Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 10:33 Bu haber 65 kez okundu
 
Gönüllülerin yaptığı Kuran Kursu gençleri ilim yolunda toplayacak
Karaaslan köyü Yeni cami imamhatibi Ali Uçak, Köy gençlerinin ve çocuklarının geleceği için hiç durmadan çalışıyor. Yaptığı çalışmalar ve bağışlarla Köy merkezine 120 kişilik Kuran Kursu yapımı için gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor.
Yaşam Haberi


Köye 1.5 yıl önce geldiğini ve göreve başladığını belirten Uçak,Köyün ihtiyacına binaen Kuran Kursu yapımına başladıklarını belirtti. Uçak; “Şükürler olsun şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Güzel bir şekilde hizmete açarsak köylümüze ve bize ne mutlu. Kuran Kursumuzun Birinci katı 4-6 yaş grubu kreş olacak. Ona göre özel yapıyoruz. 2.ci katımız ise gündüz bayanların kullanacağız akşam ise erkek kardeşlerimize ait olacak şekilde Kuran Kursu yapmayı amaçlıyoruz. Dört sınıfımız var ve 30’ar kişiden 120 kişiye hizmet verecek” dedi.

Karaaslan köyü İmamhatibi  Ali Uçak ; “Kursu hafızlık eğitimi almak isteyen öğrencilerle dolduracağız. Kur'an kursuna civar köy ve ilçelerden de öğrenciler hafızlık eğitimi almak için geleceklerine inanıyorum. Köyümüzde hafızlık eğitimi için her geçen gün çalışmalarımız devam ediyor. Kursların ağırlıklı olarak camilerde ve Kur’an öğretimine çocuk ve gençler, İslam’ın temel inanç esasları, ibadetler ve toplumsal hayatın içinde din ile iç içe geçmiş ahlaki prensipler hakkında bilgi sahibi olacak ve dini sorumluluklarını yerine getirebilmek için dua ve sureleri ezberleyecek.

Milli ve Manevi değerleri öğrenen genç nesiller yetiştireceğiz

Hedefimiz Milli ve Manevi değerleri öğreneceği genç nesiller yetiştireceğiz diyerek sözlerine devam eden Uçak gençlere nasihatlar da bulundu. Uçak; “Her yıl, farklı bir yazardan, yeniden Peygamber Efendimizin hayatını okuyun diye tavsiye ediyorum. Sebebi, her okumada yeni şeyler keşfetmenize kapı aralayacaktır. Son yıllarda, okurken altını çizdiğim, ajandama not alıp hemen ezberlediğim en önemli notlardan birisi şudur. İlk Müslüman olan 40 Sahabenin 32 tanesi 23 yaşın altında olan gençlerdir. Bu not, bende birçok yeni ufuk açtığı gibi, birçok yeni sorular sormama ve yeni çözümlere kafa yormam gerektiğini düşünmeme vesile oldu. Bu notla beraber zihnimde dolanan soruların bir kısmı şunlardır; Neden Gençler, Peygamberimiz gençlere nasıl davranıyordu da, etrafı daha çok gençlerle doluydu, Peygamberimiz gençleri nasıl ikna ediyordu, Mescidi Nebevi daha çok gençlerle doluyken, bizim camilerimiz neden emekliler lokaline dönüştü, Zamane gençlerinde iş yok diyenler, Peygamberimizin hayatını okurken, bu gerçeği neden fark etmiyorlar, Fark ediyorsalar, neden buna çözüm aramıyorlar, Benim kafamda bu sorular dolanırken, Türkiye’de beni çok sevindiren ve umutlandıran bir gelişme oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 yılında camilerde ‘Cami Gençlik Kolları’ kurmaya karar verdi. Bu proje, Türkiye’nin ve ümmetin geleceği açısından çok önemlidir. İnşallah en kısa zamanda yaygınlaşır ve emekliler lokaline dönüşen camilerimiz, gençlerin toplanma, okuma ve istişare etme yeri haline gelir. Evlerinde veya derneklerinde Tefsir, Hadis sohbetleri yapan, okuma grupları oluşturan arkadaşlara bile sohbet halkalarınızı mahalle caminizde oluşturun diye tavsiye ediyorum.

4 ile 80 yaş arası herkesin camisi

Hiçbir para talep etmeden gönüllü olarak çalışan Karaaslan Köyü Sakinlerinden Şakir içöz ise ; “Camilerimiz 7’den 77’ye herkesin yeri. Ben burada gönüllü olarak çalışıyorum. Hiçbir gelirim yok ama olsun. Gençlerin burada ilim öğrenecek olması benim karnımın tok olmasından daha önemli. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Allah kısmet eder de burası tamamlanırsa burada gençleri, çocukları burada ilim öğrenirken  görmek beni çok mutlu edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Gönüllülerin, yaptığı, Kuran, Kursu, gençleri, ilim, yolunda, toplayacak,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı