301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 10:52 Bu haber 113 kez okundu
 
Deneyap teknoloji atölyesi
Cumhurbaşkanlığımızın 100 Günlük Eylem Programlarında iki yıllık bir süreçte 81 İl’de 100 "Deneyap Teknoloji Atölyesi" kurulması hedeflenmişti. Hedefler doğrultusunda başlatılan projenin ilk etabında, 12 Şehir’de atölyeler faaliyete geçti.
Eğitim Haberi


Projenin ikinci aşamasında ise aralarında Afyonkarahisar'ında bulunduğu 18 ilde atölyelerin faaliyete geçirilmesi hedeflenmektedir. Bu sebeple Afyonkarahisar’da kurulacak atölyeler ve yürütülecek faaliyetler hakkında okul müdürlerimizi bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi

Toplantıda konuşan TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Bekir Çengelciİ; "Projede Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı  ana paydaş olarak yer almakta ayrıca, çalışmalar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi gibi kurumlarla da işbirlikleri yapılmaktadır. Teknoloji üretme yetkinliğinin en önemli bileşeni hiç şüphesiz insan kaynağıdır. Bu bakımdan, çocuklarımızın ve gençlerimizin teknoloji alanındaki gelişimleri önem arz etmektedir. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilerimize 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Robotik Kodlama, Elektronik Programlama, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji gibi alanlarında eğitim verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimizin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir. Programa katılacak öğrencilerimiz 3 yıllık bir süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecektir. Atölye programlarımız ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilerimize, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilerimize hitap edecektir.Deneyap Teknoloji Atölyelerine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci sonunda yapılacaktır. Sürecin ilk aşaması olan yazılı seçme sınavı, Atatürk Üniversitesi işbirliği ile belirtilen 18 ilde, 9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınavın son başvuru tarihi ise 06 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgiye www.deneyapturkiye.org internet adresinden ulaşılabilmektedir." dedi.

GEREKLİ ÖZENİ GÖSTERELİM

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ise konuşında; " Projenin başarısı yetenekli ve ilgili öğrencilere ulaşılmasına ve onların bu gelişim sürecine dâhil edilebilmesine bağlıdır. Dolayısı ile düzenlenecek bu seçme sınavının, fırsat eşitliğini sağlaması bakımından, tüm öğrencilere duyurulması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, broşür ve bilgilendirme metni ile öğretmen ve öğrencilerimizin bilgilendirilmesi, sms, elektronik posta gibi çeşitli iletişim kanalları ile velilerimize duyurulması hususunda gerekli özeni gösterelim. Çalışmalarınızda şimdiden sizlere başarılar dilerim" dedi.Toplantı dilek ve temennilerin alınmasıyla sona erdi.  Kamil Miras Anadolu Lisesi Şehit Kerim Üye Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'ın yanı sıra TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Bekir Çengelci, Şube Müdürleri Mustafa Koçak, Mustafa Günay, Betül ERSÖZ Özcan, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Ertürk ve okul müdürleri katıldı.

Hamza Yılmaz

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Deneyap, teknoloji, atölyesi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 23.02.2020
Bugün
-2° -
Pazartesi
-4° -
Salı
-2° -
Afyon

Güncelleme: 22.02.2020
İmsak
06:12
Sabah
07:34
Öğle
13:16
İkindi
16:19
Akşam
18:49
Yatsı
20:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı