301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 11:48 Bu haber 92 kez okundu
 
Doğadan gelen doğaya geri kazandırılacak
Biyokütle, dünyada dördüncü en büyük enerji kaynağını oluşturması yönüyle önemli bir enerji kaynağı konumunda. Birçok gelişmiş ülke biyoenerjiyi geleceğin temel enerji kaynağı olarak görüyor.
Yaşam Haberi


Sobacı Hüseyin Çaylı; “Isınma ve sanayi amaçlı yakma sistemlerinde kullanılabilen Biyokütle ısınma amaçlı olarak yaygın olarak kullanılan kaynaklardan biri de peletlerdir” dedi.

Pellet yakıtını odun pelleti ve tarımsal atık pelleti olarak sınıflamak mümkündür. Yurt dışında bu ürünlerin üretimi, taşınması ve kullanılmasına yönelik standartlar oluşturulmuş olup ülkemizde henüz bu yönde bir standart mevcut değildir. Ayrıca bu ürünün kullanılması yurt dışında birçok ülke tarafından destek kapsamında değerlendirilmektedir.Pelet küçük silindirik bir forma sahip olan genellikle 6-8-10 mm çapında ve 10-40 mm arasında uzunluğu olan, sıkıştırılmış; talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, ağaç dalları, ekinlerin sapları, fındık, ağaç diplerindeki kozalak gibi doğal ürün ve atıklardan elde edilen bir yakıt çeşididir.Hammadde ve üretim teknikleri açısından farklılık göstermekle beraber odun ve türevi maddelerin pelet haline dönüştürülmesinde bağlayıcı madde kullanımı söz konusu değildir. Diğer birtakım hammaddelerde ise belli oranlarda yardımcı bağlayıcılar (melas, nişasta, bitkisel parafin, tall yağı, lignin, su gibi) kullanılmaktadır.

Afyonkarahisar’ın Uzun çarşı caddesinde 1983 yılından beri babadan kalma sobacılık mesleğini yapan Hüseyin Çaylı ilk olarak soba hakkında bilgi verdi.  Çaylı, “Sobalar, emaye kuzine soba, kovalı soba olarak ve döküm soba olarak ayrılıyor. Genelde benim elimde mevcut olan döküm kuzine ve kovalı sobadır. Döküm soba biraz ağır olduğu için pek satmıyorum. Bende bulunan kovalı tarzda genelde, temizliği de kolay oluyor. Kovalı soba ve kuzine satıyorum. Kendim üretmiyorum Afyon dışından geliyor. Kovalı soba  yuvarlak kovalı dikdörtgen kovalı birde kovalı kuzinelerimiz var. Döküm sobalarda 2 veya 3 tür kendi aralarında kalitesine göre, büyülüğüne göre değişiyor. Normal soba kalitesine göre 200 liradan başlar 250, 300, 400,600 liraya kadar çıkar. Geçen seneye göre bu yıl fiyatlarda çok az fark var satışlar biraz yavaş. Yavaş olduğu için sürüm azaldı, azalınca tabii tüketim de az olunca fiyatlarda fazla artmadı. Kırsal kesimlerde çevre köylerde, kenar mahallelerde, soba yakışları hala var, oralara veriyoruz. Köylü vatandaş genelde kuzine tarzı sobaları tercih ediyor. Afyonda oturan vatandaşlar da genelde kovalı sobaları tercih ediyorlar. Çünkü kovalı sobaların tozu toprağı pisliği olmuyor. O yüzden temizliği de kolay oluyor, temizliği kolay olduğu için kovalı soba daha çok satılıyor. Soba tamirinde kovalı sobaların içerisinde gömlekler var onlar filan çürüdüğü zaman getiriyorlar onların gömleklerini değiştiriyorum. Daha fazla geniş kapsamlı yapmıyorum. Şepit davulları yapıyorum, elle doldurmalı kiraz kazanları yapıyoruz. Mutfak davlumbazı yapıyorum, teneke işleri, lehim gibi işleri yapıyorum. Kimsenin yapmadığı işleri yapıyorum” dedi.  

 

 

 

 

 

“Yakıldığında fosil yakıtlara göre daha az emisyon açığa çıkartır”

Esnaf Hüseyin Çaylı daha sonra Pelet hakkında bilgi verdi. Çaylı; “ Hammadde olarak ağaç odun, yonga, talaş, kabuk, dal, yaprak ve benzeri orman artıkları, sap-saman (buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi), sap (ayçiçeği, mısır, pamuk, kolza gibi), kabuk-kılıf (kahve, soya, pirinç, yer fıstığı, fındık, ceviz ), meyve çekirdekleri, kağıt-mukavva vb. artığı ve çöpü, endüstriyel atıklar, inşaat atıkları kullanılabilmekte bu ürünlerin haricinde enerji ormancılığı ve enerji tarımı (switchgrass-dallı darı, miscanthus-fil çimeni gibi) kapsamında yetiştirilen bir çok üründe kullanılmaktadır. Pelet bir tek üründen imal edilebileceği gibi birkaç ürünün (talaş, sap, saman, prina, kömür tozu gibi) karıştırılması ile de elde edilebilir. Biyokütle enerjisi yani yenilenebilir enerji kökenli bir yakıttır. Yerli doğal ürün ve atıklardan üretildiği için arz güvenliği yüksek olan bir kaynaktır. Ekonomik bir yakıttır, doğalgaz ve petrol yakıtlarına gibi maliyeti direkt olarak dövizden etkilenmez. Yakıldığında fosil yakıtlara göre daha az emisyon açığa çıkartır. Nemi alınarak yüksek basınçta sıkıştırıldığı için kül oranı %1 seviyelerindedir. Diğer bir ifadeyle, yaktığınız 1 ton peletten 10 kg civarında kül çıkmaktadır. Örneğin, kömürde kalitesine göre %20 – %50 aralığında kül-cüruf oluşmaktadır. Bununla birlikte, yanma sonucu oluşan kül doğal gübre olarak kullanılabilme imkânına sahiptir” ifadelerini kullandı.

Daha verimli bir yakıt

Yanma süresi ve sağladığı enerji olarak aynı miktarda ağaç odununa göre daha verimli bir yakıt olduğunu belirten Çaylı; “Pelet yakma sistemleri tıpkı yoğuşmalı kombiler gibi üst düzey (%95) verimde çalışmaktadır, bu da en az yakıt ile en yüksek verimi almanızı sağlar. Ağaç, atık malzemelerin toplanarak değirmenden geçirilmesi işlemi sonucunda küçük toz haline getirilir. Daha sonra bu toz halindeki ağaç atık malzemeleri fırında kurutularak nem oranı düşürülür. Kurutulan malzeme yüksek basınç altında preslenerek palet haline getirilir. Presten çıkan mamul soğutma işlemi uygulanır ve oradan da paketleme sonunda kullanıma hazır hale gelir. Bu işlemler uygulanması sonucunda aynı ağaç mamulün yanma ve enerji verimini artırılarak doğaya çevreye ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır.

“Kömürün Yerini Peletin Almasını Bekliyoruz”

Çaylı, sobaların içinde yakılan peletler hakkında da bilgilendirmede bulundu. “Kovalı sobalarda kovanın içine konularak bir aparatı var o ızgarayı kovanın içine dolduruyorsunuz. Bir kova 24 saat gidiyor ayrıca hiç kül bırakmıyor. Haftada bir kürek kül oluyor. Bunun fiyatı da uygun. Doğadan gelen maddeyi tekrar doğaya kazandırmak istiyoruz. Yakın zamanda kömürün yerini palet yakacağın almasını bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 

Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Doğadan, gelen, doğaya, geri, kazandırılacak,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.05.2020
Bugün
- 16°
Perşembe
- 17°
Cuma
- 17°
Afyon

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:20
Yatsı
21:58
Arşiv Arama
Haber Yazılımı