Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 10:45 Bu haber 595 kez okundu
 
EMEĞİNİZ GÖZ ARDI EDİLEMEZ
Sağlık Haberi


 

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ev sahipliğinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Kongre Merkezinde başladı.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Öğrenci Hemşireler Derneği tarafından 25-27 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek kongreye Vali Mustafa Tutulmaz, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Kongre öncesi AKÜ Devlet Konservatuarı öğrencileri müzik dinletisi sundu.

PROFESYONEL İŞBİRLİĞİ

 “Meslek İçi Profesyonel İşbirliği” ana temalı 18. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi hakkında bilgiler veren AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş: “Ana temamızdan hareketle 25-27 Nisan 2019 tarihleri arasında oluşturulan bilimsel programda 13 panel, 18 sözel bildiri oturumu, 1 zıt panel, 1 uydu sempozyumu ve 1 forum yer almaktadır. Kaliteli hasta bakımına ulaşmada önemli bir araç olarak vurgulanan; etkili meslek içi profesyonel işbirliğinin desteklenmesi, hemşirelerin ekip içerisindeki rollerini ve amaçlarını açıkça anlamaları açısından önemlidir. Bu yıl kongremize 137 sözel bildiri ve 214 poster bildiri olmak üzere 351 akademik çalışma kabul edilmiş olup, değerlendirme sonucunda başarılı görülen çalışmalara bildiri ödülleri verilecektir. İlk Öğrenci Hemşireleri Sempozyumu’nu gerçekleştiren yitirdiğimiz Prof. Dr. Alev Dıramalı anısına sözel ve poster bildiri ödülleri, kongrenin hazırlanması sürecinde yaşamını yitiren Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Kemal Kuşum adına mansiyon ödülleri ve Onkoloji Hemşireliği Derneği adına onkoloji alanında yapılan çalışmalara ödüller verilecektir” dedi.

SAĞLIK MERKEZİ OLMA YOLUNDA GİDİYORUZ

Daha sonra söz alan ve Afyonkarahisar’ın her geçen gün adından sıkça söz ettiren bir il olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “İlimiz turizmin önemli merkezlerinden birisidir. Ancak bizler turizmin çeşitlenmesini ve bununla bağlantılı olarak sağlık alanında da Afyonkarahisar’ın adından bahsettirmeliyiz anlayışı ile geçtiğimiz yıl Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruldu. Üniversitemizin en önemli rollerinden birisi Afyonkarahisar’ın sağlık merkezi haline getirilmesidir. Dünyanın termal ve medikal anlamda önemli merkezlerinden birisi olsun düşüncesiyle çalışmalarına devam eden üniversitemiz hızlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

HASTALAR AİLEDEN BİRİDİR

Türkiye’nin sağlık hizmetlerine ulaşma anlamında dünya ülkeleri arasında önemli bir konumda olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: ”Bu başarı da doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının emeği göz ardı edilemez. Öncelikle bu anlamda hepinizi tebrik ediyorum.  İki yıl yurtdışında İngiltere’de yaşamış bir kişi olarak gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Ülkemizde hemşirelik görevinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. İngiltere’de hemşirelik demek sağlık hizmetinin vatandaşa temas şeklinde sunulması demektir. Yani doktor gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra o kişinin kılık kıyafetinin giydirilmesi, banyo yaptırılması, ilacının verilmesine ve iğne yapılmasına kadar her hizmeti hemşireler yapıyor. Dolayısıyla hastanın başka bir kişiye ihtiyacı kalmıyor. Bu hizmeti sunarken annesine, babasına, abisine veya ablasına nasıl davranıyorsa o şekilde davranışla hizmet sunuyor. Maalesef ülkemizde bu tarz hizmet anlayışı biraz daha geri planda. Lütfen bu konuda hassas olalım. Verilen hizmetlerin değerini düşürüyor.  Hastalarımıza ailemizden birisi gibi davranmalıyız. Doktorların verdiği nezaketi sizlerin de vermesi gerekiyor” dedi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EMEĞİNİZ, GÖZ, ARDI, EDİLEMEZ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı