301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 12:09 Bu haber 62 kez okundu
 
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR
Türkiye'nin gündeminde bulunan ve uzun süredir bir çözüme kavuşamamış konulardan bir tanesi de Emeklilerin ve emekli olamayanları mağdur eden EYT ve Aylık Bağlanma Oranları ( ABO).Eyt'liler 1999 tarihinden itibaren mağdur olduklarını ve hak ettiklerini alamadıklarını dile getirdiler.
Yaşam Haberi


Türkiye'nin bir çok yerinde konuşmalar yapan ve tepkilerini her koşulda dile getiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) İstanbul Temsilcisi İrfan Işık ve Ankara Temsilcisi Bünyamin Yılmaz Afyon Yerel Basınında Hisar Gazetesi aracılığı ile önemli bilgiler aktardılar.

"ALINAN HAKLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İstanbul Temsilcisi İrfan Işık," Bizler 8 Eylül 1999 tarihinde kabul edilen ve Resmi Gazete de yayınlanan 4447 sayılı, halk arasında kademeli emeklilik ismiyle anılan yasanın Dünya da ve ülkemizde yayınlandığı tarihten itibaren geriye doğru işleyen ilk yasa olması sebebiyle mağdur edilen insanlarız ve Gasp edilen haklarımızı geri istiyoruz. Bizler de her sigortalı, bağ-kurlu, emekli sandığı mensubu gibi ilk işe girdiğimiz ve sosyal güvenlik kurumuna kaydımızı yaptırdığımız tarihte imzaladığımız sözleşmeye göre hayatlarımızı planlamış ve bayanlar 20 yıl hizmet süresi 5000 gün primi doldurduğunda erkekler ise 25 yıl hizmet süresi 5500 gün primi doldurduklarında emekli olma ve hayal ettiğimiz bir hayatı yaşama arzumuz ile şevkle çalıştık. Bizler erken emeklilik değil Gasp edilen emekliliğimizi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"İŞTEN ÇIKARILIYORUZ"

Yaşları bakımından özel sektörde ki sıkıntıları dile getiren Işık," Yaşımız itibariyle işe yeni başlayan gençlere göre daha aktif olamadığımızdan dolayı işten çıkarılmaktayız. Yaşımız sebebiyle yıllarca çalıştığımız işten çıkarıldığımızda yeni iş arayışına başladığımızda devletimizin bile resmi kurumlarda 35 yaş şartı varken biz 40’lı yaşlardaki kişileri maalesef özel sektör hiç kabul etmemektedir. Yani yaşımız sebebiyle iş bulamamaktayız. Emeklilik için başvurduğumuzda ise karşımıza 4447 sayılı yasa çıkmakta ve hakkımızı GASP eden yasa sebebiyle yaş beklenmemiz söylenmektedir. Hasbelkader yaşımız mazeret olmadı ve iş bulduk diyelim, bu sefer de maalesef ABO yani iki sefer değiştirilen Emekli Aylık Bağlanma Oranı sebebiyle eğer aldığımız ya da SGK’ya bildirilen maaşımız 3 (üç) asgari ücretten az ise ileride bağlanacak olan emekli maaşlarımız her ay 3 TL düşmekte olup, maalesef eriyip buhar olmaktadır.

"İŞ YERLERİNE BASKI YAPILIYOR"

Emeklilik isteme nedenlerini sırasıyla anlatan Işık," 4. Maddede belirtilen soruna KOD-7 sistemi ile yani bir ay içinde kısa süreli çalışmanın karşılığını asgari ücretten gösterip, SGK’daki açıktan faydalanma yoluna gidilmişti ki buna da SGK’nın çok değerli ve çalışkan müfettişleri tarafından işyerlerine baskı yapılarak engeller getirildi ve artık hiçbir iş yeri bu şekilde çalışmayı kabul etmemektedir. SGK’daki açık demişken ona da bir açıklık getireyim. SGK’ya prim bildirimi aylık olarak yapıldığından 1 günlük çalışmayı da 30 günlük çalışmayı da ayı 30 gün olarak baz alıp değerlendirmektedir. Böyle olunca da 8 günlük bir çalışma bildirilip bunu da aylık asgari ücretten ödeme gösterilirse ki zaten çoğu arkadaşımızın prim gününe ihtiyacı olmadığından bizler için sıkıntı yaratmamakta, günlük yevmiyesi 115 TL gibi bir rakama tekabül edip bunu ay 30 gün olduğu için 30 ile çarptığımızda 30*115 tl 3.450 tl karşımıza çıkmakta bu rakamda 3 (üç) asgari ücretten fazla olduğundan bağlanacak emekli maaşımızın düşmesi önlenmiş olmaktadır" şeklinde konuştu.

" GSS EVLERE ŞENLİK!"

Geçici Sağlık Sigortası'ndan dolayı yapılan kesintiyi aktaran Işık," Olur ya yıllarca çalışmışız, kıt kanaat geçinmeye çalışırken tutumlu davranmışız ve biraz birikim yapmışız, hatta hükümetin bugünlerde yine gözünü diktiği yıllarca çalışmışlığımızın karşılığı alacağımız kıdem tazminatımızda var çalışmadan yine kıt kanaat geçinerek onunla yaşımızı bekleyebiliriz diye düşünmeye kalktığımızda ise sağlıktan faydalanamadığımızdan ve yaşımız itibariyle de sağlık sorunları da baş göstermeye başladığından işimiz daha da zor. Neden mi ? Başımıza bir Geçici Sağlık Sigortası (GSS) koydular ki evlere şenlik. Çalışmıyorsan ve kaymakamlıktan gelir testi yaptırmadıysan, Allah düşürmesin hastaneye gittiğinde binlerce liralık GSS prim borcu ile karşı karşıya kalıp kapıdan geri çevriliyorsun. Yani artık parayı ödeyemedin diye hastanede kalmıyorsun, kapıdan geri çevriliyorsun. Maalesef acı ama gerçek. Bu da SAĞLIK REFORMUNUN bizlere bir hediyesi" cümlelerini kullandı.

"İÇ HUKUK YOLLARI KAPANDI"

Işık mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek; " Bizler 2001 yılında ANAYASA MAHKEMESİ’nin kararı ile  iç hukuk yolları kapandığı için 2013 Eylül ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurduk. Davamızın görüşülmesine komisyon karar vermiş olup dosyamızı mahkemeye sevk etmiştir. Davamızda konunun  açıkça emeklilik hakkı gaspı söz konusu edildiği ve kanunun yayınlandığı tarihten öncesine işletilerek vatandaşın hakkının elinden alındığı yönünde olduğundan olumlu sonuçlanmaması için hiçbir mani bulunmamaktadır. Davamızın kazanılması neticesinde mücadelemiz sona ermeyecek, 4447 sayılı yasa gereğince emekliliğimizin ertelendiği yıllara ait emekli maaşlarını, gecikme faizleri ve bütün kayıpları ile tahsili için hukuki mücadeleler ile devam edilecektir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EMEKLİLİKTE, YAŞA, TAKILANLAR, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.05.2020
Bugün
- 16°
Perşembe
- 17°
Cuma
- 17°
Afyon

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:20
Yatsı
21:58
Arşiv Arama
Haber Yazılımı