Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 11:48 Bu haber 108 kez okundu
 
Eğitimciye Şiddete Dur De"
Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanlığı üyeleri, eğitimcilere şiddete tepki gösterdi.
Yaşam Haberi


PTT önünde toplanan sendika üyeleri, ellerinde "Eğitimciye şiddete dur de", "Şiddete dur de, gelecek kazansın", "Şiddete dur de, öğretmene sahip çık" pankartlarıyla bir araya geldi. Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan, burada yaptığı açıklamada,  eğitimciye şiddete dur demek, sesimizi yetkililere duyurmak, çözüm bulma iradesini harekete geçirmek için bir araya geldiklerini söyledi.

"Mesleğimizin örselenmesini isteniyoruz"

Gündemlerinin net, hedeflerinin tek olduğunu dile getiren Arslan,  şöyle konuştu: "Eğitimciler olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz.  Şiddet, her geçen gün sayı olarak da yoğunluk olarak da artıyor, farklı faillerle yeni kulvarlar buluyor, en uzağında olması gereken yerlere bile giriyor, toplumsal bağlarımızı çözüyor, geleceğimizi karartıyor.Toplumsal değerlerimiz erozyona uğruyor, insana saygı azalıyor, hürmet yerini şiddete bırakıyor. Karakter eğiticisi, ruh işçisi, geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, ince bir sanatı icra ederken kaba bir muameleye maruz kalıyor."

 "Tedbirleri artık almak durumundayız"

Arslan, Türkiye'de çeşitli okullarda şiddete maruz kalan öğretmenlerden örnekler vererek, yaptırdıkları bir araştırmada, Eylül 2017'den beri 94 öğretmenin şiddet eylemine maruz kaldığını kaydetti. Eğitim çalışanlarına yönelen şiddetin genel ve yaygın bir görünüm arz etmesi, psikolojik ve sosyolojik kökenleri olan toplumsal bir sorun haline geldiğini gösterdiğini belirten Arslan, "Bunun için, yetkili kişi ve kurumlardan sivil toplum örgütlerine kadar toplumun tüm katmanlarına sorumluluk düşmektedir. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, bütün eğitim camiası, siyasiler, mülki idareler, aydınlar, gazeteciler, aileler bu konuda büyük bir aile olduğumuz şuuru ve duyarlılığı ile sorumlu davranmalıdır." ifadelerini kullandı. AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Eğitimciye, Şiddete, Dur, De",
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
- 19°
Perşembe
- 20°
Cuma
10° - 24°
Afyon

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:39
Sabah
05:27
Öğle
13:01
İkindi
16:55
Akşam
20:25
Yatsı
22:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı