Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 11:51 Bu haber 179 kez okundu
 
“Bu meclis egemenliği tesis etmek üzere kuruldu”
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, TBMM Genel Kurulu 23 Nisan Özel Oturumunda bir konuşma yaparak “Unutulmaması gereken; bu meclisin milletin egemenliğini tesis etmek gayretiyle kurulduğudur. Burası birilerine yeni yetkiler ihdas etme, birilerinin kudretini arttırma yeri değildir” dedi.
Gündem Haberi


Genel Başkan Gültekin Uysal, milli egemenlik, milli birlik ve beraberlik mesajı verdiği Genel Kurul konuşmasında şu görüşleri ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başkan, Saygıdeğer Genel Kurul ve televizyonları başlarında bizleri izleyen aziz milletim, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bir asra yakın süredir milli egemenliğimizin sureti olmuş, Büyük Milletimizin büyük işler başarmış meclisinin kuruluşunun ve milli egemenliğin ebediyetini vurgularcasına geleceğe, çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan’ın manevi mahiyetini bugünlerde daha çok anlıyoruz. Büyük Atatürk “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur.”  diyerek millet iradesinin abidesi kabul ettiğimiz Yüce Meclisimizin niteliğini de en veciz bir biçimde ifade etmiştir. Yüce Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında oynadığı rol ile “gazi”lik sıfatına haiz olmuş, muhakkak ki zafere giden yolda tetikleyici bir vazife üstlenmiştir. Bu bakımdan hem kuruluşun, hem kurtuluşun, hem egemenliğin hem de tüm farklılıkları reddedip “bir” olmayı başarmış bir milletin “bütünlük” sembolüdür. Bu Aziz millet bir cihan harbinin ardından hiçbir hegemonyayı, hiç bir manda ve himayeyi, kimsenin üstünlüğünü kabul etmediği için, etmeyeceği için kutlu bir mücadeleye girişmiş ve hamdolsun galip ayrılmıştır.

Atatürk’ün beyan ettiği ve 21 Anayasası ile kanuni kayda alınan “milli egemenlik” ilkesi, sadece yabancı bir takım kaynaklardan, halk hareketlerinden, doktrinlerden kopya edilen, onlara heves edilerek alınan bir ilke değildir. Bu ilke Türk toplumunun kendine has gelişiminin, iki yüz yıllık tarihi tecrübesinin ürünüdür. Acıdır ki 99. yılında, cihana kafa tutmuş, bir devletin kurtuluşuna liderlik etmiş, nice düşman ve tertipleri yenmiş Yüce Meclisimiz güçsüz bırakılmış, “milli egemenlik”in simgesi olma vasfından uzaklaştırılmıştır. Kurtuluş Mücadelemizin parolası “hakimiyet-i milliye, istiklal-i tamme”dir. Hakimiyet-i milliye” esasının vücut bulmuş şekli olan Gazi Meclisimiz, “hakimiyet-i şahsiye” diyen, bir şahsın ve zümrenin hakimiyetini evla gören bir anlayışın dayatması ile niteliklerini kaybetmeye başlamıştır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Bu, meclis, egemenliği, tesis, etmek, üzere, kuruldu”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı