Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:56 Bu haber 535 kez okundu
 
FETÖ-PDY DAVALARI DEVAM EDİYOR
Asayiş Haberi


 

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ- PDY Davaları kapsamında 9 Mayıs 2019 perşembe gününde 3'ü tutuklu olmak üzere 11 sanık mahkemeye çıkarıldı. Silahlı terör Örgütüne Üye Olma ve Bilerek Yardım Etme suçundan 11 sanığın çıkarıldığı mahkeme de 1 kişi beraat ederken tutuklu yargılanan 3 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

 

Duruşma sırasında Tutuklu sanıklardan E.T'nin tanığı ifade vermek için mahkemeye gittiğinde savcılık tarafından kabul edilmediği bilgisi Hakime ulaştı. Daha sonra Hakim telefon görüşmesi yaparak tanığın dinlenemediği ve bundan dolayı sanıkla ilgili bir işlem yapılamadığı için yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

MESLEKTEN İHRAÇ

Mesleğinden ihraç edilen tutuksuz yargılanan sanıklardan M.A.’nın tanığı olan H.A ifadesinde; "2007'den beri tanıyorum M.A.’ yı. Ben ev abisiydim bizim yanımıza bir arkadaşı ile geldi. Muhtemelen takılmak amaçlı zaman geçirmeye gelmişti. Çünkü bizden kopuk bir arkadaştı. Eve geç saatlerde geliyordu ve eve yakın bir mekanda bazı müzik gruplarıyla vakit geçiriyordu. Bunların dışında faaliyeti yoktu. E.K. ve T.K. isimli şahıslar M.A.’yı kontrol etmemi istediler. M.A. İzmir'e gitmiş. Eğer benden başkasına onu devrederlerse kaçacağını söylediler ve İzmir'de bütün masraflarımın karşılanacağını söylediler. Daha sonra M.A.’nın arkasından İzmir'e gittim ve orada onunla buluştum. Bize M.A.’nın gözünden dolayı elendiğini söylediler ama ben elenme konusunda FETÖ'nün parmağı olduğunu düşünüyorum. Daha sonra M.A. babasının yardımıyla tekrar geri döndü mesleğine" dedi. Mahkeme M.A.'nın duruşmasının 24 Eylül'e alınmasına karar verdi.

GÖRÜŞMELER 17-25'TEN ÖNCE

Tutuksuz yargılanan sanık K.K. daha önce vermiş olduğu beyanın üzerine ekleme yaparak ifade verdi. K.K.,"Etnik pişmanlık hususunda vermiş olduğum beyan kendi hür irademle vermiş olduğum beyandır. E. ve Y. isimli şahıslar sürekli hayır dememe rağmen benimle görüşmek istiyorlardı. Ben göreve başladıktan sonra sadece bir kez E. ile görüştüm bunun sebebi ise çalıştığım yere gelmesini önlemekti. Ancak ben 17-25 Aralık'tan önce görüştüm. Suçsuzum beraatımı istiyorum" şeklinde konuştu. Sanık K.K.'nın avukatı ise şunları söyledi; "Sanığın Bylock, Gazete, Hacı, Hoca, Bankasya gibi olgularla uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Sanığın silahlı terör örgütüyle bir ilişkisi bağlantısı yoktur" dedi. Mahkeme K.K.'nın duruşmasının 24 Eylül'e alınmasına karar verdi.

2 BUÇUK AY HAPİS CEZASI ALDIM

Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma suçundan Tutuksuz yargılanan sanık A.Y. vermiş olduğu ifadesine yeni cümleler ilave etti. A.Y.," Ben hain FETÖ'ye hiç bir zaman üye olmadım. Tam aksine kendilerine yaptığım eleştirilerden dolayı onlardan hep tepki aldım ve yadırgandım. Elazığ'da beni suçladıkları için Devlet malını yıpratmaktan 2 buçuk ay hapis cezası aldım. Daha sonra Afyon'a geldiğimde ise beni en ücra yerlere attılar" şeklinde ifade verdi. Hakimin, “Bylock'çularla ve örgüt yapılanmasında bulunan kişilerle görüşme kayıtların var bunları nasıl açıklarsın?” sorusuna yanıt olarak A.Y," Ben işim gereği bir çok kişi ile görüşüyordum. Muhakkak onlarda vardır" dedi. Yakalaması olan birisini evine aldığı ifadesi üzerine A.Y., “Ben onun yakalaması olduğunu bilmiyordum” dedi.Mahkeme A.Y'nin duruşmasının 24 Eylül'de tekrar görülmesine karar verdi.

BİR BERAAT KARARI

Örgüte Bilerek Yardım Etme suçundan yargılanan ve duruşma boyunca delil yetersizliği ve  inandırıcı delil bulunamaması üzerine beraat eden tek sanık H.D. İnşaat Mühendisi olduğunu söyledi. H.D.," Bankasya hesap hareketlerinden dolayı örgüte yardım etme suçundan hakkımda dava açıldı. Ben Bankasya'nın bulunduğu binanın olduğu kısmın 3/1 mülk sahibiyim bundan dolayı da para işimi orada hallediyordum" şeklinde konuştu.  Mahkeme H.D.'nin delil yetersizliği ve inandırıcı delil elde edilememesinden dolayı beraatına kara verdi.

BEN SIRADAN BİR VATANDAŞIM

20 aydır tutuklu yargılanan sanıklardan evli olan E.T. ve E.T. duruşma sırasında çocuklarının zor durumda olduğunu söyledi ve onların sağlığı için anne E.T.'nin beraatini talep ettiler ancak mahkeme reddetti. Karı koca ayrı cezaevlerinde kaldıklarından şikayetçi oldular. Kadın E.T.,"Eşimle Örgüte Üye Olma Suçundan  2017'de gözaltına alındık. Hayatımızda asla sempati duymadık üye olmakta aklımızdan geçmedi. Eşimle üniversite de tanışıp evlendik. Evlendiğimiz günden beri eve destek olmak amacıyla çalışıyorum. Van Çaldıran'da bir limited şirketinde sigortalı çalıştım ama ben çalıştığım kurumun ve diğer kurumların örgüt üyesi olduğunu bilemezdim. Ben sıradan bir vatandaşım. Çocuklarıma, eve ve okula yakın olmasından dolayı da Sevgi Kadınları Derneği'nde çalıştım. Orada sigortalı bir işçiydim yani sigorta kayıtlarımla ilgili söyleceklerim bu kadar. 2009 yılında çalıştığımız şirket maaşlarımız için Bankasyadan hesap açmamızı istedi bizde açtık eşimle oranın kredi kartını kullandık. Devam eden hesap hareketlerimde olağanın dışında hiç bir işlemim yoktur" dedi.

BÖLGE ABLASI İFADESİNİ REDDETTİ

Mahkemenin Bylock’ta adına kayıtlı 3 eşinin adına da 1 toplamda 4 numara çıktı demesi üzerine E.T,"  O hatlardan iki tanesini hatırlamıyorum. Diğer iki hatta Bylock'u asla yüklemedim. Bu iddiaları reddediyorum ben Bylock'u indirmedim de kullanmadım da" şeklinde konuştu. Büyük Bölge Ablası olduğunun söylenmesi üzerine tanık H.K. görüntülü bağlanarak mahkemeye ifade verdi. H.K.,"Ben E.T.'yi çok fazla tanımıyorum. Sadece Bölge Ablası olarak biliyordum" dedi. E.T. bu iddiaları H.K.'nin kendini kurtarmak amacıyla söylediğini, kesinlikle böyle bir suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Mahkeme çiftin tutukluluk hallerinin devamına ve duruşmamın 30 Mayıs tarihine atılmasına karar verdi.

 

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: FETÖ-PDY, DAVALARI, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı