Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 11:08 Bu haber 124 kez okundu
 
Her şeye rağmen 1 Mayıs'ı kutlamaya çalışıyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal 1 Mayıs'ta parti teşkilatı ile birlikte basın toplantısında konuşma yaptı. Köksal konuşmasın da iş ve iş kazalarına da değindi.
Gündem Haberi


Konuşmasında 1 Mayıs'ı kutlayan Köksal," Son 15 yılda 1 milyonu geçen iş kazalarının yaşandığı her yıl yaklaşık 15 bin işçinin meslek hastalığına yakalandığı ve yaşamını yitirdiği, çocuk işçiliğinin günden güne arttığı bir ülkede 1 Mayıs'ı her şeye rağmen kutlamaya çalışıyoruz. Bugün ülkemize baktığımızda ekonomik kriz nedeniyle artan hayat pahalılığı en çok işçi ve çalışanı vurmakta onları her gün borç batağına sürüklemektedir. Birçok sanayi işletmesinin kredi borçlarını ödeyemediği için ve daralan iç pazar yüzünden kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun faturası da ne yazık ki işçilere ve çalışanlara kesilmektedir"dedi.

KIDEM TAZMİNATI SON KALE

Kıdem tazminatına da değinen Köksal," Kıdem tazminatının olası bir değişiklikle ortadan kalkması ile iş güvencesi ortadan kalkacak ve işverenlerin işçileri işten çıkarması kolaylaşacaktır. Kıdem tazminatı işçilerin ve emekçilerin ellerinde kalan son kale son güvencedir. Kıdem tazminatının fon ve bireysel hesap ile asla hayata geçirilmemesi gerekmektedir. Yine işsiz kalan işçiler için olan işsizlik fonundan yararlanma koşullarının son derece ağır olması yüzünden bugün işsiz kalan birçok işçi işsizlik fonundan yararlanamamaktadır. Acilen işsizlik fonunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde ne yazık ki 15 milyon çalışan daha ellerine ücret geçmeden vergilerini düzenli olarak ödedikleri halde yandaş müteahhitlerin vergi borçları bir gece de silinmektedir buna son verilmelidir" ifadelerini kullandı.

ADALET SAĞLANMALI

Konuşma sırasında gelir dağılımının eşitsizliği ile ilgili düşüncelerini aktaran Köksal," Gelir dağılımı ve vergi dağılımı adaleti sağlanmalıdır. Seçim meydanlarında verilen taşerona kadro sözü tam olarak yerine getirilmelidir. Bugün hala 275 bin taşeron işçi kadro dışı kalmıştır bunlara bir an önce kadro verilmelidir. Geçici işçiler kadroya alınmalıdır söz verip sözünde durmayanları göreve davet ediyoruz. Öğretmenlere, askerlere, hemşirelere, ebelere, orman muhafaza memurlarına ve diğer kamu görevlilerine hakları tanınmalıdır" şeklinde konuştu. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak konuşan Köksal,"  Devletin gençsiniz deyip emekli etmediği, özel sektörün yaşlısın deyip işe almadığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın mağduriyetliği bir an önce giderilmelidir. Ülkemizde asgari ücret üzerinde ki vergi yükü tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Adalet sağlanmalıdır, yargı bağımsızlığı sağlanmalıdır, işçinin, emekçinin alın teri emeğinin karşılığı verilmelidir" dedi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Her, şeye, rağmen, 1, Mayıs'ı, kutlamaya, çalışıyoruz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 11.07.2020
Bugün
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Pazartesi
17° - 33°
Afyon

Güncelleme: 11.07.2020
İmsak
03:47
Sabah
05:35
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı