301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 10:57 Bu haber 72 kez okundu
 
Eski Türk Kültür ve Uygarlık Eserleri anlatıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Edebiyat Topluluğu ile Türk Ocakları tarafından “Altaylar’dan Kocatepe’ye Eski Türk Kültür ve Uygarlık Eserleri” konulu konferans düzenlendi.
Yaşam Haberi


Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz tarafından verilen konferansa Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Eğitim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ahmet Ali Gazel, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış,  Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cüneyt Akın, Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Demir, Türk Ocakları Afyonkarahisar Şube Başkanı Prof. Dr. Yavuz Osman Birdane ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“BİLİM İNSANI BELGELERLE KONUŞAN KİŞİDİR”

Altaylar’dan Kocatepe’ye Eski Türk Kültür ve Uygarlık Eserleri konulu konferansı veren Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, bilimde doğrunun, doğrusu bulununcaya kadar doğru olduğunu ifade etti. Alyılmaz, “Yarın başka bir bilim insanı çıkar, benim yaptığım gibi benden öncekilerinin yolundan yürüyerek, bizim bıraktığımız bayrağı daha yüceye taşır ve daha güzel doğrulara ulaşır. Bizim doğrularımız da tarihe gömülür. Benim söyleyeceklerim, bugünün doğrularıdır. Bilim insanının işi en doğruya ulaşıp, onu ilgilisine ulaştırmaktır. Bilim insanı, her şeyden önce belgelerle konuşan kişidir. Bilim insanın en büyük özelliği ortaya belge koymasıdır. Aksi takdirde söylenenler bulgu ve belgeye dayanmazsa hikâye olur” diye konuştu.

TÜRK MİLLETİ  KÖKLÜ BİR ÇINAR

Dünyada milletlerin tanımı yapılırken pek şey anlatıldığını söyleyen Alyılmaz, “Dil birliği, tarih birliği, coğrafya birliği her şey. Son yıllarda kıstas ise eğer bir millet varsa, onun mazisi vardır; eğer bir millet varsa, onun yazısı vardır. Eğer bir millet varsa, onun sayısı vardır. Yani sayısı yoksa bir milletin o millet, millet değildir. Birinin eli, kolu, dalıdır. Bir millet varsa onun yerleşik kültürü ve medeniyeti vardır. İşte Türk milleti kökleri mazide, gövdesi hâlde, dalları ve yaprakları istikbalde olan köklü bir çınar gibidir. Ben her yerde böyle gördüm. Asya’dan Avrupa’ya, İran’dan Turan’a gittiğim her yerden Türk milletinin köklü bir çınar olduğunu gördüm. Aklın ve zekânın uzantısı olan yazı aslında köklü bir uygarlığın da göstergesidir” ifadelerini kullandı.HİSAR

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Eski, Türk, Kültür, ve, Uygarlık, Eserleri, anlatıldı,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
- 19°
Perşembe
- 20°
Cuma
10° - 24°
Afyon

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:39
Sabah
05:27
Öğle
13:01
İkindi
16:55
Akşam
20:25
Yatsı
22:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı