Bugün - 21 Ocak 2018 Pazar
Afyon 9°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Afyonluların sanat aşkı

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, sanatseverlere hizmet etmeye devam ediyor. Düzenlenen resim sergisine Afyonkarahisar ve Bilecik’ten çok sayıda sanatsever katıldı

Sanat Haberi - 18 Temmuz 2017 Salı - 13:19
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, sanatseverlere hizmet etmeye devam ediyor. Düzenlenen resim sergisine Afyonkarahisar ve Bilecik’ten çok sayıda sanatsever katıldı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali'nin eserlerinin sergilendiği "Salvador Dali/ Zodyak-Pantagruel" Sergisi ile kapılarını açan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, Hanefi Yeter’in Ahval adlı resim ve heykel sergisinin ardından Suluboya Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Resim Sergisi, Suluboya Çalışma Atölyeleri ve Workshopların yer aldığı Suluboya Günleri; 18 Ağustos 2017 Cuma günü sona erecek.

Odunpazarı Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği işbirliği ile düzenlenen “Suluboya Günleri”nde sanatseverler, suluboya resimlerin yer alacağı sergide keyifli bir deneyim yaşarken atölye çalışmaları ve workshoplar ile bu anın keyfini pekiştirecekler. Sanatseverler, aynı zamanda Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde bulunan “artırılmış gerçeklik” uygulamasıyla Odunpazarı Evlerinin suluboya halleriyle fotoğraf çekilme fırsatı yakalayacak.

Her gün saat 10:00-20:00 saatleri arasında açık olacak

Uluslararası alanda tanınan ve derneğin kurucu başkanı Atanur Doğan tarafından 2012 yılında İzmir-Seferihisar’da kurulan Uluslararası Suluboya Derneği, bağımsız şubeler halinde 97 ülkede daha açıldı. Suluboya resim sanatının tanınması ve yaygınlaşması, dünya ülkeleri standartlarında suluboya sanatçılarının yetişmesi konusunda çalışmalar yapan Uluslararası Suluboya Derneği, uluslararası festivaller düzenleyerek Türkiye’de il il dolaşıp, sergiler açarak suluboya sanatını sevenleriyle buluşturuyor. Odunpazarı Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği tarafından Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen “Suluboya Günleri” 18 Ağustos 2017 Cuma Günü sona erecek. Sergi, her gün saat 10:00-20:00 saatleri arasında açık olacak.

Çalışma atölyelerine katılanların eserleri de sergilenecek

Gerçekleştirilecek atölyelerde sanatseverler suluboya pratiği yapabiliyor. Atölyeler, üç ayrı çalışma grubundan oluşurken, atölye tarihleri ve çalışma saatleri ise 19-21 Temmuz 13:30-15:00, 26-28 Temmuz 13:30-15:00, 2-3 Ağustos 13:30-15:00

Suluboya Günleri’nde ayrıca workshoplar da gerçekleştiriliyor. Uluslararası Suluboya Derneği Türkiye Şubesi üyesi ressamlar tarafından düzenlenen workshop için Türkiye’nin dört bir yanından ressamlar Eskişehir’e geliyor. 20 Temmuz 2017 Perşembe Günü Denizli’den Eskişehir’e gelen Ressam Celal Günaydın 15:00-18:00 saatleri arasında workshop düzenlerken, 27 Temmuz 2017 Perşembe Günü ise Gaziantep’ten Eskişehir’e gelen Ressam Mustafa Bencan 15:00-18:00 saatleri arasında suluboya meraklıları ile bir araya geldi. 4 Ağustos 2017 Cuma Günü ise 15:00-18:00 saatleri arasında İzmir’den Eskişehir’ gelecek olan Atanur Doğan çalışmalarını uygulayacak. Çalışma Atölyeleri ve Workshopların son günü olan 4 Ağustos’ta katılımcılara, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un ve Uluslararası Suluboya Derneği başkanı Atanur Doğan’ın katılımıyla sertifikaları verilecek. Ayrıca katılımcıların Çalışma Atölyelerinde hazırladığı eserler, “Suluboya Günleri” Resim Sergisine dâhil edilerek sergilenecek.

Odunpazarı’nın yolculuğu dali ile başladı

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin eserlerini Eskişehirlilerle buluşturan “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” Sergisi, Odunpazarı Belediyesi’nin Çağdaş Sanatlar Galerisinde başlattığı sanat yolculuğunun başlangıç noktası oldu. Dali'nin 22 özgün litografisinin yer aldığı, küratörlüğünü sanat eleştirmeni İbrahim Karaoğlu'nun yaptığı “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” Sergisi’ne sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Milletvekillerinden, öğrencilere, belediye işçileri ve Eskişehir Basketbol Takımı’na kadar geniş bir yelpazede binlerce sanatseverin gezdiği sergi, 30 Nisan 2017 Pazar gününe kadar açık kaldı.

Odunpazarı Belediyesi ile daha önce; “Ellerin Büyüsü”, “Dünyanın Renkleri” ve “Don Kişot'un İzleri” gibi birçok önemli uluslararası sergiyi gerçekleştirmiş olan ve aynı zamanda serginin küratörlüğünü de yapan Sanat eleştirmeni, yazar, küratör İbrahim Karaoğlu'nun çabalarıyla Eskişehir'e getirilen sergide, Salvador Dali'nin 4 adet 1967 tarihli Zodyak ve 1973 tarihli, fantastik edebiyatın başlangıcı sayılabilecek Fransız hümanist filozof ve yazar François Rabelais'in 16. yüzyılda yazmış olduğu “Dev Gargantua Ve Oğlu Pantagruel'in Olağanüstü Hayatları” kitabını konu edindiği Pantagruel serisine ait 18 adet renkli litografisi sergilendi. Sergide Salvador Dali'ye ait litografilerin yanı sıra, ünlü sanatçının 1929 yılında arkadaşı Luis Buuel ile birlikte çektiği “Bir Endülüs Köpeği” adlı avangart film ve hayatının anlatıldığı belgeselin gösterildi.

Milletvekilleri Salvador Dali sergisini gezdi

Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği Salvador Dali Sergisini ilk gün yaklaşık bin 300 sanatsever gezdi. Salvador Dali Sergisi; milletvekilleri, belediye başkanları, öğrenciler, işçiler ve Eskişehirli sanatseverlerin beğenisini kazdı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İsmet İnönü’nün torunu ve CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Belçika Sosyalist Parti

Üyesi ve Belçika Meclis Başkanvekili Emin Özkara farklı zamanlarda Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisini gezdi. Çağdaş Sanatlar Galerisinde yer alan Salvador Dali Sergisinide gezen milletvekilleri, anı defterine duygularını yazdı. Salvador Dali Sergisi ve Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’ni çok beğenen milletvekilleri, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a sanata verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

Öğrenciler Salvador Dalinin dünyasını keşfediyor

Salvador Dali Sergisi Eskişehirli sanatseverler; ilköğretim, lise ve Güzel Sanatlar Fakültesi ’de dahil üniversitelerin çeşitli fakültelerinde eğitim gören öğrenciler; işçiler tarafından da ziyaret edildi. Birçok okul Salvador Dali Sergisi’ni gezmek için Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’ne sergi düzenlerken, öğrenciler Salvador Dali’nin dünyasını keşfetme şansı yakaladı. Sergiyi gezen Eskişehirliler gezi sonunda Salvador Dali ile anı fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Sanatseverler Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel Sergisi’ne büyük ilgi gösterdi. Afyon, Bilecik ve Kütahya’dan birçok sanatsever Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel Sergisi’ni gezmek için Eskişehir’e geldi.

Hanefi yeter resim ve heykel sergisi ile Odunpazarı’ndaydı

Odunpazarı Belediyesi’nin Çağdaş Sanatlar Galerisinde 4 Mart 2017 tarihinde “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” sergisi ile açtığı sanat yolu Hanefi Yeter’in “Ahval” adlı resim- heykel sergisi ile devam etti. Odunpazarı Belediyesi, Alman ve Türk Çağdaş Resmi'nin ve Heykeli'nin önemli sanatçılarından Hanefi Yeter'in son dönem yapıtlarından oluşan özel bir seçki ile Eskişehirli sanatseverleri buluşturdu. Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı sergi, 30 Haziran 2017 Cuma günü sona erdi. “Ahval” isimli sergisinde; Hanefi Yeter’in son dönemde ürettiği resimler ve heykeller yer aldı. Sanatseverler sanatçının eşsiz yapıtlarıyla estetik bir şöleni yaşarken, aynı zamanda mekân içerisinde yerleştirilmiş olan ekrandan da, BBC’nin Yeter ile 1992 yılında gerçekleştirdiği "Looking Both Ways" adlı belgesel üzerinden de sanatçının yaratım evrenine ve yaşamla ilişkilerine dair bilgi sahibi oldu.

 
Anahtar Kelimeler:Eskişehir, Odunpazarı, Belediyesi, Çağdaş, Sanatlar, Galerisi, sanatseverlere, h,
Kaynak / Editör SÜMEYRA DOĞAR
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sanat Haberleri
Afyonkarahisar, sanatıyla da tanıtıldı
Afyonluların sanat aşkı
200 eser ziyaretçilerini ağırladı

200 eser ziyaretçilerini ağırladı
“Yumurtadan Sanata” sergisi
Mest eden konser
Türk Sanat Müziği Konseri mest etti
Tutkun’dan muhteşem resim sergisi
Diğer Başlıklar

Birliktir ile yola devam
İçme suyu problemine kökten çözüm
Şehit kızından buruk karne sevinci
133 bin öğrenci eğitime ara verdi
Belediye Binası’nın tarihçesi konuşuldu
Dinar ve Emirdağ’ın sorunlarını Köksal gündeme getirdi
Gençlerin ''Merkezim Her Yerde'' projesi devam ediyor
İnsanlık ölmemiş
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik'ten Çoban’a ziyaret
“Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize mutlu ve güzel bir tatil dilerim”
Resmi İlanlar

               

E-Gazete (Bizim Gazete)
Sanal Basın

sanalbasin.com üyesidir

Puan Durumu
Ulusal Gazeteler
Facebook
Yazarlar
Günay DOĞAR
KARNE HEYECANI
Çoğumuz mutlaka iyisi ile kötüs&u...
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Balık avlamaya gitmek
Vakti zamanında zayıf nahif bir avcı deniz kenarın...
Hayati KANAT
Sandıklı’ya 10 üzerinden 9
Önceki Gün Sandıklı Belediye Başkanı Mus...
Ahmet BİRLİKTİR
Hiçbir doğum sancısız olmaz
Doların yükselmesinden herkes gibi bizde etki...
Anket

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Son Dönemlerde Suriye ile İlgili Yaptığı Açıklamaları Doğru Buluyormusunuz?


  EVET15 Kişi (% 37 )
  HAYIR25 Kişi (% 62 )

Toplam 40 Kişi

Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
1°°C - 9°°C
Pazartesi
2°°C - 7°°C
Salı
-4°°C - 0°°C
Çarşamba
-6°°C - -1°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3708:0513:1615:5018:1519:36

21 Ocak 2018 Pazar
Röportajlar
Battı çıktı hız kesmeden devam ediyor
Yaptığı milyonlarca liralık yatırımla kentin çehresini değiştirmek için kararlılıkla çalışan Afyonkarahisar Belediyesi, Maliye Kavşağı'ndak...
»
»
»
Tarihte Bugün
1774 - Sultan Üçüncü Mustafa'nın vefatı, Birinci Abdulhamit Han'ın tahta çıkışı
1918 - Gazi Ahmed Muhtar Paşa'nın vefatı
1946 -  İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun Kuruluşu.
1774 -  Padişah 3. Mustafa'nın Ölümü ve 1.Abdulhamit'in Tahta Çıkışı.
1522 -  Rodos'un Fethi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar
(Mevlana)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(386 Online) 1,23ms