Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 11:14 Bu haber 260 kez okundu
 
Çiçek Bolvadin İlçesinde incelemelerde bulundu
Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek Bolvadin İlçesinde ziyaretlerde bulundu. Çiçek Bolvadin İmaret Camii ile Bolvadin Çarşı (Ulu) Camii’nde incelemelerde bulundu. Çiçek son Bolvadin İlçesinde son olarak Türkiye’nin Tek Alkaloid Fabrikası’nı gezdi.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesinde incelemelerde bulundu.  Vali Gökmen Çiçek ilk olarak Bolvadin İmaret Camii ile Bolvadin Çarşı (Ulu) Camii’nde incelemelerde bulundu.   Vali Çiçek’e Camii yetkilileri bilgi verdi; “Camii Lala Sinan Paşa; İstanbul Kadısı Hızır Beyin oğlu (Nasreddin Hoca’nın torunu) İstanbul’da 1400 de doğdu. Fatih Medresesin ’de, Ali Kuşçudan ders aldı. Kadı Celalettin’den aldığı dersler sayesinde saraya atandı. 1470 de Fatih Sultan Mehmet vezir yaptı. Bazı yanlış kararlar neticesinde, Bolvadin Kadılığına sürüldü. Bolvadin’de görev yaparken Osmanlı mimarisinde camii, hamam, imaret ve medrese inşa ettirdi” ifadelerini kullandılar.Bolvadin ilçesi programı kapsamında Belediye Başkanlığına ziyarette bulunan Vali Gökmen Çiçek, Başkan Fatih Kayacan’dan çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi aldı. Ardından ilçenin en gözde parkı Horan Parkta incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin Tek Alkaloid Fabrikası’nı inceledi

Vali Gökmen Çiçek, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan tarihi Bolvadin İmaret Camii ziyaretinin ardından Bolvadin Çarşı (Ulu) Camii’nde incelemelerde bulundu. Esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Vali Gökmen Çiçek, hayırlı işler, sağlıklı günler diledi. Çiçek daha sonra Bolvadin Kaymakamlığına ziyaret etti. Kaymakam Adem Öztürk’ten ilçenin asayiş, ekonomi, sosyal ve kültürel yönden genel durumunu anlatan bir brifing aldı. Çiçek’in son ziyaret durağı  Afyonkarahisar'ın adını aldığı, şehirle  özdeşleşen Haşhaş bitkisi, Bolvadin ilçesinde bulunan Türkiye’nin Tek Alkaloid Fabrikası’nda işletilip kimya sanayiinde kullanılan fabrikayı ziyaret etti.  Çiçek, incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı. Geleneksel haşhaş ürününü değerlendirmek ve piyasanın yasal alkaloid gereksinimini karşılamak amacıyla 1976 yılında Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesinde temeli atılan Afyon Alkaloidleri Fabrikası 1981 yılında deneme üretimine başlamış, 1986 yılında ise kesin kabulü yapılarak esas üretime geçmiştir. Afyon Alkaloidleri Fabrikası zamanının en modern tekniklerini içeren teknolojisiyle haşhaş kapsülü işleme kapasitesiyle alanında dünyanın en büyük fabrikasıdır. Afyon Alkaloidleri Fabrikası Ekstraksiyon ve Türevler Ünitesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.  Burada morfin ve türevleri ham madde olarak üretiliyor. Ham madde üreten fabrikayı ilaç üretir hale getirmek için sayın milletvekillerimiz artık gerekli bakanlıklarımızla görüşecekler. Bana görev düştüğünde de ben onlarla beraber olacağım. Afyonkarahisar’ımıza hayırlı uğurlu olsun." HİSAR

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Çiçek, Bolvadin, İlçesinde, incelemelerde, bulundu,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.08.2020
Bugün
14° - 29°
Pazar
14° - 30°
Pazartesi
13° - 30°
Afyon

Güncelleme: 15.08.2020
İmsak
04:33
Sabah
06:05
Öğle
13:07
İkindi
16:54
Akşam
20:00
Yatsı
21:26
Arşiv Arama
Haber Yazılımı