301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 11:06 Bu haber 73 kez okundu
 
Geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyeceğiz
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye-AB İş Dünyası Hibe Programı kapsamında sürdürdüğü KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesi toplantısı yapıldı.
Yaşam Haberi


Projenin yerel ortakları Afyonkarahisar Ticaret Borsası ile ATSO’nun Kardeş Odaları’ndan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Projede  Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odası’nı, Litvanya’dan Siauliai Ticaret ve Sanayi Odası’nı yabancı ortaklar olarak belirlendi. İsmi ile dikkat çeken bu projede, işletmelerin çoğunun KOBİ olduğu gerçeğinden yola çıkılacak. KOBİ’lerin sorunları önce teşhis edilecek, sonra tabir-i caizse tedavisi yapılacak.

 

Toplantı, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Romanya Büyükelçisi Gabriel Șopanda, Litvanya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Vaida Stankeviciene ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in açılış konuşmaları ile başladı.

Proje kapsamında ilk ziyaret Litvanya’ya, ikinci ziyaret Romanya’ya yapıldı. Her iki ülkede gördüğümüz misafirperverlik dolayısıyla teşekkür ediyoruz diyerek sözlerine başlayan

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser;  “Biz de proje ortaklarımız olan misafirleri, UNESCO Gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren 3 il arasında olan Afyonkarahisarımız’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Burada en büyük emek Sayın Valimiz’indir. Sayın Valimiz’e, Belediye Başkanımız’a, bir önceki Belediye Başkanımız’a, Zafer Kalkınma Ajansımız’a ve adını sayamadığımız birçok kurum ve kuruluşa teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar, termalin, mermerin, zaferin başkenti olduğu gibi lezzetin de başkenti olma durumunu tescillemiş oldu. Ülkemizle Romanya arasında güçlü ilişkiler bulunuyor. İlişkilerimizin her alanda daha da ileriye götürülmesi için 2011 yılında Stratejik Ortaklık Belgesi imzalanmıştır. Romanya ile karşılıklı ticaret hacmimiz 6,4 milyar dolardır. Ülkemizin hedefi, ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmaktır. Romanya’ya otomotiv yedek parçaları, taşıt araçları, demir çelik ürünleri, tarım ürünleri, makine sanayi ürünleri ihraç ediyoruz.Romanya’dan demir çelik hurdası, demir çelik mamulleri, işlenmiş petrol ürünleri, taşıt araçları, telefon cihazları, otomotiv yedek parça, ayçiçeği tohumu, kimyasal gübre alıyoruz” dedi.

 

Proje, ticaretin çeşitlenmesinde etkili olacaktır

 

İhracat ile ilgilide konuşan Serteser; “Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 verilerine göre Romanya’ya ihracatımız 3 milyar 877 milyon dolar; Romanya’dan ithalatımız 2 milyar 445 milyon dolardır. Umuyoruz ki bu proje, ticaretin çeşitlenmesinde etkili olacaktır. Projemiz kapsamında Litvanya heyetini de ilimizde ağırlıyoruz.  Türkiye, Litvanya’nın 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından işgalini, müteakiben de ilhakını tanımamıştır. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Türkiye ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkiler 3 Eylül 1991 tarihinde yeniden başlamıştır.

 

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Geleceğe, daha, sağlam, adımlarla, yürüyeceğiz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 04.06.2020
Bugün
- 21°
Cuma
- 25°
Cumartesi
11° - 26°
Afyon

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:39
Sabah
05:27
Öğle
13:01
İkindi
16:55
Akşam
20:25
Yatsı
22:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı