301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 10:48 Bu haber 129 kez okundu
 
Bizler Dik Durursak Aile Ayakta Kalır
Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz’ın koordinatörlüğünde yürütülecek “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda katılımcılara ilk eğitimler verildi.
Gündem Haberi


 

 

Afyon Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz ile birlikte protokol üyelerinin eşleri, doktorlar, sağlık görevlileri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Deniz Fırat konuştu. Fırat konuşmasında proje ile Afyonkarahisar merkez ve ilçelerinde 15-69 yaş grubundaki tüm kadınlara sağlık okuryazarlığı eğitimleri verileceğini söyledi. Projenin Türkiye genelinde uygulanacağını ve 3 yıl süreyle devam edeceğini belirtti.

Sevgi ektik, sevgi gördük

Daha sonra söz alan Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz konuşmasında öncelikle kadının toplumdaki önemine değinerek: “Biz kadınlar, insanlık tarihi boyunca her toplumda büyük önem gördük, görmeye de devam ediyoruz. Ana olduk, yâr olduk, göz nuru kız çocuğu olduk, gün oldu iş hayatında yerimizi aldık ve hep el üstünde tutulduk. Sevgi ektik, sevgi gördük. Münferit olumsuz örneklere takılmadan bunu böyle bilmek ve böyle yaşamak istiyoruz. Elbette biz kadınların da omuzlarında onlarca yük var. Buna rağmen yüzü daima gülen, merhametini ve sevgisini htiren bir anne, bir eş, yeri gelince de bir arkadaş olmayı başarabilen, bunu da bitmek bilmeyen bir güçle yapan varlıklarız. Ama şunu da unutmamalıyız ki, bizler ayakta durabilmek için kendi sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Bizler dik durursak aile ayakta kalır, biz sağlıklı olursak toplumların tarihteki yolculuğu devam eder” dedi.

Kadınlarımızın Yaşam Kalitesini Yükseltmek İstiyoruz

Sağlık Okuryazarlığı hakkında da konuşan ve projenin içeriğini anlatan Fatma Tutulmaz: “Dünyada da önemi gittikçe artan sağlık okuryazarlığı oranını ülkemizde de artırarak özellikle kadınların yaşam kalitelerini yükseltmek ve sağlıklarını korumayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda da ilimizde, 3 yılı kapsayacak olan Kadın Sağlığı Eğitimi projemizi başlatıyoruz. Bu proje ile 15-69 yaş arası tüm kadınlarımıza, gelecekte bizler gibi güçlü bir kadın, anne ve eş olacak genç kızlarımıza “Sağlıklı Beslenme, Fiziksel Aktivitenin Önemi, Obeziteden Korunma ve Diyabet, Normal Doğum, Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi, Kanser Türleri ve Kendi Kendini Muayene” gibi pek çok konuda uzmanlarımız tarafından ayrı ayrı eğitimler verilecek” diye konuştu.

Proje ile Tüm Kesimlere Ulaşacağız

Projenin toplumun tüm kesimlerini kapsadığını söyleyen Fatma Tutulmaz: “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi, il ve ilçelerdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde 3 yıl süresince devam edecek. Böylelikle toplam nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız ve onların yetiştirdiği başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimleri bilinçlendirilmiş olacak. Bizi heyecanlandıran bu projemizde bizlere destek veren Sayın Valimize ve kurum yöneticilerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Sağlık Müdürlüğü yetkililerince katılımcılara; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, anne sütünün önemi, menepoz dönemi, sağlıklı beslenme, akılcı ilaç kullanımı,  6284 Sayılı Kanun ve Kadına Yönelik Şiddet, Tütün, Uyuşturucu, Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları, Kadın Kişisel Bakım ve Hijyeni Sağlayarak Özgüveni Artırma gibi farklı başlıklarda eğitimler verildi

Gülşen Kumral

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bizler, Dik, Durursak, Aile, Ayakta, Kalır,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 25.02.2020
Bugün
-
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 12°
Afyon

Güncelleme: 25.02.2020
İmsak
06:09
Sabah
07:30
Öğle
13:16
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
Arşiv Arama
Haber Yazılımı