301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 10:47 Bu haber 52 kez okundu
 
“Cumhuriyet; milletimizin hürriyeti, hürriyetse milletimizin karakteridir”
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cumhuriyet Bayramımızın 96.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında cumhuriyeti layıkıyla anmanın hürriyet ve adaleti yeniden tesis etmekle mümkün olabileceğine vurgu yapan Genel Başkan Uysal, şunları kaydetti:
Yaşam Haberi


“CUMHURİYET MİLLETİMİZİN HÜRRİYETİ, HÜRRİYETSE MİLLETİMİZİN KARAKTERİDİR”

Hiçbir çılgının kendisine zincir vuramayacağını, her türlü bendi çiğneyip aşacağını İstiklal Marşı'nda tekrar eden milletimiz, asırlar boyu verdiği mücadelelerle de bu gerçeği ikrar etmiştir. Hürriyeti için mücadele etmiş bu Aziz Millet, cumhuriyet ile hürriyetlerini teminat altına almıştır.

” BATINİ AÇIDAN BİRÇOK ANLAM BARINDIRIR”

Bu topraklarda bir kavramdan bahsedilirken "kelime anlamı" ayrıca belirtilir. Zira bu topraklarda birçok kavram, birçok sözcük dünyanın başka coğrafyalarındaki anlamından müstesna bir anlam taşır. Cumhuriyet de böyle bir kavramdır. Zahiri anlamının yanında batıni açıdan birçok anlam barındırır. Çok yerlerde, çok kaynakta bir "yönetim biçimi" başlığında ve "halkın yönetimi" anlamında tasnif edilirken, alın teri ile bereketlenen bu topraklarda azmi, dirayeti, feraseti, birlik ve beraberliği, dahası hak ve hürriyetleri ifade eder.

“BİZİM İÇİN CUMHURİYET, TERCİH DEĞİL, KADERDİR”

Cumhuriyet başka coğrafyalarda bir tercihken, bu topraklarda, milletimizin hasletleri ile bağlantılı olarak kaderdir.  Bu açıdan 96 sene evvel cumhuriyetin ilanı aslında malumun ilamıdır. Milletimizin tek silahı imanı, hürriyet duası, cumhuriyet de kazancı olmuştur. Cumhuriyet, her türlü farklılığını ortak gaye için servet sayan insanımızın, millet olurken harcı olmuştur.

“CUMHURİYET; HAK VE HÜRRİYETLERİMİZİN TEMİNATIDIR”

Cumhuriyeti betimlerken kullanılabilecek sıfatlardan en yerinde olan ise "teminattır." İki yüz yıl boyunca kah milletin iradesi, kah milletin silahlı mücadelesi ile temin etmeye çalıştığı hak ve hürriyetlerini top yekûn teminat altına almış olan şey cumhuriyettir. Tanzimat’tan günümüze milletimizin hak ve hürriyetlerinin muhafazası ve “milli irade”nin tesisi için verdiği mücadelede “cumhuriyetin ilanı” en önemli eşik olmuştur. 

“KEYFİYETE KARŞI ÇOĞULCULUĞU VE ORTAK AKLI HAKİM KILMAK,  DEVLETLERİN HAYATİYETİ İÇİN SON DERECE ELZEMDİR”

Tek bir kişi ya da zümrenin, tek bir fikrin, anlayışın hakimiyeti, düzenlemesi ve denetlemesine, hülasa keyfiyete karşı çoğulculuğu ve ortak aklı hakim kılmak devletlerin hayatiyeti için son derece elzemdir.  Binlerce, yüzlerce, onlarca yıllık tarihi, sosyolojik ve beşeri sermayenin kaderini bir kişinin iki dudağı arasına vermeyi, hak ve hürriyetleri bir kimsenin inisiyatifine terk etmeyi de karakteri gereği reddeden milletimiz; cumhuriyeti bir garanti olarak değerlendirmiş, çok partili siyasi hayatla, demokrasi ile de bu garantiyi güçlendirmiştir.  Türk milleti Tanzimat'tan başlayarak iradesinin gasp edilmesine, 1. Dünya Savaşı ve nihayetinde Milli Mücadele ile vatanının, yaşam hürriyetinin ve nice hürriyetlerinin gasp ve talan edilmesine karşı mücadele etmiştir.  Cumhuriyeti bizler için barındırdığı bu batıni anlam çerçevesinde değerlendirdiğimizde, cumhuriyete karşı atılmış her adım aslen, hak ve hürriyetlere karşı atılmış demektir.

“CUMHURİYET; ADALETE VE EŞİTLİĞE TEKABÜL EDER”

Cumhuriyet; sahip olduğu "teminat" vasfının yanında aynı zamanda fırsattır. Memleketin her köşesinde her bir ferdine "yönetme" kudretini bahşederken, milletin riyasetinde bir yönetimi inşa ederken açtığı fırsat penceresi ile adalete ve eşitliğe tekabül eder. Tüm bu tespitler doğrultusunda aslen cumhuriyet, milletimiz için büyük bir servettir. İlanının 96. yılında, cumhuriyete karşı girişilen eylemlerin sebebini anlamak da zor değildir. Cumhuriyeti düşman addedenler aslen milletin kazancını hazmedemeyen, şahsi çıkar ve beklentilerini, huzur ve güvenliklerini milletinkinden evla görenlerdir. Sadece kelime anlamı, zahiri anlamı üzerinden, yani "halkın yönetimi" anlamı üzerinden değerlendirince dahi cumhuriyete karşı olanların; “halkın iradesine”, “halkın yönetimi” ne, bu “milletin tercihlerine” karşı olduğunu anlamak zor değildir.

“ADALETİ TESİS ETMEK BİRİNCİ ÖNCELİKTİR”

Yüzüncü yılına yaklaşırken cumhuriyete sahip çıkmanın ve layıkıyla anmanın yolu; cumhuriyeti güçlendirecek adımlar atmaktır. Hak ve hürriyetleri geliştirmek ve genişletmek, demokrasi bilincini güçlendirmek, adaleti tesis etmek birinci önceliktir.  Hak ve hürriyetleri teminat altına alan, demokrasinin işlerliği için en elverişli yöntem olan cumhuriyetin güçlenmesi, bugün ülkemizin ve dünyanın saplanıp kaldığı sorunların halli için bir zarurettir.

”BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”

Alternatif arayışına gerek yoktur. Yapılması gereken demokratik değerlerle güçlendirilmiş bir cumhuriyet yönetimini tesis etmektir.  Bal bal demekle ağız nasıl tatlanmazsa, adına cumhuriyet diyerek bir yönetim cumhuriyet olamaz.  Gün geçtikçe anlamından ve amacından uzaklaştırılan cumhuriyetin 100 yılına yaklaşırken herkesin batıni anlamını kavraması ve güçlenmesine gayret ederek koruması temennisi, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyete emeği geçmiş herkese rahmet duası ile bayramımız kutlu olsun.” HİSAR

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Cumhuriyet;, milletimizin, hürriyeti,, hürriyetse, milletimizin, karakteridir”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:21
Yatsı
21:59
Arşiv Arama
Haber Yazılımı