Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 10:29 Bu haber 80 kez okundu
 
Cumhuriyet Bayram’ını 7’den 77’ye herkes Coşku ve Gururla Kutladı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar’da da kutlama töreni yapıldı.Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamalarda 96. Yıl coşkusu ve gurur vardı.
Yaşam Haberi


Törene Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Burcu Köksal, Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, askeri ve mülki erkan, il müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlama töreni Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen “Atatürk’ün Afyonkarahisar Ziyaretleri” adlı fotoğraf sergisinin açılışı ve gezilmesi ile başladı. Sergideki fotoğrafları inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri emeği geçenlere teşekkür etti.Cumhuriyetin 96. Yılı dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek vatandaşların ve bayrama katılan kuruluşların bayramını kutladı.Kutlamalardan sonra saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklâl Marşı ile Bayrağımız göndere çekildi.

Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.Ardından Vali Mustafa Tutulmaz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Tutulmaz; 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz bugün 96. Yaşını kutluyor.29 Ekim bu topraklardaki bin yıllık varlığımızın yeni bir teyididir. Milletimizin önünde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yılını, ülkemiz genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da büyük bir coşku içinde gururla kutluyoruz. Bu anlamlı günümüzde, tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.Milletimizi aynı coşku ve duygu ile tek vücut olarak birleştiren, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve O’nun silah arkadaşlarıyla, vatanının bölünmez bütünlüğü için mücadele ederken görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Cumhuriyet’in ilk ışıkları Kocatepe’de yakılmıştır

Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Bu eserin temelleri işte üzerinde durduğumuz bu aziz memlekette atılmıştır. 26 Ağustos 1922’de Kocatepe’de Cumhuriyet’in ilk ışıkları yakılmıştır. O ışık bugün bütün vatanı aydınlatmaktadır. Cumhuriyet, bugün 82 milyon vatandaşı aynı çatı altında buluşturan, onların haklarını muhafaza eden, hür ve özgür kılan eşsiz bir hazinedir. Cumhuriyetin bizlere sunduğu kazanımlarla bugün burada özgürce fikirlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşıyor, eylemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Cumhuriyet sadece ülkemizin ayaklarına vurulmak istenen prangaları söküp atmakla kalmamış, zihinlerin gömülmek istendiği karanlıkları da ortadan kaldırmıştır. Şimdi sizleri 29 Ekim 1923 sabahı yani Cumhuriyetin ilk gününe götürmek istiyorum… 13 milyon nüfusu olan, 11 milyon insanın köylerde yaşadığı bir ülkeydik. 40 bin köy ve 37 bininde okul olmayan bir ülkeden bahsediyorum. Erkeklerinin yüzde 7’si, kadınlarının ise binde 4’ünün okuma yazma bildiği bir dönemden söz ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu ve Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaştan yeni çıkmış yorgun ve hasta olan bu ülkenin iyileşmesinin ve ayağa kalkmasının çağdaşlaşmaktan ve özgür bir toplumdan geçtiğini düşünüyordu. Bu değerlerle yoksul ve esir ülkelere örnek olacağımızı ve bütün bunların Cumhuriyet ile mümkün olduğunu düşünüyordu. İşte Cumhuriyet böyle bir dönemde doğdu. Cumhuriyetin yaydığı ışıkla hem ülkemize, hem de zihinlerimizin karanlık köşelerine ışıklar taşıdık. Hep birlikte aydınlandık. Bu aydınlanma ile birlikte yeni bir hikâye yazmaya başladık. Demiryolu ağlarını genişlettik. Fabrikalar ve sanayi tesisleri ile üretmeye başladık. Eğitim seferberliği ile Anadolu insanını ilerici, çağdaş nesiller haline getirmeye başladık” dedi.

Cumhuriyetimizi tehdit eden terör yuvaları imha edildi

96 yıl önce ecdadımızın bize emanet ettiği, toplumun her kesimini tüm renkleri ile kucaklayan Cumhuriyetimizi ileriye taşıma görevi bizlerin olduğu kadar sizlerin de omuzlarınıza yüklenmiştir. Bu noktada en büyük vazifeniz Cumhuriyet’i ve kazanımlarını korumak ve muhafaza etmektir. Bu, bizlerin Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyeti ilan eden millet iradesine olan vefa borcumuzdur. Bugün cumhuriyet ile inşa ettiğimiz bu ülke, içeriden ve dışarıdan tehdit edilmektedir. 1071’de Malazgirt’te bu toprakları yurt edinen ecdadımız, 1922’de Kocatepe’de bu toprakların yurt olarak kalmasını sağladı. Bugün de şanlı ordumuz tarafından ülkemizin bekası için yanı başımızda bizleri tehdit eden terör koridorunu ortadan kaldırmak için Suriye’nin kuzeyine Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekâtı düzenlenmiştir. 96 yıl önce inşa ettiğimiz Cumhuriyetimizi tehdit eden terör yuvaları bir bir imha edilmiş,  tarih yapan genetiğimiz ile hem diplomaside, hem de sahada istediğimiz başarıyı elde ettik. Bu harekâtlarda şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyor, Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

Çok daha fazla okumalı ve üretmeliyiz

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına çok kısa bir zaman kalmıştır. O gün dünyada daha fazla söz sahibi olan bir ülke olabilmemiz için her zamankinden çok daha fazla okumalı ve üretmeliyiz. Gençlerimizin her birini eğiterek, donanımlı hale getirerek onları “Dünya Vatandaşı” yapmak zorundayız.  Yani gençlerimizin “Dünyalı” olmalarını sağlamalıyız. Gazi Mustafa Kemal’i anlamak ve onun yolundan gitmenin yegâne yolu çok çalışmak, büyük düşünmek ve cesaretli olmaktır. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve o hayallerinize sıkı sıkı sarılın. Mustafa Kemal, Erzurum Kongresine giderken hayalinde Cumhuriyet vardı. 4 yılın sonunda bu hayaline ulaştı. Aynı şekilde Kurtuluş Savaşında cepheye kağnıyla mermi taşıyan bu millet bugün insansız hava araçları, helikopterler, tanklar, fırtına obüsleri, gemiler, hatta keşif uydusu üretir hale geldi. İşte bu yüzden okuyacağız, hayal kuracağız ve üreteceğiz. Bütün bunları başardığımızda vatandaşlığı çok daha değerli, yaşanabilir, dünyada söz sahibi, çok daha çağdaş bir ülke haline geleceğimize inancım sonsuzdur” diyerek sözlerini tamamladı.

Törende Afyon Lisesi öğrencilerinden Ahmet Yarbaşı’nın “29 Ekim” adlı şiirini okumasının ardından Afyon Lisesi öğrencilerinin “Cupsong” gösterisi ise protokol ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.Afyon Kocatepe Üniversitesi Halk Oyunları Ekiplerinin gösterilerini takiben Afyon Lisesi öğrencilerinden Rabia Kuş “Cumhuriyet Gelirken” adlı şiiri seslendirdi.96. yıl kutlamaları kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Sanatçıları katılımcılara mini bir konseri ile devam eden programda Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı da gösterisi izleyicilerden tam not aldı.Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programın son bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilerde bu anlamlı günde Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinden ödüllerini aldı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı tören geçişi ile sona erdi.

Selçuk Taşkın

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Cumhuriyet, Bayram’ını, 7’den, 77’ye, herkes, Coşku, ve, Gururla, Kutladı,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
14° - 30°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 14.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı