Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 11:17 Bu haber 207 kez okundu
 
Görme engellilere ilk yardım eğitimi
Görme engelliler, Beyazay Derneği Afyonkarahisar Şubesi’nde özel bir eğitimin ardından hayat kurtarmayı öğrendi.
Gündem Haberi


Görme engellilere kurs boyunca teşhis koymada parmaklarından nasıl yararlanacakları gösterildi. Eğitimciler kursiyerlere insan vücudu, yara değerlendirme, zehirlenmeler, solunum yolu tıkanıklıkları, ısı dengesi bozuklukları konularında eğitim verdi. Kursiyerler ayrıca kaza gibi acil durumlarda yaralanan kişinin ne derecede yaralandığını, yaranın derinliğini, kan yoğunluğunu parmaklarıyla dokunarak anlamayı, konuşarak yaralının şokta olup olmadığını öğrenmeyi ve olay esnasında ilk yapılması gerekenleri gün boyunca uygulamalı olarak öğrendi. Beyazay Derneği,  Afyonkarahisar Derneği ve  Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa verdiği eğitimde 11 kursiyer olurken, kursiyerlere eğitimi 112 Acil Doktoru Gülsüm Doğan, 112 Acil Eğitmeni Merve Altınbaş verdi.  112 Acil Doktoru Gülsüm Doğan, kısa bir bilgi vererek ilk yardım hakkında kursiyerlerin bilmesi gerekenleri anlattı. Daha sonra 112 Acil Eğitmeni Merve Altınbaş, kursiyerlere yapması gerekenleri maketler üzerinde gösterdi.

Gözleri yerine parmakları

Görme engellilerin ilk yardım kursuna büyük ilgi gösterdiklerini söyleyen Eğitmen Merve Altınbaş, “Hayatları boyunca yardım almış engelli vatandaşlarımızın kendileri ve yakınlarına ilk yardım yapabilecek olmaları ilgilerini yükseltti. Ayrıca yaralanmalara en açık olan grup görme engelliler. Görme engelli vatandaşların ilk yardım yaparken karşılaşacakları handikapları ortadan kaldıracak şekilde bir eğitim veriyoruz. Gözlerinin yerine parmaklarını nasıl kullanacaklarını öğreniyorlar” dedi.

Herkesin ilk yardım yapmayı öğrenebileceğini ve hayat kurtarabileceğini belirten Proje Sorumlusu Beyazay Dernek Başkanı Fatma Kavas ise, çalışmanın devamını getirmek istediklerini belirtti. Kavas, “Görme engellilere yönelik ilk yardım eğitiminin yaygınlaşması için bakanlıktan onay bekliyoruz” diye konuştu. >>Alaattin Yeşilçay

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Görme, engellilere, ilk, yardım, eğitimi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı