Bugün - 21 Ocak 2018 Pazar
Afyon 9°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Bakan Eroğlu, yatırımları anlattı

2017 yılında Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlar ile 2018 Yılı hedeflerinin değerlendirildiği toplantı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile Korel Otel’de yapıldı

Siyaset Haberi - 13 Ocak 2018 Cumartesi - 12:01
2017 yılında Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlar ile 2018 Yılı hedeflerinin değerlendirildiği toplantı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile Korel Otel’de yapıldı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Değerlendirme toplantısı öncesinde DSİ Isparta 18. Bölge Müdürlüğünün çalışmalarını yansıtan fotoğrafların bulunduğu sergide incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Vali Mustafa Tutulmaz’a sergideki fotoğraflarla ilgili bilgiler verildi. Değerlendirme toplantısına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Baro Başkanı Turgay Şahin, Vali Yardımcıları Dr. Adem Uslu,  Cafer Sarılı, Erhan Günay, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile Siyasi Partilerin temsilcileri, İşadamları ve basın mensupları katıldı.

“İşler ancak planlandığı zaman hedefe ulaşılıyor”

 Programda slayt sunumu eşliğinde yaptığı konuşmasına memleketi Afyonkarahisar’da olmaktan ve hemşerileri ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar'a ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yapmak için gayret ediyoruz. Bu konuda herkes çok iyi bir şekilde çalışıyor. Bütün bakanlıklar Afyonkarahisar'da hakikaten destan yazıyor. Afyonkarahisar’da gerçekten muhteşem bir dönüşüm yaşandı. Tabii ki daha güzel hizmetler yapılabilir. Bu konuda sizlerin istekleri talepleri ve önerileri olacak. Bütün bu talepleri hep birlikte yerine getireceğiz. Önce 2023 hedeflerini, daha sonra 2035 hedeflerini ortaya koyarsak şehrimize daha güzel hizmetler kazandırırız. Bu işler ancak planlandığı zaman hedefe ulaşılıyor. Özellikle bir söz vardır ‘rotası olmayan geminin ulaşacağı liman yoktur’. İşte bizim de rotamızı çizmemiz lazım. Çünkü ben ömür boyunca şunu gördüm. Bir plan yapılmadan ve büyük hedefler ortaya konulmadan gerçekten üstün eserleri ortaya koymak, vücuda getirmek mümkün değil. Hepimiz Afyonluyuz. İnşallah birlikte hep beraber el ele vererek istediğimiz noktalara geleceğiz.” dedi.

“Maksadımız her şeyin en güzelini yapmaktır”

Toplantının, bir bilgilendirme toplantısı olduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu; “Sizlere talep ve tavsiye formları dağıtılacak. Sizlerin de düşündüğü gerçekten dikkat çekici projeler, teklifler varsa yazın. Çünkü maksadımız her şeyin en güzelini yapmaktır. Bunları da bilirsek Afyonkarahisar'a ve sizlere çok daha faydalı oluruz diye düşünüyorum.  Afyonkarahisar'da hatırlarsanız, biz hükümetimizin temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızla burada attık. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız her konuşmasında biz Afyonkarahisar'dan yola çıkmıştık diyor. Afyonkarahisar'ın çok daha gelişmesi gerektiğini ifade ediyordu. Gerçekten Afyonkarahisar'la ayrı bir gönül bağı var. Biz Afyonkarahisar'da sağlıkta, ulaşımda, barajlarda, içme suyunda böyle büyük tesislere ihtiyaç vardı. Biz 15 yıl önce dedik ki Afyonkarahisar'ı Ege'nin Parlayan Yıldızı yapacağız. Şu anda ben inanıyorum ki Ege'nin Parlayan Yıldızı Afyonkarahisar’dır. Türkiye'nin en mutlu ili Afyonkarahisar’dır. En müteşebbis, güzel, yiğit insanlar Afyonkarahisar'dadır. Ben sizlerle gurur duyuyorum. Biz bu güzel şehrimizde sulamada, ormancılıkta, ulaşımda, eğitimde, sağlıkta, termal turizmde, sanayide, spor turizminde, sağlık turizminde muazzam yatırımlar yaptık. Belki içinde olduğumuz için bunları görmek mümkün değil, ama nereden nereye geldik bunu görebiliriz” dedi.

 Şu anda 9300 kişiye iş sağlanmış oldu

Afyonkarahisar’ın pek çok sektörde lider konumuna yükseldiğini vurgulayan Bakan Eroğlu; “Mermer, et ürünleri, süt ürünleri, teknolojik seralar birçok alanda öncü olduk. Ben gururla ifade ediyorum ki vekillerimizin de çok büyük katkılarıyla Afyonkarahisar ili teşviklerden en çok faydalanan iller arasında yerini aldı. Bu kapsamda ilk beşe giriyor. Ayrıca çok sayıda Organize Sanayi Bölgesi kurduk. Şu anda 9300 kişiye iş sağlanmış oldu. Bunlardan Bolvadin, Emirdağ, İscehisar, Sandıklı, Şuhut ilçelerimizdeki OSB’leri tamamlandı. Yani 1450 kişiden 9300 kişiye çıktı. Bunu tabii aile olarak düşünmek lazım. KOBİ’lerimize tam destek verdik. Özellikle 15 yılda 2.935 KOBİ ve girişimciye destek sağlandı. Milli istihdam seferberliği ile Afyonkarahisar büyüdü ve işsizlik azaldı. Gelişen ve kalkınan Afyonkarahisar'da işyeri sayısı % 40 4 arttı. Şu anda 13.033 adet işyerimiz mevcut olup aynı zamanda 15 yılda sigortalı çalışan sayısı % 91 arttı. Şu anda ilin nüfusunun yüzde 25'i olan 175.811 kişi sigortalı. Tabii bütün çocukları ailede kapsarsanız neticede Afyonkarahisar'ın büyük bir kısmı şu anda sigortalı durumundadır. Burada oda başkanlarımız var, ben de onlara teşekkür ediyorum. İş adamlarımız var. Afyonkarahisar'daki ihracatı üç kat artırdılar. Ama bu yeterli değil. İhracatımızın 2023 hedefleri var. Bu nedenle ihracatımızı artırmamız lazım” dedi.

 “Afyonkarahisar marka şehir oldu”

Geçtiğimiz ay Çin Büyükelçisini Afyonkarahisar’a davet ettiklerini belirten Bakan Eroğlu; “Afyon'daki potansiyeli Çin Büyük Elçisine gösterdik. Şimdi Allah'ın izniyle kiraz ve lokum konusunda da bir çalışma yapıyoruz. Çin’e ve Japonya ile inşallah güzel bağlantılarımız olacak. Termal ve sağlık turizmi açısından Afyonkarahisar'ı mutlaka tanıtmamız lazım.  İhracatı daha da arttırmamız gerekiyor” dedi. Süt, yumurta gibi ürünlerde lider bir şehiriz diyerek sözlerine devam eden Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar etleri gerçekten lezzetli. İstanbul'da yapılan satışlarda Afyonkarahisar eti mi diye soruyorlar. Sandıklı ve Şuhut patatesi meşhur ve lezzetlidir. Onu soruyorlar. Yumurta borsası ilimizde biliyorsunuz. Lezzet şehri Afyonkarahisar'da, haşhaşımız, patates, sucuk, lokum, kaymak, kiraz üretiminde Afyonkarahisar marka şehir oldu. Şu anda gerçekten çok önemli bir adım attık. Bir tarihlerde Antalya'da teknoloji serada gezerken dediler ki burada yaz aylarında bitkiler uyumaya giriyor. Nasıl oluyor dedim. Yani çok sıcakta bitkiler bayılıyormuş. Dolayısıyla Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında üretim yapılamıyormuş. Bizim Afyonkarahisar'da 12 ayda üretim mümkün dedim. Sonra meteorolojiye talimat verdim. Afyonkarahisar seralar açısından müsait bir iklime sahiptir. Dolayısıyla bu seralarda yetişen domatesler daha lezzetli oluyor ve daha dayanıklı oluyor. Şimdi Allah'a şükür Afyonkarahisar teknolojik Sera Merkezi oldu. Şu anda yılda 17.000 ton domates üretiliyor. Bunların büyük bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor. Daha da gelişecek inşallah. Ayrıca Jeotermal teknoloji sayesinde enerji maliyetlerinde de büyük bir tasarruf söz konusu olacak. Ben önceki yıllarda bu teknolojik seralar istikbal vaat ediyor demiştim. Neticede şimdi bakın 1.000.000 metrekarelik sera alanı oldu ki bu miktar daha da hızla artıyor. Hatta seraları teşvik etmek için bizim Sandıklı'da fidanlığımız vardı. Orayı tamamen Maliye Bakanlığına devrettim. Neticede onlar da teknolojik bir sera için ihale yaptılar ve kuruldu.” dedi.

“10 tane 5 yıldızlı otelin 25.000 yatak kapasitesi var”

Termalin başkenti olduğumuzdan hiç şüphe yok diyen Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar'da Termal turizmden bahsedilmezdi. Ama şu anda Türkiye'de hatta Avrupa'da belli başlı Termal merkezlerden birisi Afyonkarahisar’dır. Bu konuda yatırım yapan hemşerilerimi kutluyorum. Hepsine teşekkür ediyorum. Bizler ne gerekiyorsa destek vermeye hazırız. Toplam termal yatak kapasitesine bakın %33'ü Afyonkarahisar'da. 10 tane 5 yıldızlı otelin 25.000 yatak kapasitesi var. İnşa edilecek olanlar var, yatırım programda olanlar var. İnşallah bu kapasiteyi yakın bir zamanda 40 bine çıkacağız. Yani sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında Orta Asya'dan Kuzey ülkelerine kadar, Körfez ülkelerinden Rusya’ya kadar termal turizmle ilgili çalışma yapıyoruz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki günlerde çok önemli bir adım atacağız. Hedefimiz 1.000.000 ziyaretçidir. Burasını Kongre Merkezi yapacağız dedim ve yaptık.  Afyonkarahisar'da şimdi bütün kurum ve kuruluşların büyük kongreleri ve toplantıları Afyon'da yapılıyor.” dedi. Yakında hızlı trenin Afyonkarahisar’a geleceğini söyleyen Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar; Ankara, İstanbul ve diğer illerin kongre merkezi olacak. Çünkü buraya gelecek olanlar çalışmalarını en iyi şekilde yapacak, kaymaklı ekmek kadayıfını yiyecek ve buradan sağlıklı ve mutlu bir şekilde ayrılacak.” dedi. Mermer konusuna da değinen Bakan Eroğlu; “Türkiye’deki blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar’dan çıkıyor. En kaliteli mermer Afyonkarahisar’da, gerçekten gurur duyuyoruz. Burada sanayicilerimiz var. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

“Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar'da yapılacaktır”

Hükümet olarak yapılanlara da değinen Bakan Eroğlu; “Yapılanları anlatırken ben sadece Merkezi yönetimin yaptıklarını anlatacağım. Bunun dışında tabii merkez belediyemiz ile ilçe belediyelerinin muhteşem çalışmaları var. Bunun dışında İl Özel İdaresinin muhteşem çalışmaları var. 15 yılda Afyonkarahisar'da 16 milyarlık bir yatırım gerçekleştirdik. 2003 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürü olduğumda Afyonkarahisar'da ne yatırım var diye baktığım zaman, doğru dürüst bir yatırım olmadığını gibi bir de bazı tesislerin temelleri atılmış ve öylece kalmıştı. Hal böyleyken bizler yıllar sürecek olan yatırımları yıldırım hızıyla büyük hizmetlere çevirdik. Sağlık alanında büyük adımlar attık. Geçmişte biz hastalarımızı başka şehirlere götürürdük. Gerçekten sağlık sisteminde çok zorluklar yaşanıyordu. Ama biz Allah’a şükür bunların üstesinden geldik. Memnuniyetimiz şu anda % 97'ye çıktı. Müdürümüz bu konuda gayret ediyor, bizde destek vereceğiz. Hedefimiz % 99 vatandaş memnuniyetini sağlamaktır. Uzman Doktor sayısını 3 kat artırarak 486’ya yükselttik. Ayrıca yatak kapasitesini 1.453’e çıkardık. Ayrıca ülkemizin ilk 8. akıllı hastanesini ilimize kazandırdık. Yanında 250 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesini kazandırdık. Halkımıza en iyi hizmeti vermeye devam ediyor. Bunun dışında Fizik Tedavi Hastanesi buraya şarttı. Hakikaten üniversitemize bizde büyük destek verdik. Rektörümüzün de gayretleriyle Türkiye'nin en ileri Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesini Afyonkarahisar'a kazandırdık. İnşallah buranın kapasitesini arttırmak için çalışma yapacağız. Bunun yanında kanser teşhis ve tedavisi için Onkoloji ve Hematoloji Hastanesini de kurduk. Buradaki cihazlarda şu anda dünyada ilk altıya gelen cihazlardır. Tamamlanarak hizmete sunulan Spor Kompleksi her branşa hitap eden tesislerimiz mevcuttur. Geçtiğimiz Salı günü İstanbul'da Valimiz ve Belediye Başkanımızın katılımıyla tanıtımı yapılan 2018 Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar'da yapılacaktır. Bu organizasyonu bütün dünya ülkeleri talep ediyordu. Ama bu organizasyonu biz aldık çok şükür. Dünya için önemli olan bu organizasyonu 2 Milyon kişi izleyecek. Dolayısıyla Afyonkarahisar sporda ve spor turizminde de emin adımlarla ilerliyor.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun slayt sunumu eşliğinde yaptığı toplantı, basın mensuplarının ilimiz ve ülke gündemindeki çeşitli konulardaki sorularını cevaplamasıyla sona erdi. >>Hayati Kanat

 
Anahtar Kelimeler:2017, yılında, Afyonkarahisar’a, yapılan, yatırımlar, 2018, Yılı, hedeflerinin, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Dinar ve Emirdağ’ın sorunlarını Köksal gündeme getirdi
“Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize mutlu ve güzel bir tatil dilerim”
FET֒nün paraları neden tedavülde?

FET֒nün paraları neden tedavülde?
Özkal, kırsaldaki kadının girişimciliği desteklenmeli
Ciddi bir büyüme ivmesi yakaladık
Çok daha fazla çalışmalıyız
MHP’den AK Parti’ye ziyaret
Diğer Başlıklar

Birliktir ile yola devam
İçme suyu problemine kökten çözüm
Şehit kızından buruk karne sevinci
133 bin öğrenci eğitime ara verdi
Belediye Binası’nın tarihçesi konuşuldu
Dinar ve Emirdağ’ın sorunlarını Köksal gündeme getirdi
Gençlerin ''Merkezim Her Yerde'' projesi devam ediyor
İnsanlık ölmemiş
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik'ten Çoban’a ziyaret
“Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize mutlu ve güzel bir tatil dilerim”
Resmi İlanlar

               

E-Gazete (Bizim Gazete)
Sanal Basın

sanalbasin.com üyesidir

Puan Durumu
Ulusal Gazeteler
Facebook
Yazarlar
Günay DOĞAR
KARNE HEYECANI
Çoğumuz mutlaka iyisi ile kötüs&u...
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Balık avlamaya gitmek
Vakti zamanında zayıf nahif bir avcı deniz kenarın...
Hayati KANAT
Sandıklı’ya 10 üzerinden 9
Önceki Gün Sandıklı Belediye Başkanı Mus...
Ahmet BİRLİKTİR
Hiçbir doğum sancısız olmaz
Doların yükselmesinden herkes gibi bizde etki...
Anket

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Son Dönemlerde Suriye ile İlgili Yaptığı Açıklamaları Doğru Buluyormusunuz?


  EVET15 Kişi (% 37 )
  HAYIR25 Kişi (% 62 )

Toplam 40 Kişi

Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
1°°C - 9°°C
Pazartesi
2°°C - 7°°C
Salı
-4°°C - 0°°C
Çarşamba
-6°°C - -1°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3708:0513:1615:5018:1519:36

21 Ocak 2018 Pazar
Röportajlar
Battı çıktı hız kesmeden devam ediyor
Yaptığı milyonlarca liralık yatırımla kentin çehresini değiştirmek için kararlılıkla çalışan Afyonkarahisar Belediyesi, Maliye Kavşağı'ndak...
»
»
»
Tarihte Bugün
1774 - Sultan Üçüncü Mustafa'nın vefatı, Birinci Abdulhamit Han'ın tahta çıkışı
1918 - Gazi Ahmed Muhtar Paşa'nın vefatı
1946 -  İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun Kuruluşu.
1774 -  Padişah 3. Mustafa'nın Ölümü ve 1.Abdulhamit'in Tahta Çıkışı.
1522 -  Rodos'un Fethi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir?
(Yunus Emre)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(250 Online) 1,16ms