Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 11:21 Bu haber 157 kez okundu
 
“Dağıtım bedeli sayaç okuma bedeli değildir”
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli konusuna değinerek kamuoyunda sanıldığının aksine dağıtım bedelinin sayaç okuma bedeli olmadığını kaydetti. Bakan Dönmez ayrıca, sayaç okuma bedeli adı altında herhangi bir ücret alınmadığını dile getirdi.
Gündem Haberi


Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 12. Sektör Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Enerji Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımı ile Afyonkarahisar’da yapıldı.

Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarımsal sulama tarife grubunun kapsamını genişleterek toplamda çiftçilere 500 milyon liralık dolaylı destek sağlanacağını kaydetti. Bakan Dönmez, “Çiftçilerimize de geçtiğimiz aylarda önemli bir müjde vererek ‘tarımsal sulama tarife grubunun kapsamını genişlettiğimizi ilan ettik. Süt toplama merkezleri, büyükbaş besi işletmeleri, büyükbaş süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk kümesi, yumurtacı tavuk kümesi, damızlık kümesi, kuluçkahane işletmeleri ile seralarda ürün yetiştiren çiftçilerimiz de artık tarımsal sulamadaki elektrik tarifesinin avantajlarından faydalanacak. Tarife grubunun kapsamın genişletilmesiyle üreticilerimiz yüzde 12’lik bir indirimden yararlanmaya başladı. Böylece, hayvancılıkla uğraşan ve seralarda ürün üreten abonelerimize toplamda 500 milyon liralık dolaylı destek sağlamış olacağız” diye konuştu.

“Sayaç okuma bedeli adı altında ücret alınmamaktadır”

Elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli hususuna değinen Bakan Dönmez, dağıtım bedelinin sayaç okuma bedeli olmadığını ve kamuoyunda bunun yanlış bilindiğini ifade etti. Dönmez, “Önemli bir parantez de faturadaki dağıtım bedelinin karşılığı sonuçlarına açmak istiyorum. Araştırma sonuçlarımıza göre vatandaşlarımızın yüzde 42’si dağıtım bedelini halen elektrik faturasının dağıtılması, yüzde 38’i ise sayaçların okunması bedeli olarak biliyor. Bu konuya daha fazla eğilmemiz ve vatandaşlarımızı bu konuda doğru bilgilendirmemiz çok önemli. Bu toplantı vesilesiyle kamuoyunda yanlış anlaşılan ‘dağıtım bedeli’ hususunu bir kere daha açıklamak istiyorum. En sonda söylenecek şeyi en başta söyleyeyim ki her şey daha açık anlaşılsın. Kamuoyunda sanıldığının aksine dağıtım bedeli sayaç okuma bedeli değildir. Ayrıca sayaç okuma bedeli adı altında herhangi bir ücret alınmamaktadır” dedi.

“Avrupa Birliği’nde yüzde 51 iken, bizde bu rakam yüzde 35’tir”

Avrupa Birliği’nde dağıtım bedelinin yüzde 51 olduğunu kaydeden Bakan Dönmez, bunun Türkiye’de yüzde 35 olduğuna dikkat çekti. Dönmez şu ifadelere yer verdi:

“Dağıtım bedeli elektriğin sorunsuz bir şekilde yurdun her yerine ulaşması için alınan bedelin genel adıdır. Tabi ki elektriğin bizlere ulaşması büyük bir altyapı yatırımını da gerektirir. İletim ve dağıtım faaliyetleri için her yıl ortalama 17,5 milyar lira şebeke işletmesi ve 9,5 milyar lira da şebeke tesisi ve diğer yatırımlar olmak üzere toplamda 27 milyar liralık harcama yapılmaktadır. Öte yandan dağıtım bedelinin enerji bedeline oranı Avrupa Birliği’nde yüzde 51 iken, bizde bu rakam yüzde 35’tir.  42 milyon aboneye ulaşmak için iletim ve dağıtımda bugün 120 bin personel çalışıyor. 1 milyon 460 kilometrelik gelişmiş bir şebeke ağına sahibiz. Bu dünyanın etrafını 37 kez dolaşabilecek bir ağ anlamına geliyor. Böylesine güçlü bir altyapı tek bir şey için var. O da elektriğin sorunsuz, kaliteli ve sürekli bir şekilde evlerimize, okullarımıza, sanayi tesislerimize, hastanelerimize, kısacası yurdun her yerine ulaşması, hayatın kesintisiz bir şekilde devam etmesi içindir.”  

“Her elektrik şirketi yılda bir kez denetlendi”

Elektrik şirketlerinin denetimlerine değinin Bakan Dönmez, “En önem verdiğimiz başlıklardan bir diğeri ise “denetimler” oldu. 2018 yılında 21 genel denetim, 14 kısmi denetim, 16 aydınlatma denetimi olmak üzere toplamda 51 denetim gerçekleştirdik. Yani her elektrik dağıtım şirketi yılda en az bir kere denetlendi. Şu konunun altını çizmek istiyorum ki serbestleşme, piyasanın tamamen başıboş bırakılması anlamına gelmiyor. Devlet olarak düzenleyici ve denetleyici rolümüzün verdiği sorumluluğa binaen vatandaşlarımızın hak ve hukukunu korumak için gerekli her türlü adımı atmaktan kaçınmayız. Milletimiz bu konuda müsterih olsun. Bizler milletimizin en iyi, en kaliteli hizmeti alması için her zaman görevimizin başındayız ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Yaptığımız denetimlerin sonucu mevzuata aykırılık sebebiyle Ocak 2017’den bu yana elektrik dağıtım şirketlerine 46 milyon, görevli tedarik şirketlerine 5,5 milyon lira idari “ceza” parası uygulanmış oldu. Kesintilerin minimuma indirilmesi için hem tedarik hem de dağıtım ayağında şirketlerimiz yoğun bir gayret içerisinde. Ancak burada yaptığımız yatırım kadar bu yatırımın sebep olacağı kesintileri de vatandaşlarımıza önceden bildirmek zorundayız. Vatandaşlarımız rehabilitasyon kaynaklı kesintilerin günlük hayatında nasıl bir iyileşme sağlayacağının farkında olmalı. Vatandaşlarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmak için Türkiye’nin mevcut 30-40 yıllık altyapısını yenilediğimizi anlatmak zorundayız. Zorundayız çünkü vatandaşlarımız yapılan yatırımı bildikçe kesintilerin altyapı temelli olmadığının daha fazla farkında olacak. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yaptığımız değişiklikle yazılı ihbarın yanı sıra “SMS ya da e-posta ile bilgilendirme yapılmadan elektriklerin kesilemeyeceği” hususunu belirledik” dedi.

“Sokak aydınlatmaları temel ihtiyaç”

Bakan Dönmez, “Görevli tedarik şirketi vatandaşı bilgilendirmeden hiçbir şekilde kesintiye gidemez. Aksi takdirde az önce de belirttiğim gibi yaptığımız denetimlerde bu hususu tespit edersek gerekli cezai işlemi uygulamaktan da asla kaçınmayız. “Aydınlatma” konusuna geldiğimizde buradaki gelişmeler oldukça sevindirici. Çünkü Bakanlığımıza gelen şikâyet ve taleplerin önemli bir kısmını aydınlatma konusu oluşturuyor. 2017-2018 arasında yaptığımız üç genel aydınlatma taramasında yaklaşık 19 milyon armatürün kontrolünü gerçekleştirdik. İlk taramada sorun tespit edilen armatürlerin yüzde 89’u, ikinci taramada yüzde 97’si, üçüncü taramada ise yüzde 90’ı tamir edildi. Burada hayata geçirdiğimiz önemli bir yeniliği de sizlerle paylaşmak istiyorum. TEDAŞ tarafından hayata geçirilen “Aydınlatma Mobil Takip Uygulaması” ile vatandaşlarımız nerede olurlarsa olsunlar aydınlatma sorunlarını bu uygulamayı kullanarak direkt olarak bize iletebilirler. Uygulama ile bugüne kadar 70 bin şikâyet aldık ve bunların yüzde 99,4’ü giderildi.  Vatandaşımız arızalı ya da yanmayan armatürün resmini çekti, sisteme gönderdi ancak arıza giderilmedi. Bu durumda ilgili şirkete arızalı her lamba için ceza uyguluyoruz. Aydınlatma konusu vatandaşlarımızın üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Çünkü sokak aydınlatmaları aynı zamanda güvenlik gibi temel bir ihtiyacı karşıladığı için vatandaşlarımız bu konuya büyük önem veriyor. O nedenle altını bir kere daha çizeyim ki şehirlerimizde yanmayan hiçbir lamba görmek istemiyoruz. Öte yandan işlemlerin kolaylaşması, bürokrasinin ortadan kalkması ve vatandaşlarımızın dijital çağın avantajlarından tam olarak faydalanması için gerekli düzenlemeleri de hayata geçirdik. Şubeye git, tonla evrakı bir araya getir, bir sürü form doldur artık bu kırtasiyecilik devri sona erdi.

Vatandaşlarımız artık bir tıkla elektrik aboneliği, fesih ve borç sorgulama işlemlerini “e-devlet” üzerinden yapabiliyor. Bazı tedarik şirketlerimiz her üç hizmeti de elektronik ortam üzerinden sunarken, bazı şirketlerimiz henüz bir ya da iki hizmeti e-devlet üzerinden sunuyor. Kalanların da sisteme hızla entegre edilmesi için çalışmalar sürüyor. İnşallah en kısa sürede bütün şirketlerimiz her üç hizmeti de e-devlet üzerinden tam zamanlı olarak sunmuş olacak. Vatandaşlarımıza sürekli ve kaliteli enerji arzı sunmak bizim öncelikli görevimiz. Bu konuda gerek bizler gerekse de şirketlerimiz elinden geleni yapıyor. Sosyal devlet ilkesi gereğince kamu olarak bizim bir sorumluluğumuz daha var. O da ihtiyaç sahibi ailelerimize gereken her türlü desteği sağlamaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz aylarda “ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği” verileceği müjdesini paylaştı. 1 ve 2 kişilik hanelere 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere 125 kilovatsaat, 5 kişi ve daha üzeri hanelere ise 150 kilovatsaate kadar elektrik desteği yapıyoruz. Böylece hanelerimizin yıllık ödeyeceği elektrik miktarının en az 500, en fazla 1.000 TL’lik kısmını devlet olarak biz üstlendik. Bu kapsamda Mart ve Nisan 2019 dönemlerinde toplam 260 milyon liralık tahsisat yaptık” diye konuştu.

>>Hayati Kanat

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Dağıtım, bedeli, sayaç, okuma, bedeli, değildir”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı