301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 13:50 Bu haber 128 kez okundu
 
“Beka sorunu varsa neden silah fabrikalarını satıyorsunuz”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko Misafir Milletvekili olarak geldiği Afyonkarahisar’da gündemi değerlendirdi.
Siyaset Haberi


Programın açılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan yaptı. Ercan; “ Her alanda büyük çalışmaları olan Kani Beko beyi ağırlamaktan onur duyarız” diyerek sözü Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’a bıraktı. Köksal ; “ benim yıllardır hayranlıkla takip ettiğim bir abimiz var” diyerek selamlama konuşmasını tamamladı.

Daha sonra söz alarak gündemi değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko “ bu günlerde biz hep sonuçları konuşuyoruz aslında biraz geriye gitmemiz lazım. 2002 yılında Türkiye bir kırılma noktası yaşadı.  Ak Parti iktidara gelir gelmez ilk işi “Kamu Yönetimi Temel Kanunu” çıkarmak oldu. Kurtuluş Savaşı sonrası oluşturulmuş olan Kara Yolları, Hava Yolları başta olmak üzere 150’ ye yakın fabrikaları sattı. Dolayısı ile bu güne geldiğimizde 8.5 Milyon arkadaşımız işsiz kaldı. Biz o günlerde yürüyüşler mitingler yaparak tepkimizi koyduk. 5 bölgeden yürüyüş kararı aldık. Kotalar uygulanırsa çiftçi üretici perişan olacak dedik ama bir türlü derdimizi anlatamadık. Fabrikalar kapanacak ve bir sürü arkadaşımız işsiz kalacak dedik ama yine bizi dinlemediler. Bu güne geldiğimizde 176 temel gıda maddesini ithal ediyoruz. Çiftçilere baktığımızda aldıkları krediler nedeniyle zor günler yaşıyor. Sakarya’da 1975 yılında kurulmuş silah fabrikası var. Fabrika için Sakarya halkı seferberlik ilan etti. Elinde avucunda ne varsa satıp yatırdılar. Hatırlarsanız daha sonra bir beka sorunu söylemi aldı başını gitti” dedi.

EYT İle büyük mücadele veriyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ilgilide konuşan Beko sözlerine söyle devam etti. “Bu da ye yetmedi işsizlik sorunu devam ederken Orta doğudan 5 Milyon insan göç etti.  Göç eden insanların eğitim sorunu var, sağlık sorunları var ulaşım sorunları var, iş sorunları var dolayısıyla bunları karşılamak için bir bütçeye ihtiyaç var. 5 milyona yakın bu göçmenlerin yarın ne olacağını  kesin kestirmek o kadar kolay değil. Birde son dönemlerde emekli yaşlara takılan arkadaşlarımıza ilgili tabiki Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili arkadaşlarım Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili gerçekten mecliste çok büyük mücadele ediyor. En son konuşmayı Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili ben yapmıştım ifadem şöyleydi.  “Emekli Yaşa Takılan arkadaşlarımız Devlet ile yapmış olduğu sözleşmede devlet diyor ki kadınlara siz 20 sene çalışıp 5001 gün sosyal güvenlik kurumuna prim yatırırsanız erkeklere diyor ki siz 5001 gün prim yatırıp 25 yıl çalışırsanız biz size maaş bağlayacağız diyor. Dolayısıyla şimdiki Emekli Yaşa Takılan dediğimiz bu arkadaşlarımız görevlerini yerine getirmişler ama maalesef devler sözünde durmamış. 5 milyon insan temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor çok zor günler geçirdiklerini bir kez daha ifade ediyorum. İş için insanlar fabrikalara gidiyorlar ve cevap olarak  biz size iş veremeyiz gençler varken size iş vermek doğru olmaz diyorlar. Oradan çıkan bu emekli yaşa takılanlar devlet kapısına gidiyorlar. Bize maaşa bağlayın biz görevlerimizi yerine getirdik diyorlar . Devlette ne diyor biliyor musunuz siz gençsiniz biz size maalesef maaş bağlayamayız diyorlar. Bunların toplam sayısı 5 milyon” ifadelerini kullandı.

Beko sözlerini sürdürerek; “Ben bu konuyla ilgili bir konuşma yapmıştım televizyonlarda  Cumhurbaşkanımız her defasında biz Suriye’den gelen insanlarımıza 40 Milyon Dolar yardım yaptık diyorlar. Bu parayı Orta doğudan gelen Suriye’den gelen arkadaşlarımız 2019 yılında emekli yaşa takılan arkadaşlarımıza eğer maaş bağlayacaksak onlara bağlayacağımız maaş 8,10 milyar. Yani söyle düşünün doğudan batıya kuzeyden güneye bu topraklarda her taşın hemen yanı başında alın teri olan bu insanların hakkı olan 8 de 10 milyar parayı vereceksiniz” dedi

“Danışmanları yine Cumhurbaşkanı’na doğruları anlatmıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko; “Ekonomik kriz varken biz bu parayı veremeyiz diyor. Her zaman olduğu gibi yine yanındaki danışmanları yine cumhurbaşkanımızı aldattılar. 3 gün önce mecliste kısa bir konuşma yaptım konuşmamın içeriği şöyle idi “Arkadaşlar Türkiye’de toplum yararına projede çalışan 2 milyona yakın insan var bu 2 milyon insan bizim çocuklarımız bunlar Afyonda da var. Türkiye iş Kur’a müracaat ediyorlar. Türkiye belediyelerde temizlik işlerinde alt yapısında bunları çalıştırıyorlar fakat 3 ay sonra bunların işi bitiyor. Bazıları 6 aylık 6 aylık sonra işi bitiyor. Bizim söylediğimiz şey bu Türkiye’de kamuda belediyelerde ve özel idarelerde çalışan arkadaşlarımızın tamamına kadro vermek.  Biz bu toprakların çocuklarıyız 2 milyona yakın çocuk tehlikeli ve riskli işlerde çalışıyor . 2 yıl önce çalışma bakanı telefonla beni aradı 2015 yılında çocuklarımız tehlikeli ve riskli işleklerde olmasın okulda olsun projesiyle ilgili sen var mısın dedi bana evet dedim. Biz bu projede yerimizi aldık 8 bakanlık bu  projede yer aldı.Aradan bir yıl geçti bir baktım 2 milyon çocuk tehlikeli ve riskli iş yerlerinde devam ediyor ve işçi sağlığı iş güvelikleri önlemleri alınmadığından dolayı 2017 yılında çocuk çalışanlarımız iş kazalarında yaralanıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Hamza Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Beka, sorunu, varsa, neden, silah, fabrikalarını, satıyorsunuz”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.04.2020
Bugün
- 14°
Cuma
- 13°
Cumartesi
- 16°
Afyon

Güncelleme: 02.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı