Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 10:34 Bu haber 735 kez okundu
 
“AFJET AFYONSPOR NEDEN BU DURUMA DÜŞTÜ.?
Usta kalem Orhan Durak Bir köşe yazısı kaleme alarak Afjet Afyonspor’un nereye gittiğini sorguladı.
Spor Haberi


 İşte Usta Kalem ve de Eski Afyonspor Yöneticisi Orhan Durak’ın Köşe yazısı;”Her ne kadar bundan önceki Salih Sel Başkanlığındaki yönetim önceki Afyonsporları kaleme almayıp Afyonspor hareketinin başlangıcını 2013 olarak göstermeye çalışsalar da gerçekleri hiçbir zaman kapatamadılar.” Güneşin balçıkla sıvanamayacağı” misali bir gerçek vardır; o da Kahramanlar diyarı şehrimizde Afyon Spor hareketleri 1967 de başlamıştır. Daha doğru bir deyimle Afyonspor gerçeği Türk futbolunda 52 yıldır vardır. Bu gerçeği de kimse inkar edemez.Türkiye’nin kabullendiği bu gerçeği birilerinin örtmeye çalışması “ abesle iştigal “ dir.Bu yarım asırlık süreçte kimler geldi kimler geçti onu çok iyi bilen 3-5 kişiden biriyim.

 BAŞARILI OLDULAR

Hani bir atasözümüz vardır ; “yiğidi öldür ama hakkını ver “ demiş atalarımız. Bir önceki yönetim her ne kadar geçmişin Afyonspor hareketlerini görmezden gelseler de iyi işler de yaptılar. Kısa sürede Amatör kümeden aldıkları Afjet Afyonspor’u Türkiye 1 ligine taşıdılar. Gerçeği söylemek gerekirse bu başarı öyle yabana atılacak cinsten falan değildi. Tüm Türkiye bu çıkışı günlerce Ulusal basından takip etti.Bizlerde bu oluşumlarla gurur duyduk ve elimizden geldiğince de takımımıza destek olmaya çalıştık.

İŞLER TERS GİTMEYE BAŞLADI

Şimdi bu yazımı okuyanlar “yine İbrahim Çelik’i hedef almış “ diyecekler. Desinler çünkü ben Sayın Salih Sel’in dikkatini bu ismin üzerine çekmeye çalıştım. Bir türlü başarılı olamadım. Yerel basında bizler,tribünlerde taraftarlar başarısızlığın nedenlerinin İbrahim Çelik olduğunu haykırsalar da Sayın Sel bu sesimizi duymazdan geldi.Tam tersine İbrahim Çelik’e “ ucu açık “ yetkiler verdi.

Salih başkana ne sorarsak aldığımız cevap “ İbrahim bilir “ oldu. İşte o çok bilen İbrahim Çelik takımı bu hale getirdi. İstediği her futbolcuyu Afyonspor’a aldırdı. Alınan futbolcular ve teknik adamların hemen hemen tamamına yakını Denizli patentli ve Geriatrik dönemde olan isimlerdi. Çelik için gelenlerin başarılı olup olmamaları önem arz etmedi.O sadece bir dönem Denizlispor’da birlikte olduğu arkadaşlarını Afyonspor’a getirmenin mutluluğunu yaşıyordu. Hatta bir sohbet esnasında “ ben Denizlispor’a olan vefa borcumu ödüyorum “ demişti. Öyle ki bir dönem kendisine arka çıkan teknik kadrodaki Nihat ve Erkin hocaların acımasızca kulüpten uzaklaştırılmalarında “ baş rolü “ oynadı. Amacı “ tek adam “ olmak olan Çelik bu olguyu Salih Sel’in kendisine olan güveni nedeniyle kolayca pekiştirdi.

GERÇEKLER ACIDIR

1 ligde mücadele edecek futbolcu ve teknik kadro Çelik’in yönlendirmeleri ile oluştu.Ancak kısa sürede deyim yerinde ise” takke düştü kel göründü “ takım liglerin başlaması ile bocalamaya başladı.Devre arasına kadar 2 hoca ve 10 civarı futbolcu Afyonspor’da görev aldılar.Devre arasında alınan futbolcuların neredeyse tamamına yakını gönderildi ve yerlerine yenileri alındı.Tabi transferlerde Çelik yine başrollerde.Yine Denizlispor’dan futbolcu transferi,yine Denizlispor patentli ve kariyerinde Teknik Direktör olarak hiçbir başarısı olmayan Yusuf Şimşek..İşin garip tarafı Başkan Salih Sel’in İbrahim Çelik ile yaptığı sözleşme.Sözde Sportif Direktör olan Çelik TFF ye gönderilen listede “ profesyonel takım antrenörü “ olarak gösteriliyor ve sözleşmesi 20.07.2018 de başlayıp 31.05.2020 tarihinde bitiyor.Hani Çelik sportif direktördü..?

ONCA FUTBOLCU NE OLDU.?

Temmuz/Ağustos 2018 yılında transfer edilen ve etek dolusu para ödenen futbolcuların bu gün birçoğu kadroda yok.Bazı futbolcular başka takımlara kiralanırken,bazılarıda U.21 takımı ile idmanlara çıkıyorlar ve paralarını alıyorlar.Bu oluşum takıma ekonomik açıdan büyük yaralar açtı.Giden futbolcuların yerine yenileri alındı.Bunların içinde de Denizli patentli futbolcu var. Öyleki transfer ve kiralama döneminde gelen,giden futbolcuların sayısı bir hayli yüksek.Daha da beteri hiç oynamadan para alıp giden futbolcular var ; Sinan Kaloğlu ve Alvez gibi.!

PARALAR ÖDENEMEDİ

Görevi bırakan eski başkan Salih Sel’in bir söylemi vardı ve bizlerde bununla gurur duyuyorduk,Sel “ bütün futbolcular Afyonspor’a gelmek istiyorlar çünkü biz ödemeleri aksatmadan yapan bir kulübüz “ diyordu..Ne olduysa oldu 1 ligde yapılan transferler sonrası ekonomik sıkıntılar başladı.Eski futbolcuların “ maç başları “,yeni gelenlerin ise peşinatları ve taksitleri ödenemiyordu.Bir tarafta ekonomik dar boğaz,diğer taraftan sportif başarısızlık sayın valimizin dikkatini çekti.

NEDEN EKONOMİK SIKINTIYA GİRDİK.?

Değerli sporseverler yeni yönetimin oluşu ile sıkıntıların nedenini araştırdım.Hangi taşı kaldırsam altından İbrahim Çelik çıktı.Yetkili ağızlardan edindiğim bilgilere göre transferde tek yetkili olan Çelik yaşı ilerlemiş bazı futbolcuları hiçbir faydası olmayacağını bildiği halde kulübe transfer etti.Bunların çoğu bugün yok.Değeri bir lira etmeyecek bazı futbolculara bin lira ödenirse olacağı bu dedi bazı arkadaşlarımız.Gidenlerin yerine gelenlerse “ çakıl taşı “ ile değil yüksek meblağda paralarla geldiler Afyonspor’a..Bu arada bazı isimler Afjet Gene Müdürü Yusuf Ulutürk’ü suçlayıcı söylemlerde bulundular. “Ulutürk yatırım yapıyoruz bahanesi ile kulübe para vermiyor “ dediler. Yani kendi başarısızlıklarını Yusuf Ulutürk’e mal edip onu “ günah keçisi “ yapmaya kalktılar.

Sel ve Çelik

Ancak ben bu ekonomik sıkıntı nedenini araştırmaya kararlıydım ve öylede yaptım.Konuya vakıf ve önceki yönetimde görev almış bir arkadaşımla oturduk olanları masaya yatırdık.Edindiğim bilgiler % 100 doğru diye iddia etmiyorum,ancak doğruluk ihtimalinin çok yüksek olduğunu da tahmin biliyorum.Arkadaşım konuya girerken “Afyonspor’un bu hale gelmesinde en baştaki sebep İbrahim Çelik ve ona sınırsız yetki veren Salih Sel’dir “ dedi.”Başkan Sel ne yaparsa bizlerle değil İbrahim Çelik ile istişare ediyordu “ dedi. Ondan aldığım bilgilere göre TFF ve yayıncı kuruluştan sezon içinde peyderpey alınması gereken 11 milyon TL ( eski parayla 11 Trilyon ), ile Afjet’in yine sezon içinde peyderpey ödemesi gereken 2.300 ( iki milyon üçyüzbin TL) çoktan alınıp kullanılmış.Takımın bu iki kurumdan alacağı tek kuruş yokmuş.Bu rakamlara Vali’mizin topladığı meblağları da ilave ederseniz karşımıza sorumsuzca harcanan devasa bir rakam çıkıyor ; 15 milyon TL ( eski para ile 15 trilyon ) civarında bir harcama.!

PEKİ BU KADAR PARA NE OLDU.?

Ödenmeyen maç başları,transfer taksitleri,yeni gelen futbolcuların peşinatları,maaşlar ve de ödeme yapılan 32 kişilik Antrenör,masör,analist,takım sorumluları..Bu 32 kişiye Federasyona bildirilen 37 futbolcu listesini ekleyin.Bu demektir ki Afjet Afyonspor her ay 69 kişiye muhtelif ödemeler yapıyor.Tabi bu listelerde adı olmayıp da ücret alan birileri de var.Onlar bence malum..

Geçmiş yönetime yani eski Afyonspor’ları kaale almayan Başkan Sel’e köşemden defalarca seslenmiş “ Afjet Afyonspor’un aylık harcamaları ne kadardır ve kimlere ödeme yapılıyor? “ diye sormuş ancak cevap alamamıştım. Şimdi ise sorduğum soruların cevaplarını da kendim tespit ettim. Durum hiç iç açıcı değil.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “AFJET, AFYONSPOR, NEDEN, BU, DURUMA, DÜŞTÜ.?,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı