Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 11:00 Bu haber 173 kez okundu
 
“40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?”
Afyonkarahisar’ın yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bugün mazbatasını alarak, görevi devraldı. Herkesin belediye başkanı olduğunu belirten Zeybek, görevi devraldığı 10 yıllık Belediye Başkanı Burhanettin Çobanla ilgili olarak da “40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?” dedi.
Siyaset Haberi


31 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti adayı olarak seçimleri kazanarak Afyonkarahisar’ın belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alarak, görevi 10 yıl belediye başkanlığı yapan Burhanettin Çoban’dan devraldı. Başkan Zeybek ve beraberindeki, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Zeybek, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl başkanı Hüseyin Sezen ve teşkilat mensupları mazbata töreninin ardından belediyede düzenlenen devir-teslim törenine katıldılar.

“HERKESİN BELEDİYE BAŞKANIYIZ”

Mazbatasını aldıktan sonra bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kendisine oy veren yada vermeyen herkesin başkanı olacağını kaydetti. Zeybek, “31 Mart’tan bu yana 15. günümüzü tamamladık. Daha kıymetli olsun diye 15 gün bekledik. Gerekli yerlere müracaat ettiler ama halkın üstünde hiçbir iradenin olmadığı bu belgeyle birlikte kanıtlandı. Yüksek Seçim Kurulu nihai kararı verdi, nihai kararı verdikten sonrada bugün başta sayın bakanımız, milletvekillerimiz ve teşkilatımızla birlikte mazbatalarımızı aldık. Bundan sonra bizlere oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyız herkese ayırdım etmeden hizmet etmeye gayret sarf edeceğiz. Rabbim mahcup etmesin” dedi.

İLK İCRAAT AFRAY OLACAK

Bir soru üzerine ilk icraatının hafif raylı sistemli toplu taşımayla ilgili seçim döneminde açıkladığı projelerden birisi olan AFRAY’ı hayata geçirmek olacağını belirten Zeybek, “İlk icraatımız başta sayın vekillerimizle birlikte sözümüz var, AFRAY’ın takipçisi olacağız ve askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasıyla alakalı girişimlerde bulunacağız. İnşallah Afyonumuza çok güzel hizmetler kazandıracağız.

“AFYONKARAHİSAR KAZANDI”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar milletvekili Veysel Eroğlu’da Afyonkarahisar’ın büyük hizmetlere kavişeceğini söyledi. Eroğlu, “Burada tabi ki Afyonkarahisar kazandı. Biz bütün Afyonkarahisarlı kardeşlerimize, herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Az önce Mehmet Başkanımız şunu ifade etti; bize oy versin vermesin herkesin başkanı şuanda başkanımız. Bizim anlayışımız budur. İnşallah Afyonkarahisar büyük hizmetlere kavuşacak yani kazanan Afyonkarahisar oldu. Bütün projelerini birlikte ele alacağız. Sayın Başkan başta olmak üzere, bizler milletvekilleri olarak Afyonkarahisar’I ne yapılması gerekiyorsa yapmak, bizim boynumuzun borcudur. Arada çok büyük fark olmasına rağmen itiraz hakkını kullandılar. Bunun için bir şey söylemek doğru değil. Biz geçmişi kapatıyoruz, beyaz bir sayfa atıyoruz üzerine. Şimdi hiç kimseyle dargınlığımız, küskünlüğümüz yok. İtiraz hakkını kullanmıştır, demokratik bir haktır” diye konuştu.

İl Seçim Kurulu’ndaki ‘Mazbata Töreni’ nin ardından Belediye Binasında da devir teslimi gerçekleşti. Devir teslim töreninde konuşan 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevine layık olmasının ardından İl parti başkanlığını dava arkadaşı olan Mehmet Zeybek’e bıraktığını dile getiren Çoban, 2009 yılında il başkanlığını bıraktığı Mehmet Zeybek’e bu sefer belediye Başkanlığını devir ettiğini bundan kader olduğunu belirtti. eski Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, göreve geldiğinden doğru dürüst bir arabalarının olmadığını şimdi ise 32 Milyonluk araç sahibi olduklarını dile getirdi. İller Bankasına 70 milyon liralık borcu ödediklerini dile getiren Çoban,  “Afyonkarahisar Belediyesi 15 Eylül 2017'de mali milat yaşayarak haklı gururu taşımaya da başladı inşallah. Mali kaynaklarımızı iyi yöneterek geçtiğimiz dönemlerden kalan İller Bankası borcunu yaklaşık 8,5 yılda borç aslı ve faizleri ile birlikte toplamda 70 milyon lira olarak ödedik “dedi. Hiçbir kurum ve kişiye borcumuz olmadan kendi öz kaynaklarımızla yatırım ve hizmetlerimizi katlayarak sürdürdüklerini belirten Çoban “ Bu takvimimizin konusunu 9 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığım döneminde Afyonkarahisar'daki değişimi, kısacası Afyonkarahisar'da yaşayanların hayatında nelerin değiştiğini konu edindik. İçtiğimiz sudan; atık suya, hepimizin ihtiyacı tematik parklara, Akarçay Rekreasyon Alanına,  battı-çıktılara, Belediyemizce ilk kez yapılan restorasyonlara, Cumhuriyet Meydanı'na, Spor Kompleksimiz ve Kulüplerimize, motor sporları merkezimize, teleferik yatırımına, 1957 yılında kurulan Çimento Fabrikamızın taşınma öyküsüne, kapalı pazaryerlerine,  bilgi evlerimiz ve eğitim burslarımıza, engellilerimize yapılan desteğe, alt yapı için oluşturduğumuz üretim tesislerine, kültürel yayınlarımıza,  mahalle mahalle alt yapı yenileme çalışmalarımıza kadar pek çok şeyi takvimimizde bulabileceksiniz” şeklinde konuştu.

 “EKİPLERİMİZLE GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”

Ekip olarak vatandaşlara hizmet noktasında pek çok başarılı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çoban,  “Takvimimizi incelediğinizde sizlerin hayatında pek çok şeye dokunarak yatırım ve hizmet yaptığımızı göreceksiniz. Seçilmiş olarak tabi ki bu benim ve çalışma arkadaşlarımın görevi. Bu görevi yaparken sizlere hizmet etmenin haklı gururunu her zaman çalışma arkadaşlarımla birlikte yaşıyorum. Belediye olarak şehrin yönetilmesinde kurum ve kuruluşların ve yöneticileriyle her zaman uyum içinde bulunduğumuzu söyledim. Uyumun bir parçası olarak sinerjiyi Afyonkarahisar yöneticileri olarak birlikte yakaladık. Geçmişinde iyi öyküleri olmayan Afyonkarahisar'da şimdi takım ruhu var. Aynı anlayışla koşturan değerli yöneticilerimiz ve takım arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Çoban,   “Belediye olarak yatırım ve hizmetlerimizi üretirken hemşerilerim büyük zorluklara katlanmaktadır. Günlük yaşamları değişmekte ve üzülmektedirler. Ama maalesef bu zorlukları yaşamadan yatırım ve hizmetlerimizi yerleşik alanlarda yapmak mümkün görünmemektedir. Yatırımlarımızdan kaynaklanan sıkıntılara katlanan hemşerilerimiz ile bu yatırım ve hizmetlere sahip çıkan tüm yaşayanlarımıza teşekkür ediyorum. Yatırım ve hizmetlerimizi yaparken her zaman yanımızda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, milletvekillerimize, partimizin yöneticilerine, ilimizin yöneticilerine, Belediye Meclis Üyelerimize, Belediyemizin yönetici ve çalışanlarına, çalışmalarımızı kamuoyuna ileten ve tanıtılmasında rol oynayan medya kuruluşlarımız ile çalışanlarına Belediyemiz adına teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan 2018 takvim yılının; Ülkemize, Milletimize, Afyonkarahisar'a ve İslam Âlemi'ne hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Hemşerilerime, Afyonkarahisar'da yaşayan herkese yeni takvim yılında barış, kardeşlik, huzur, sağlık dileğimle selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 “BELEDİYEMİZİ GÜÇLENDİRDİK”

Afyonkarahisar Belediyesi’ni geçen süreçte ekonomik anlamda güçlendirdiklerini söyleyen Çoban,  “9 yıla yaklaşan yönetimimizde Belediyemizi izlediğimiz akıllı politikalarla mali yönden güçlendirdik. Yıllar itibariyle gelir ve yatırım miktarlarını artıran Belediyemize 15 Eylül 2017 tarihinde de mali milat yaşattık. Belediyemizi 2009 yılı öncesi dönemlerden kalma 48 milyon lira borçla devir alırken, İller Bankası'na faizleri ile birlikte toplam 70 milyon lirayı ödeyerek borçsuz Belediye unvanına sahip olduk. 2008 yılında 52 milyon liralık bütçeye sahip Belediyemizi 2018 yılı için 318 milyon liralık tahmini gelir bütçesine kavuşturduk. 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapabilen Belediyemizi yalnızca 2017 yılı için yaklaşık 103 milyon lira yatırım yapabilen güce kavuşturduk. Afyonkarahisar'a hizmet için Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun liderliğinde, Valimiz, Milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, işadamlarımız sivil toplum kuruluşlarımız ve mahalle muhtarlarımızla işbirliğine ve uyuma önem verdik” diye konuştu.

“40 YILLIK YOL ARKADAŞIM”

 

Çoban’ın konuşmasının ardından İlimizin Yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, açılış töreninde Başkan Çoban'ın siyaseten kendisinin 40 yıllık yol arkadaşı olduğunu ifade ederek, yaptığı hizmetleri takdirle karşıladıklarını ve kendisine her zaman teşekkür ettiklerini söyledi. Başkan Çoban sayesinde Afyonkarahisar'ın görülmemiş hizmetlerle tanıştığını kaydeden Zeybek, "İnsan kaderini yaşarmış. Takdir-i ilahiye inanan insanlarız. Az önce Başkanımız da ifade etti, Rabbim hayırlısını nasip etsin diye dua ederiz. Takdir bu şekildeymiş. 31 Mart'ta yapılacak seçimlerde partimiz bizi aday olarak görevlendirdi. Belediyeyi biliyorum, çalışanları biliyorum. 1967 yılından bu yana inşaat işiyle iştigal ediyorum, belediyenin her kademesiyle işlerim oldu" dedi. Bugün aldığımız mazbatayla demokrasinin bir gereği olarak vatandaşımız milli iradesini, partimiz ve şahsım üzerinde sandıkta belirli hale getirmiştir. Dolayısıyla bu milli iradeye herkes saygı duyacaktır. Biz de inşallah, halkımızın verdiği bu yetki ile geçen beş yıllık dönemde yaptıklarımızın çok daha güzelini yaparak borcumuzu ödeyeceğiz. Geçmiş beş yılımız nasıl şeffaf, açık ve hesap verilebilir ilkesiyle geçtiyse bu dönem yine aynı şekilde devam edecektir. Çalmayacağız çaldırmayacağız, yemeyeceğiz yedirmeyeceğiz. Devletin malını yetim hakkı gibi görüp kılı kırk yararak harcayacağız. Seçim sonuçları inşallah ülkemize ve ilimize hayırlı olsun" dedi.  Hayati Kanat-Alaattin Yeşilçay

 

“40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?”

Afyonkarahisar’ın yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bugün mazbatasını alarak, görevi devraldı. Herkesin belediye başkanı olduğunu belirten Zeybek, görevi devraldığı 10 yıllık Belediye Başkanı Burhanettin Çobanla ilgili olarak da “40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?” dedi.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti adayı olarak seçimleri kazanarak Afyonkarahisar’ın belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alarak, görevi 10 yıl belediye başkanlığı yapan Burhanettin Çoban’dan devraldı. Başkan Zeybek ve beraberindeki, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Zeybek, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl başkanı Hüseyin Sezen ve teşkilat mensupları mazbata töreninin ardından belediyede düzenlenen devir-teslim törenine katıldılar.

“HERKESİN BELEDİYE BAŞKANIYIZ”

Mazbatasını aldıktan sonra bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kendisine oy veren yada vermeyen herkesin başkanı olacağını kaydetti. Zeybek, “31 Mart’tan bu yana 15. günümüzü tamamladık. Daha kıymetli olsun diye 15 gün bekledik. Gerekli yerlere müracaat ettiler ama halkın üstünde hiçbir iradenin olmadığı bu belgeyle birlikte kanıtlandı. Yüksek Seçim Kurulu nihai kararı verdi, nihai kararı verdikten sonrada bugün başta sayın bakanımız, milletvekillerimiz ve teşkilatımızla birlikte mazbatalarımızı aldık. Bundan sonra bizlere oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyız herkese ayırdım etmeden hizmet etmeye gayret sarf edeceğiz. Rabbim mahcup etmesin” dedi.

İLK İCRAAT AFRAY OLACAK

Bir soru üzerine ilk icraatının hafif raylı sistemli toplu taşımayla ilgili seçim döneminde açıkladığı projelerden birisi olan AFRAY’ı hayata geçirmek olacağını belirten Zeybek, “İlk icraatımız başta sayın vekillerimizle birlikte sözümüz var, AFRAY’ın takipçisi olacağız ve askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasıyla alakalı girişimlerde bulunacağız. İnşallah Afyonumuza çok güzel hizmetler kazandıracağız.

“AFYONKARAHİSAR KAZANDI”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar milletvekili Veysel Eroğlu’da Afyonkarahisar’ın büyük hizmetlere kavişeceğini söyledi. Eroğlu, “Burada tabi ki Afyonkarahisar kazandı. Biz bütün Afyonkarahisarlı kardeşlerimize, herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Az önce Mehmet Başkanımız şunu ifade etti; bize oy versin vermesin herkesin başkanı şuanda başkanımız. Bizim anlayışımız budur. İnşallah Afyonkarahisar büyük hizmetlere kavuşacak yani kazanan Afyonkarahisar oldu. Bütün projelerini birlikte ele alacağız. Sayın Başkan başta olmak üzere, bizler milletvekilleri olarak Afyonkarahisar’I ne yapılması gerekiyorsa yapmak, bizim boynumuzun borcudur. Arada çok büyük fark olmasına rağmen itiraz hakkını kullandılar. Bunun için bir şey söylemek doğru değil. Biz geçmişi kapatıyoruz, beyaz bir sayfa atıyoruz üzerine. Şimdi hiç kimseyle dargınlığımız, küskünlüğümüz yok. İtiraz hakkını kullanmıştır, demokratik bir haktır” diye konuştu.

İl Seçim Kurulu’ndaki ‘Mazbata Töreni’ nin ardından Belediye Binasında da devir teslimi gerçekleşti. Devir teslim töreninde konuşan 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevine layık olmasının ardından İl parti başkanlığını dava arkadaşı olan Mehmet Zeybek’e bıraktığını dile getiren Çoban, 2009 yılında il başkanlığını bıraktığı Mehmet Zeybek’e bu sefer belediye Başkanlığını devir ettiğini bundan kader olduğunu belirtti. eski Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, göreve geldiğinden doğru dürüst bir arabalarının olmadığını şimdi ise 32 Milyonluk araç sahibi olduklarını dile getirdi. İller Bankasına 70 milyon liralık borcu ödediklerini dile getiren Çoban,  “Afyonkarahisar Belediyesi 15 Eylül 2017'de mali milat yaşayarak haklı gururu taşımaya da başladı inşallah. Mali kaynaklarımızı iyi yöneterek geçtiğimiz dönemlerden kalan İller Bankası borcunu yaklaşık 8,5 yılda borç aslı ve faizleri ile birlikte toplamda 70 milyon lira olarak ödedik “dedi. Hiçbir kurum ve kişiye borcumuz olmadan kendi öz kaynaklarımızla yatırım ve hizmetlerimizi katlayarak sürdürdüklerini belirten Çoban “ Bu takvimimizin konusunu 9 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığım döneminde Afyonkarahisar'daki değişimi, kısacası Afyonkarahisar'da yaşayanların hayatında nelerin değiştiğini konu edindik. İçtiğimiz sudan; atık suya, hepimizin ihtiyacı tematik parklara, Akarçay Rekreasyon Alanına,  battı-çıktılara, Belediyemizce ilk kez yapılan restorasyonlara, Cumhuriyet Meydanı'na, Spor Kompleksimiz ve Kulüplerimize, motor sporları merkezimize, teleferik yatırımına, 1957 yılında kurulan Çimento Fabrikamızın taşınma öyküsüne, kapalı pazaryerlerine,  bilgi evlerimiz ve eğitim burslarımıza, engellilerimize yapılan desteğe, alt yapı için oluşturduğumuz üretim tesislerine, kültürel yayınlarımıza,  mahalle mahalle alt yapı yenileme çalışmalarımıza kadar pek çok şeyi takvimimizde bulabileceksiniz” şeklinde konuştu.

 “EKİPLERİMİZLE GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”

Ekip olarak vatandaşlara hizmet noktasında pek çok başarılı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çoban,  “Takvimimizi incelediğinizde sizlerin hayatında pek çok şeye dokunarak yatırım ve hizmet yaptığımızı göreceksiniz. Seçilmiş olarak tabi ki bu benim ve çalışma arkadaşlarımın görevi. Bu görevi yaparken sizlere hizmet etmenin haklı gururunu her zaman çalışma arkadaşlarımla birlikte yaşıyorum. Belediye olarak şehrin yönetilmesinde kurum ve kuruluşların ve yöneticileriyle her zaman uyum içinde bulunduğumuzu söyledim. Uyumun bir parçası olarak sinerjiyi Afyonkarahisar yöneticileri olarak birlikte yakaladık. Geçmişinde iyi öyküleri olmayan Afyonkarahisar'da şimdi takım ruhu var. Aynı anlayışla koşturan değerli yöneticilerimiz ve takım arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Çoban,   “Belediye olarak yatırım ve hizmetlerimizi üretirken hemşerilerim büyük zorluklara katlanmaktadır. Günlük yaşamları değişmekte ve üzülmektedirler. Ama maalesef bu zorlukları yaşamadan yatırım ve hizmetlerimizi yerleşik alanlarda yapmak mümkün görünmemektedir. Yatırımlarımızdan kaynaklanan sıkıntılara katlanan hemşerilerimiz ile bu yatırım ve hizmetlere sahip çıkan tüm yaşayanlarımıza teşekkür ediyorum. Yatırım ve hizmetlerimizi yaparken her zaman yanımızda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, milletvekillerimize, partimizin yöneticilerine, ilimizin yöneticilerine, Belediye Meclis Üyelerimize, Belediyemizin yönetici ve çalışanlarına, çalışmalarımızı kamuoyuna ileten ve tanıtılmasında rol oynayan medya kuruluşlarımız ile çalışanlarına Belediyemiz adına teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan 2018 takvim yılının; Ülkemize, Milletimize, Afyonkarahisar'a ve İslam Âlemi'ne hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Hemşerilerime, Afyonkarahisar'da yaşayan herkese yeni takvim yılında barış, kardeşlik, huzur, sağlık dileğimle selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 “BELEDİYEMİZİ GÜÇLENDİRDİK”

Afyonkarahisar Belediyesi’ni geçen süreçte ekonomik anlamda güçlendirdiklerini söyleyen Çoban,  “9 yıla yaklaşan yönetimimizde Belediyemizi izlediğimiz akıllı politikalarla mali yönden güçlendirdik. Yıllar itibariyle gelir ve yatırım miktarlarını artıran Belediyemize 15 Eylül 2017 tarihinde de mali milat yaşattık. Belediyemizi 2009 yılı öncesi dönemlerden kalma 48 milyon lira borçla devir alırken, İller Bankası'na faizleri ile birlikte toplam 70 milyon lirayı ödeyerek borçsuz Belediye unvanına sahip olduk. 2008 yılında 52 milyon liralık bütçeye sahip Belediyemizi 2018 yılı için 318 milyon liralık tahmini gelir bütçesine kavuşturduk. 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapabilen Belediyemizi yalnızca 2017 yılı için yaklaşık 103 milyon lira yatırım yapabilen güce kavuşturduk. Afyonkarahisar'a hizmet için Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun liderliğinde, Valimiz, Milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, işadamlarımız sivil toplum kuruluşlarımız ve mahalle muhtarlarımızla işbirliğine ve uyuma önem verdik” diye konuştu.

“40 YILLIK YOL ARKADAŞIM”

 

Çoban’ın konuşmasının ardından İlimizin Yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, açılış töreninde Başkan Çoban'ın siyaseten kendisinin 40 yıllık yol arkadaşı olduğunu ifade ederek, yaptığı hizmetleri takdirle karşıladıklarını ve kendisine her zaman teşekkür ettiklerini söyledi. Başkan Çoban sayesinde Afyonkarahisar'ın görülmemiş hizmetlerle tanıştığını kaydeden Zeybek, "İnsan kaderini yaşarmış. Takdir-i ilahiye inanan insanlarız. Az önce Başkanımız da ifade etti, Rabbim hayırlısını nasip etsin diye dua ederiz. Takdir bu şekildeymiş. 31 Mart'ta yapılacak seçimlerde partimiz bizi aday olarak görevlendirdi. Belediyeyi biliyorum, çalışanları biliyorum. 1967 yılından bu yana inşaat işiyle iştigal ediyorum, belediyenin her kademesiyle işlerim oldu" dedi. Bugün aldığımız mazbatayla demokrasinin bir gereği olarak vatandaşımız milli iradesini, partimiz ve şahsım üzerinde sandıkta belirli hale getirmiştir. Dolayısıyla bu milli iradeye herkes saygı duyacaktır. Biz de inşallah, halkımızın verdiği bu yetki ile geçen beş yıllık dönemde yaptıklarımızın çok daha güzelini yaparak borcumuzu ödeyeceğiz. Geçmiş beş yılımız nasıl şeffaf, açık ve hesap verilebilir ilkesiyle geçtiyse bu dönem yine aynı şekilde devam edecektir. Çalmayacağız çaldırmayacağız, yemeyeceğiz yedirmeyeceğiz. Devletin malını yetim hakkı gibi görüp kılı kırk yararak harcayacağız. Seçim sonuçları inşallah ülkemize ve ilimize hayırlı olsun" dedi.  Hayati Kanat-Alaattin Yeşilçay

 

 “40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?”

Afyonkarahisar’ın yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bugün mazbatasını alarak, görevi devraldı. Herkesin belediye başkanı olduğunu belirten Zeybek, görevi devraldığı 10 yıllık Belediye Başkanı Burhanettin Çobanla ilgili olarak da “40 yıllık yol arkadaşımı hiç unutur muyum?” dedi.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti adayı olarak seçimleri kazanarak Afyonkarahisar’ın belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alarak, görevi 10 yıl belediye başkanlığı yapan Burhanettin Çoban’dan devraldı. Başkan Zeybek ve beraberindeki, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Zeybek, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl başkanı Hüseyin Sezen ve teşkilat mensupları mazbata töreninin ardından belediyede düzenlenen devir-teslim törenine katıldılar.

“HERKESİN BELEDİYE BAŞKANIYIZ”

Mazbatasını aldıktan sonra bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kendisine oy veren yada vermeyen herkesin başkanı olacağını kaydetti. Zeybek, “31 Mart’tan bu yana 15. günümüzü tamamladık. Daha kıymetli olsun diye 15 gün bekledik. Gerekli yerlere müracaat ettiler ama halkın üstünde hiçbir iradenin olmadığı bu belgeyle birlikte kanıtlandı. Yüksek Seçim Kurulu nihai kararı verdi, nihai kararı verdikten sonrada bugün başta sayın bakanımız, milletvekillerimiz ve teşkilatımızla birlikte mazbatalarımızı aldık. Bundan sonra bizlere oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyız herkese ayırdım etmeden hizmet etmeye gayret sarf edeceğiz. Rabbim mahcup etmesin” dedi.

İLK İCRAAT AFRAY OLACAK

Bir soru üzerine ilk icraatının hafif raylı sistemli toplu taşımayla ilgili seçim döneminde açıkladığı projelerden birisi olan AFRAY’ı hayata geçirmek olacağını belirten Zeybek, “İlk icraatımız başta sayın vekillerimizle birlikte sözümüz var, AFRAY’ın takipçisi olacağız ve askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasıyla alakalı girişimlerde bulunacağız. İnşallah Afyonumuza çok güzel hizmetler kazandıracağız.

“AFYONKARAHİSAR KAZANDI”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar milletvekili Veysel Eroğlu’da Afyonkarahisar’ın büyük hizmetlere kavişeceğini söyledi. Eroğlu, “Burada tabi ki Afyonkarahisar kazandı. Biz bütün Afyonkarahisarlı kardeşlerimize, herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Az önce Mehmet Başkanımız şunu ifade etti; bize oy versin vermesin herkesin başkanı şuanda başkanımız. Bizim anlayışımız budur. İnşallah Afyonkarahisar büyük hizmetlere kavuşacak yani kazanan Afyonkarahisar oldu. Bütün projelerini birlikte ele alacağız. Sayın Başkan başta olmak üzere, bizler milletvekilleri olarak Afyonkarahisar’I ne yapılması gerekiyorsa yapmak, bizim boynumuzun borcudur. Arada çok büyük fark olmasına rağmen itiraz hakkını kullandılar. Bunun için bir şey söylemek doğru değil. Biz geçmişi kapatıyoruz, beyaz bir sayfa atıyoruz üzerine. Şimdi hiç kimseyle dargınlığımız, küskünlüğümüz yok. İtiraz hakkını kullanmıştır, demokratik bir haktır” diye konuştu.

İl Seçim Kurulu’ndaki ‘Mazbata Töreni’ nin ardından Belediye Binasında da devir teslimi gerçekleşti. Devir teslim töreninde konuşan 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevine layık olmasının ardından İl parti başkanlığını dava arkadaşı olan Mehmet Zeybek’e bıraktığını dile getiren Çoban, 2009 yılında il başkanlığını bıraktığı Mehmet Zeybek’e bu sefer belediye Başkanlığını devir ettiğini bundan kader olduğunu belirtti. eski Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, göreve geldiğinden doğru dürüst bir arabalarının olmadığını şimdi ise 32 Milyonluk araç sahibi olduklarını dile getirdi. İller Bankasına 70 milyon liralık borcu ödediklerini dile getiren Çoban,  “Afyonkarahisar Belediyesi 15 Eylül 2017'de mali milat yaşayarak haklı gururu taşımaya da başladı inşallah. Mali kaynaklarımızı iyi yöneterek geçtiğimiz dönemlerden kalan İller Bankası borcunu yaklaşık 8,5 yılda borç aslı ve faizleri ile birlikte toplamda 70 milyon lira olarak ödedik “dedi. Hiçbir kurum ve kişiye borcumuz olmadan kendi öz kaynaklarımızla yatırım ve hizmetlerimizi katlayarak sürdürdüklerini belirten Çoban “ Bu takvimimizin konusunu 9 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığım döneminde Afyonkarahisar'daki değişimi, kısacası Afyonkarahisar'da yaşayanların hayatında nelerin değiştiğini konu edindik. İçtiğimiz sudan; atık suya, hepimizin ihtiyacı tematik parklara, Akarçay Rekreasyon Alanına,  battı-çıktılara, Belediyemizce ilk kez yapılan restorasyonlara, Cumhuriyet Meydanı'na, Spor Kompleksimiz ve Kulüplerimize, motor sporları merkezimize, teleferik yatırımına, 1957 yılında kurulan Çimento Fabrikamızın taşınma öyküsüne, kapalı pazaryerlerine,  bilgi evlerimiz ve eğitim burslarımıza, engellilerimize yapılan desteğe, alt yapı için oluşturduğumuz üretim tesislerine, kültürel yayınlarımıza,  mahalle mahalle alt yapı yenileme çalışmalarımıza kadar pek çok şeyi takvimimizde bulabileceksiniz” şeklinde konuştu.

 “EKİPLERİMİZLE GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”

Ekip olarak vatandaşlara hizmet noktasında pek çok başarılı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çoban,  “Takvimimizi incelediğinizde sizlerin hayatında pek çok şeye dokunarak yatırım ve hizmet yaptığımızı göreceksiniz. Seçilmiş olarak tabi ki bu benim ve çalışma arkadaşlarımın görevi. Bu görevi yaparken sizlere hizmet etmenin haklı gururunu her zaman çalışma arkadaşlarımla birlikte yaşıyorum. Belediye olarak şehrin yönetilmesinde kurum ve kuruluşların ve yöneticileriyle her zaman uyum içinde bulunduğumuzu söyledim. Uyumun bir parçası olarak sinerjiyi Afyonkarahisar yöneticileri olarak birlikte yakaladık. Geçmişinde iyi öyküleri olmayan Afyonkarahisar'da şimdi takım ruhu var. Aynı anlayışla koşturan değerli yöneticilerimiz ve takım arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Çoban,   “Belediye olarak yatırım ve hizmetlerimizi üretirken hemşerilerim büyük zorluklara katlanmaktadır. Günlük yaşamları değişmekte ve üzülmektedirler. Ama maalesef bu zorlukları yaşamadan yatırım ve hizmetlerimizi yerleşik alanlarda yapmak mümkün görünmemektedir. Yatırımlarımızdan kaynaklanan sıkıntılara katlanan hemşerilerimiz ile bu yatırım ve hizmetlere sahip çıkan tüm yaşayanlarımıza teşekkür ediyorum. Yatırım ve hizmetlerimizi yaparken her zaman yanımızda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, milletvekillerimize, partimizin yöneticilerine, ilimizin yöneticilerine, Belediye Meclis Üyelerimize, Belediyemizin yönetici ve çalışanlarına, çalışmalarımızı kamuoyuna ileten ve tanıtılmasında rol oynayan medya kuruluşlarımız ile çalışanlarına Belediyemiz adına teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan 2018 takvim yılının; Ülkemize, Milletimize, Afyonkarahisar'a ve İslam Âlemi'ne hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Hemşerilerime, Afyonkarahisar'da yaşayan herkese yeni takvim yılında barış, kardeşlik, huzur, sağlık dileğimle selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 “BELEDİYEMİZİ GÜÇLENDİRDİK”

Afyonkarahisar Belediyesi’ni geçen süreçte ekonomik anlamda güçlendirdiklerini söyleyen Çoban,  “9 yıla yaklaşan yönetimimizde Belediyemizi izlediğimiz akıllı politikalarla mali yönden güçlendirdik. Yıllar itibariyle gelir ve yatırım miktarlarını artıran Belediyemize 15 Eylül 2017 tarihinde de mali milat yaşattık. Belediyemizi 2009 yılı öncesi dönemlerden kalma 48 milyon lira borçla devir alırken, İller Bankası'na faizleri ile birlikte toplam 70 milyon lirayı ödeyerek borçsuz Belediye unvanına sahip olduk. 2008 yılında 52 milyon liralık bütçeye sahip Belediyemizi 2018 yılı için 318 milyon liralık tahmini gelir bütçesine kavuşturduk. 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapabilen Belediyemizi yalnızca 2017 yılı için yaklaşık 103 milyon lira yatırım yapabilen güce kavuşturduk. Afyonkarahisar'a hizmet için Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun liderliğinde, Valimiz, Milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, işadamlarımız sivil toplum kuruluşlarımız ve mahalle muhtarlarımızla işbirliğine ve uyuma önem verdik” diye konuştu.

“40 YILLIK YOL ARKADAŞIM”

 

Çoban’ın konuşmasının ardından İlimizin Yeni Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, açılış töreninde Başkan Çoban'ın siyaseten kendisinin 40 yıllık yol arkadaşı olduğunu ifade ederek, yaptığı hizmetleri takdirle karşıladıklarını ve kendisine her zaman teşekkür ettiklerini söyledi. Başkan Çoban sayesinde Afyonkarahisar'ın görülmemiş hizmetlerle tanıştığını kaydeden Zeybek, "İnsan kaderini yaşarmış. Takdir-i ilahiye inanan insanlarız. Az önce Başkanımız da ifade etti, Rabbim hayırlısını nasip etsin diye dua ederiz. Takdir bu şekildeymiş. 31 Mart'ta yapılacak seçimlerde partimiz bizi aday olarak görevlendirdi. Belediyeyi biliyorum, çalışanları biliyorum. 1967 yılından bu yana inşaat işiyle iştigal ediyorum, belediyenin her kademesiyle işlerim oldu" dedi. Bugün aldığımız mazbatayla demokrasinin bir gereği olarak vatandaşımız milli iradesini, partimiz ve şahsım üzerinde sandıkta belirli hale getirmiştir. Dolayısıyla bu milli iradeye herkes saygı duyacaktır. Biz de inşallah, halkımızın verdiği bu yetki ile geçen beş yıllık dönemde yaptıklarımızın çok daha güzelini yaparak borcumuzu ödeyeceğiz. Geçmiş beş yılımız nasıl şeffaf, açık ve hesap verilebilir ilkesiyle geçtiyse bu dönem yine aynı şekilde devam edecektir. Çalmayacağız çaldırmayacağız, yemeyeceğiz yedirmeyeceğiz. Devletin malını yetim hakkı gibi görüp kılı kırk yararak harcayacağız. Seçim sonuçları inşallah ülkemize ve ilimize hayırlı olsun" dedi.  Hayati Kanat-Alaattin Yeşilçay

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “40, yıllık, yol, arkadaşımı, hiç, unutur, muyum?”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 11.07.2020
Bugün
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Pazartesi
17° - 33°
Afyon

Güncelleme: 11.07.2020
İmsak
03:47
Sabah
05:35
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı