Bugün - 20 Ocak 2018 Cumartesi
Afyon 8°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

FETÖ sanıkları şaşırtmaya devam ediyor

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinden devam FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi davalarında dün öğleden önce 6 sanık hakim karşısına çıktı. Duruşmalarda çok sayıda tanıkta dinlendi

Asayiş Haberi - 07 Aralık 2017 Perşembe - 13:37
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinden devam FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi davalarında dün öğleden önce 6 sanık hakim karşısına çıktı. Duruşmalarda çok sayıda tanıkta dinlendi
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlarından dün öğleden önce 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanık Ali Altundal’ın dosyası Kayseri’ye gönderilirken, tutuklu sanık Erman Bağcıoğlu’nun ifadesinin TEM Şube’ye gönderilmesine karar verildi. Ayrıca tutuksuz olarak yargılanan Mehmet Ali Çelik’e de mahkeme heyeti 1 yıl 11 ay 12 gün ceza vererek hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Diğer tutuklu sanık Talip Çevik’in duruşması 27 Aralık 2017’e ertelenirken, tutuksuz sanıklar Hanife Topbaş ve Abdullah Şimşek’in duruşmaları ileri bir tarihe atıldı.

EK SÜRE TALEP ETTİLER

Dün öğleden önceki duruşmalarda tutuksuz olarak yargılanan Hanife Topbaş, üstüne atılan suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi. Sanık Topbaş’ın avukatı ise savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Müvekkili Topbaş üzerinde tedbirlerin olmasından dolayı vekaletini alamadığını söyleyen avukat, duruşma için ileri bir tarihte yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti de kısmi olarak talepleri kaldırarak, sanığın savunma yapması için ek süre vererek duruşmayı 25 Ocak 2018 tarihine erteledi.

HALI SAHA TURNUVASINDA CEMAATLE TANIŞTIM

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığında Astsubay olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuklanarak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen tutuksuz sanık Abdullah Şimşek’te etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak yapı ile ilgili tüm bildiklerini mahkemede anlattı. 2012 yılında FETÖ terör örgütü ile cemaatken tanıştığını anlatan Şimşek, “ Lise yıllarında ve İstanbul Bayrampaşa’da halı saha turnuvasında adını Salih olarak bildiğim kişi sayesinde cemaatle tanıştım. Askeri okula girmek istedim. Çünkü ailemin ekonomisi kötü durumdaydı ve bir an önce para kazanmak gerekiyordu ve askeri okula girme kararı aldım. Bana halı saha turnuvasında askeri okullara girmemi söylediler. Fakat ben girdim. Ama kendi irademle ve bilgimle kazandım” dedi.

PEŞİMİ HİÇ BIRAKMADILAR

Örgütten uzak durmaya çalıştıkça peşini bırakmadıklarını dile getiren tutuksuz sanık Şimşek, savunmasına şöyle devam etti; “Okulun birinci sınıfındayken Salih beni aramıştı. Bana Ankara’ya geldiğini söyledi ve bende onunla buluştum. Daha sonra iki defa daha görüştük Salih ile. Beni cemaat evine götürdü. Daha sonra buluşmak istemedim. Aradığında dersim var diye söyledim. O sırada 2. Sınıfa geçmiştim ve eğitim devam ediyordu. İyi ve çalışkan öğrenciyken bir anda ders notlarım düşmeye başlamıştı. Sohbetlere katılmadığım için ders notlarımın düştüğünü anladım. Daha sonra korktum ve görüşmeye başladım. Ankara’daki eğitimimin ardından Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesine tayinim çıktı ve göreve başladım. Salih beni Afyon’dayken de aradı ve görüşmek istedi. Bende işimin yoğun olduğunu söyleyerek görüşmedim. Daha sonra ben gitmeyince Başmakçı ilçesine geldiğini telefonla bana bildirdi ve bir parkta görüştük. Salih beni Abdülaziz B. ve Asım U. İle tanıştırdı. Beni daha sonra Afyon’da çağırdılar ve ben gitmedim. Beni farklı farklı numaralardan arıyorlardı. Daha sonra buluştuk ve beni bir eve götürdüler. Sohbetlere gelmem için bana ikazda bulundular. Benim telefonuma da ByLock’u Asım U. Yükledi. Daha sonra beni kod adı hikmet olan Ahmet A. İle tanıştırdılar” dedi.

İL İMAMI ALTINDA 8 GRUP VAR

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve sohbetlerde grup sorumlusu olduğu iddia edilen A. U. İse sanık Şimşek’i tanıdığını ve örgütte ondan sorumlu kişi olduğunu söyledi. Tanık A. U. Mahkemedeki ifadesinde; “Jandarmada Abdullah Şimşek’in de içinde olduğu gruptan sorumluydum. Beni Abdullah ile Ahmet A. Vasıtasıyla Abdülaziz B. götürüp tanıştırdı. Gruplardan ve isimlerden Ahmet A. Soruluydu. ByLock’u da Abdullah’a ben yükledim. Tüm kişiler Jandarma imamı olan Ahmet A.’ya bildirilirdi. Askerlerin bir birleriyle görüşmelerini istemiyorlardı. İl imamı altında 8 grup vardı” dedi. Tanık ifadesi ve sanık savunmasının ardından duruşma 27 Aralık 2017 tarihine ertelendi.

EVLENMEM İÇİNDE BANA BASKI YAPTILAR

Tutuksuz olarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanan KHK ile Teğmenlikten ihraç edilen Mehmet Ali Çelik, diğer sanık Abdullah Şimşek gibi etkin pişmanlıktan faydalanarak örgüt yapısı ile ilgili bildiklerinin tamamını mahkemede anlattı. Üniversiteyi kazandığımda tanıştım. 6 yıl evlerinde kaldım. Sohbet toplantıları oluyordu. Askerliğe onlar yönlendirdi. İstanbul’da o dönem büyük bölge talebe sorumlusu Kemuran vardı. Benim askeri okullara hazırlanmamı istedi. Onlar sayesinde askerliği seçtim. 3 ay İzmir’de eğitim gördüm. İzmir’de de beni yalnız bırakmadılar. Tayin’im Afyonkarahisar’a 2015 yılında çıktı. Daha sonra Afyon’da Ö. A. İsimli şahısla buluştuk. Ben Sahitapa’dan ev tuttum. Ö. A.’ya evi gösterdim. Benim evime kod adı Selahattin olan kişi ile geldi. Ö. A. Daha sonra beni Erman B. isimli şahsa teslim etti. Evlenmem içinde bana baskı yaptılar. Fakat ben kabul etmedim. Askeriye girmemin yüzde 90’nı cemaatle alakalıdır. Bizlere Ramazan’da oruç tutun fakat ikram olursa yiyin ve gözünüzle namaz kılın dediler. Hala bana zarar vereceklerini düşünüyorum. Telefona şifreli kayıt sistemi yapılıyordu” dedi.

AYNI ÖRGÜTTE OLDUĞUMUZU BİLMİYORDUK

Tutuksuz sanık Mehmet Ali Çelik’in duruşmasında tanık olarak Davut O. , Erman B., Önder A., dinlendi. Mehmet Ali Çelik’i tanıdıklarını duruşmada dile getiren tanıklar, sohbetlere birlikte katıldıklarını söyledi. Tanık olarak ilk dinlenen Davut O. Çelik ile görev esnasında tanıştıklarını aynı cemaatten olduklarını bilmediklerini dile getirdi. Tanıklar sanık Çelik ve örgüt hakkında tüm bildiklerini anlattılar. Tanık ifadesi ve sanık savunmasının ardından mahkeme başkanlığı Çelik’e 1 yıl 11 ay 12 gün ceza verilmesine ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

ASKERLERLE SOHBETİ ADEM Y. BAŞLATTI

AKÜ Ahmet Necdet Sezer (ANS) Araştırma ve İnceleme hastanesinde Psikiyatri doktoru olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanarak KHK ile görevden ihraç edilen Erman Bağcıoğlu, Jandarmanın grup sorumlusu olduğunu söyledi. Jandarma öncesi doktorlardan sorumlu olduğunu anlatan Bağcıoğlu, 1995 yılında örgüt ile tanıştığını ve 2 yılda doktorların grubuna baktığını söyledi. Tutuklu sanık Bağcıoğlu, “2011 yılında Afyon’da göreve başladım. 5 ve 6 ay sonra sohbetlere başladık. Sohbet hocası R. D. İdi. Örgütten olduğunu R. D. Bana söyledi. Daha sonra Adem Y. ile konuşmaya başladık ve bana fabrikasının olduğunu söyledi. Sürekli üstü başı düzgün ve lüks araçla geliyordu. Askerlerle sohbeti Adem Y. başlattı. Ben 4 kişiden sorumluydum. Mehmet Ali Çelik, Doğan Dalkılıç’ın evlerine gittim. Dini sohbetler yapılıyordu. Ayrıca bekar erkekler ile kızları Adem Y. buluyordu. Hatta saçı açık bir bayanla evlenmemizi bile Adem Y. istedi” dedi.

GÖRÜŞMEK İSTEDİM FAKAT OLMADI

Erman Bağcıoğlu ifadesine şöyle devam etti; “Sohbetlerde herkül.org isimli siteden yapılıyor ve Gülen’in videoları izleniyordu. ABD’ye TÜBİTAK gönderdi. ABD’de Cuma namazı için kültür merkezine gidiyordum. Orada ABD’nin imamı olan İsmail B. ile görüştüm. Gülen ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefon numaramı aldılar. Fakat aramadı” diye konuştu. Tutuklu sanık Erman Bağcıoğlu’nun duruşmasında Davut O., Doğan D., Mehmet A. Ç. ve Önder A. Tanık olarak dinlendi. Tanık ve sanık ifadelerinin ardından mahkeme heyeti sanık Bağcıoğlu’nun TEM şube’de ifadesinin alınmasına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Dün öğleden önceki duruşmalarda AKÜ Öğretim görevlisi Talip Çevik’te yargılandı. Çevik’in duruşmasında da 6 tanık dinlendi. Çevik’in duruşması 27 Aralık’a ertelendi.

 
Anahtar Kelimeler:Afyonkarahisar, 2, Ağır, Ceza, Mahkemesinden, devam, FETÖPDY, silahlı, terör, ör,
Kaynak / Editör SÜMEYRA DOĞAR
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Asayiş Haberleri
Takla atan araçta iki kişi yaralandı
Afyon’dan düşen uçağın olduğu yere kaza kırım ekibi gönderildi
Gençler ölüme davetiye çıkardı

Gençler ölüme davetiye çıkardı
Askeri uçak düştü: 3 şehit
Askeri kamyon otomobile çarptı
Otomobil TIR’a arkadan çarptı
Kedisinin kurtarılmasını bekledi
Diğer Başlıklar

Birliktir ile yola devam
İçme suyu problemine kökten çözüm
Şehit kızından buruk karne sevinci
133 bin öğrenci eğitime ara verdi
Belediye Binası’nın tarihçesi konuşuldu
Dinar ve Emirdağ’ın sorunlarını Köksal gündeme getirdi
Gençlerin ''Merkezim Her Yerde'' projesi devam ediyor
İnsanlık ölmemiş
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik'ten Çoban’a ziyaret
“Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize mutlu ve güzel bir tatil dilerim”
Resmi İlanlar

               

E-Gazete (Bizim Gazete)
Sanal Basın

sanalbasin.com üyesidir

Puan Durumu
Ulusal Gazeteler
Facebook
Yazarlar
Günay DOĞAR
KARNE HEYECANI
Çoğumuz mutlaka iyisi ile kötüs&u...
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Balık avlamaya gitmek
Vakti zamanında zayıf nahif bir avcı deniz kenarın...
Hayati KANAT
Sandıklı’ya 10 üzerinden 9
Önceki Gün Sandıklı Belediye Başkanı Mus...
Ahmet BİRLİKTİR
Hiçbir doğum sancısız olmaz
Doların yükselmesinden herkes gibi bizde etki...
Anket

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Son Dönemlerde Suriye ile İlgili Yaptığı Açıklamaları Doğru Buluyormusunuz?


  EVET15 Kişi (% 37 )
  HAYIR25 Kişi (% 62 )

Toplam 40 Kişi

Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
-5°°C - 8°°C
Pazar
1°°C - 9°°C
Pazartesi
3°°C - 5°°C
Salı
-4°°C - 0°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3808:0613:1615:5018:1419:35

20 Ocak 2018 Cumartesi
Röportajlar
Battı çıktı hız kesmeden devam ediyor
Yaptığı milyonlarca liralık yatırımla kentin çehresini değiştirmek için kararlılıkla çalışan Afyonkarahisar Belediyesi, Maliye Kavşağı'ndak...
»
»
»
Tarihte Bugün
1639 - Sultan Birinci Mustafa Han'ın vefatı
1895 - Dar'ul-aceze'nin kuruluşu
1993 -  Bill Clinton, ABD Başkanlık Görevini Resmen Devraldı.
630 -  Peygamberimizin Mekke'yi Zaptı.
1921 -  İlk Teşkilatı Esasiye Kanunu'nun(ANAYASA)Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce Kabul Edilmesi.
1895 -  Darülaceze'nin Kuruluşu.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil?
(Ömer Hayyam)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(464 Online) 0,75ms