizinde ithalat yapılmaya uğraşılması, doğrudan müdahaleler üreticiyi sistemin dışına itmekte, varını yoğunu bağladığı hayvancılıktan kapı dışarı etmektedir. Zinciri son halkası olan et fiyatları doğrudan müdahale ile değil musluğun başında yani yemden itibaren izlenmeli ve yem fiyatları üzerinden ayarlanmalıdır. Yem fiyatlarını 50-55 TL düzeyine çekebilecek  uygulamalar yapılırsa bunun et piyasası üzerine ciddi etkisi olacaktır. Hükümetçe desteklenen diğer sektörler de  elbette ki önemlidir. Ancak diğer sektörlerden para kazanan milyonlar, tarım sektörü olmazsa ve milli kalmazsa acaba nereden ekmek yiyecektir? Milli Beka kendi kendine yetebilmektir. Gıda ve bağlı sektörleri bu nedenle stratejik olup  yabancıların eline teslim edilemeyecek, kendi kaderine terk edilemeyecek kadar önemlidir. Ancak her fiyat krizinde ithalat gibi sadece günü kurtaran uygulamalara girişen bakanlık; acaba ne zaman önümüzdeki 5-10 yılın programlarını düzenli bir şekilde planlayacaktır? Dün et, bugün biber, yarın ise patates, soğan şeklinde hem halkın hem de üreticinin kabusları olarak ete kemiğe bürünen bu fiyatlar. Acaba ne zaman bertaraf edilecektir. Milli ve yerli gücün üretimden, gıdadan ve kendi kendine yetebilmekten geçtiği bu saldırılar sayesinde ortaya çıkmıştır. İlimizde ise yaklaşan Ramazan ayı münasebetiyle bir huzur iklimi yavaş yavaş yeşermeye başlamaktadır. Bu noktada esnafımıza ve halkımıza; bu mübarek ayı fırsat bilip elindeki ürünü ederinden fazla fiyata satmaya çalışabilecek fırsatçılara ve gıda teröristlerine karşı milli bir duruş sergilenmesi gerektiğini hatırlatmamız gerekmektedir. Bu ay itibarıyla dana karkas kesim fiyatı 32-33 TL civarındadır. Bu fiyatlar 80-85 TL'lik yem fiyatları karşısında ezilmiş vaziyettedir.  Bu durumun mutlaka üretici ve tüketici arasında dengeli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaklaşan Ramazan ayı ve huzur ikliminin ülkemizdeki tüm insanlarımıza ulaşabilmesi için mutlaka ve mutlaka gıda ve tarım açısından gerekli tedbirler alınmalıdır” diye konuştu. HİSAR

                                                                                                   

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “İthalatla, et, fiyatı, düşürülemez”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 11.07.2020
Bugün
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Pazartesi
17° - 33°
Afyon

Güncelleme: 11.07.2020
İmsak
03:47
Sabah
05:35
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı