Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 11:59 Bu haber 125 kez okundu
 
800 yıldır ihtişamını koruyor
Afyonkarahisar merkez Mevlana Mahallesi'ndedir. Halk arasında “Türbe” ve “Mevlevi Camii” isimleriyle de anılan camii 800 yıldır ihtişamını hiç kaybetmedi.
Yaşam Haberi


Kuzey, batı ve güneyden sokakla, doğudan evlerle çevrilidir. Kuzey ve güneyden avluya girilen iki demir kapısı olan cami. Kuzey kapısı aşağıda olup basamaklarla avluya, ikinci bir basamak dizisiyle caminin kapısına çıkılıyor.

 Caminin giriş cephesi doğuya bakıyor. Ana ünite türbe, semahane ve mescid, şerbethane, bacılar mahfili ve son cemaat yerinden oluşuyor. Ayrıca derviş hücreleri, matbah-ı şerif, selamlık dairesi, mezarlık ve harem daireleri de bulunmakta ise de bugün selamlık, mezarlık ve harem daireleri mevcut değildir.Bina kesme taştan yapılmış kapısı üzerinde, kitabe yerine kabartma bir Mevlevi külahı yer alıyor. Tek şerefeli minaresi batıda. Bu binanın yıkılmasından sonra 1844’te Abülmecid tarafından yeniden yaptırılmış. Büyük yangın sonucu yanan Mevlevihane, 1905’de II.Abülhamit’in emriyle on dört bin altın harcanarak büyük bir onarım daha geçirmiş. Kuzeye bakan cümle kapısından merdivenlerle çıkıldıktan sonra dedelerin hücreleriyle çevrili, ortasında şadırvan bulunan büyük bir avluya girilir. Eskiden Mevlevihane’nin doğusunda bulunan şeyh evi yangından sonra yıkılmıştır.

 

 Mutfağın bir bölümünde çilehane yer alıyor

 Kasnağındaki renkli camlı pencereleriyle büyük kubbe, örtü sistemini oluşturur. Semahanenin doğusundaki şerbethanenin üst katında semahaneye bakan, kafeslerle çevrili kadınlar mahfili vardır. Semahanenin sol tarafı türbe bölümüdür. Türbede Mevlevi şeyhlerine ait 12 sanduka bulunmaktadır. Mevlana’nın torunlarından Aba Puş- i Veli, Sultan-ı Divani (Mehmet Semai Çelebi), Hızır Şah Çelebi gibi Mevlevi büyükleri ile Şah İsmail’in oğlu Elkas Mirza da burada yatmaktadır.Günümüzde cami olarak kullanılan yapıyı son olarak Mimar Arif Turunç onartmıştır. Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin, tekkelerin kapatılmasından önce diğer mevlevihaneler arasında ayrı bir yeri vardı. Semahane, matbah ve öbür bölümleriyle birlikte esasen büyük mevlevihanedir. Mevlevilik töresinde Konya’dan sonra ikinci sırayı alır.

 

 

 

 

 

 

 

Afyonkarahisar Merkez Mevlevi (Türbe) Camisi ayakta kalıp günümüze kadar gelen camilerden birisidir diyen Mevlevi (Türbe) Cami Müezzini Eyüp Barutçu “Afyonkarahisar Mevlevi (Türbe) Camisi bu güne kadar gelmiş olduğu sorunlar ile birlikte ayakta kalan ve günümüze kadar gelen camilerden bir olup ihtişamını korumakta ve yaşatmaktadır.Camimizin yapılışı Hz. Mevlana’nın dergâhı olarak inşa edilmiştir. Hicri 1710’da tarihsel içerisinde yangın, deprem geçirmiştir. En son 1902’de büyük bir yangın geçirmiş ve o dönemin Padişahı Sultan 2. Abdülhamit 14 bin akçe vererekten kendi bütçesinden burayı orijinal şeklinde aynı biçimde yaptırmıştır. Hatta ikinci kapıyı kendisi yapıp buraya hediye ettiği ve İstanbul yıldız sarayından da iki avize gönderdiği bilinmektedir. Bu avizeler daha önceleri mumlukmuş şeffaf kabloyla ışıklandırma yapılmış şu anda da hizmetini görevini yapmaya devam ediyor.” dedi.

Kubbede yeşil bölümlerde ashabı kehf isimleri yazıyor

Barutçu; “Caminin akustik sistemini sağlamak amacıyla da büyük kubbenin dört bir yanını küpler yerleştirerekten direkler vardır. Sesin daha rahat duyulması için yapılmıştır. Aşağı kısımdaise semahanenin dört bir tarafında sekilerde daha uzun ömürlü olması için hava delikleri bırakılmıştır.Türbede Mevlevi şeyhlerine ait 12 sanduka bulunmaktadır. Mevlana’nın torunlarından Aba Puş- i Veli, Sultan-ı Divani (Mehmet Semai Çelebi), Hızır Şah Çelebi gibi Mevlevi büyükleri ile Şah İsmail’in oğlu Elkas Mirza da burada yatmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Gülşen Kumral ÖZEL

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: 800, yıldır, ihtişamını, koruyor, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı