301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:59 Bu haber 148 kez okundu
 
Atatürk'ün hatırasına hakaret
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ- PDY Davaları kapsamında 14 Mayıs 2019 Salı gününde Silahlı terör Örgütüne Üye Olma ve Atatürk'ün hatırasına Alenen Hakaret, Terör ve Örgüt Propagandası Yapma suçundan 13 sanık mahkemeye çıkarıldı. Duruşma sonucunda 5 sanığın tutukluluk kararına bir sanığın ise Atatürk'ün hatırasına hakaret, örgüt yapılanması ve propagandası suçundan 5 yıl denetimli serbestliğine karar verildi.
Gündem Haberi


Sanıklardan C.Ü.'nün 6 yıl 10 ay 15 gün, H.K.'nin 3 yıl 1 ay 15 gün, S.Ö.'nin 7 yıl 11 ay, A.Ö.'nün 6 yıl 3 ay hapsine karar verildi.

Atatürk'ün Hatırasına Alanen Hakaret, Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan yargılanan M.İ.  savunmasını yaptı. M.İ. ," Ben Atatürk'e değil o benim peygamberime, dinime hakaret etmiştir. Benim peygamberime küfür ettiği için paylaşım yaptım" dedi. Hakim hakaret ettiğini kabul ediyor musun? diye sorduğunda ise sanık hakime size göre hakaret nedir söyler misiniz şeklinde yanıt verdi ve Hakim bunu biz karar da söyleriz dedi. Yaptığı paylaşımlardan pişman olduğunu söyleyen sanık M.İ. herhangi bir terör örgütüne üye değilim bana atılan suçlarda IŞİD ve EL-KAİDE ile bağlantım olduğu söyleniyor. Askerliğimi Hakkari'de yaptım yapılan suçlamalarla benim geçmişim çelişmektedir" ifadelerini kullandı.  Hakim duruşma da Sanığın Mısır asıllı terör örgütü üyesi Ebu Hamza Masri ile ilgili yaptığı paylaşımlara dikkat çekerek Ebu Hamza serbest bırakılsın şeklinde paylaşım yapmasının nedenini sordu. Sanığın Ebu Hamza'ya bir bağlılığım yoktur sadece merak edip girip baktığımdan dolayı suçlanıyorum demesi üzerine Atatürk’ün Hatırasına Alenen Hakaretten 1 yıl 3 ay ve Örgütü Propagandası Yapmak suçundan1 yıl 3 ay ve 5 yıl denetimli serbestliğine karar verdi.

"BEN SENDİKA TEMSİLCİSİYİM"

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Ş.H.'nin tanığı olan 32 aydır tutuklu yargılanan eşi şunları söyledi; "Eşim teknolojiden anlamaz. Telefonunu ben kullanıyordum ve içerisinde bulunan uygulamaları ben indirdim. Ama Bylock uygulaması ile bilgim yoktu. 15 Temmuz'dan sonra ne işe yaradığını ya da amacının ne olduğunu öğrendim. Bazı programlar tek kişi ile kullanılmadığı için eşimi kaydettim" ifadelerini kullanması üzerine hakim telefon üzerinden örgüte mensup Emniyet yapılanması, Milli eğitim yapılanması ve cezaevi yapılanmasında bulunan kişilerle görüşüldüğünü söyledi. Buna karşılık Tanık, "Dediğim gibi eşimin telefonunu ben kullanıyordum. Sendika temsilcisi olduğum için görüşmüş olduğum kişiler bu yapılanmada olabilir "dedi. Sanık Ş.H.'nin duruşması 4 Temmuz-9 Eylül tarihine ertelendi.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL"

Sanıklardan M.B. savunması alınmak üzere duruşmaya geldi. M.B. ifadesinde şunları söyledi; " Bana ait yapılan suçlamalarla ilgili olarak bunları kabul etmem mümkün değildir. Ben geçimimi sağlayabilmek amacıyla özel kurumlara iş başvurusu yaptım ve onların kurumunda kasıtlı çalışmadım. Dediğim gibi geçimimi sağlamak amacıyla orada çalıştım ve çalıştığım süre içerisinde de maaşımı onlar Bankasya ile çalıştıkları için oradan aldım. Bylock konusunda ben ne amaçla kullanıldığını bilmiyordum. 15 Temmuz'dan sonra öğrendim ne olduğunu telefon görüşmelerim de kurum da çalışan okul müdürü, müdür yardımcısı gibi kişilerle konuşuyordum ve öğrenci velileri ile görüşüyorduk. Büyük Bölge imamı ve yapılanma da bulunan avukatlarla alakalı hiç bir bilgim yoktur. Hakim Bylockta ki kullanıcı adının antep94 olduğunu ve sanığının antepli olmasının yanında oğlunun 94 doğumlu olduğunu söylemesi üzerine M.B. bir başkasının açtığını kendisinin bununla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi. Duruşma tarihi ertelendi.

9 YIL 7 AY HAPİS KARARI

Tutukluluk kararı verilen sanık C.S. ile uzaktan bağlantı kuruldu. C.S. savunmasını yaparken;" Eşim İzmir'de tutuklu babam kanser hastası onunla ilgilenebilmek adına ve çocuklarımın durumu için beraatımı talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Sanığın avukatı müvekkilinin örgütün işleyişini bilerek hareket etmediğini onların kurumunda bilinçsiz bir şekilde sadece geçimini sağlamak amacıyla çalıştığını ve Bankasyadan sadece eşinin askerliği için para çektiğini söyledi. Sanığın suçu sabit olduğundan 9 yıl 7 ay hapis cezası uygun görüldü.

"ZAMAN GAZETESİ DAĞITMADIM"

Sanık A.Y. savunmasını yapmak üzere duruşmaya geldi. A.Y. ," Evimde silah bulunduğu söylendi bulunan silah benim aileme ait bir silahtır ve üretici firması yıllar önce kapanmıştır. Yükseklisans yaparken özel işyerlerine başvuru yaptım bundan dolayı orada işe başladım ve sadece bir ay çalıştım. Eşim ve babam mahkemeniz tarafından beraat edildi. Zaman gazetesi dağıtmadım ve örgüte yardım amaçlı deri toplamadım. Örgütün ilçe imamı ile olan görüşmelerim ise ben kendisinin ilçe imamı olduğunu örgüte mensup olduğunu bilmeden İhsaniyeli olduğu için görüşmüşümdür. Sanığın duruşması 12 Eylül'e ertelendi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Atatürk'ün, hatırasına, hakaret,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:20
Yatsı
21:58
Arşiv Arama
Haber Yazılımı